mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w rozliczeniach OC

Zmiany w rozliczeniach OC

Już 21 listopada rozpoczyna się ogólnopolska akcja szkoleniowa "Nie Tylko Ubezpieczyciele Znają Swoje Prawa", dajaca serwisom, firmom flotowym i kierowcom szansę zareagowania na wprowadzone od sierpnia radykalne zmiany w zasadach rozliczeń szkód z OC.

Zmiany w rozliczeniach OC

21 i 22 listopada w Warszawie, a 28 i 29 listopada w Katowicach rozpoczęta zostanie ogólnopolska akcja szkoleniowa Fundacji Multi-Expert skierowana do branży motoryzacyjnej i flotowej nt. nowego systemu rozliczeń szkód komunikacyjnych, jaki został wprowadzony przez największą polską firmę ubezpieczeniową.

Akcja ma na celu przygotowanie kierowców oraz sektora motoryzacyjnego do nowej sytuacji - gdy przewidywane przez analityków zmniejszenie z tego tytułu wpływu środków z odszkodowań ubezpieczeniowych na polski rynek motoryzacyjny wyniesie paręset  milionów złotych w skali roku!

Wprowadzona przez PZU S.A. 1 sierpnia br. na terenie całego kraju zmiana obejmuje: wdrożenie nowej klasyfikacji części zamiennych, zainstalowanie w inspektoratach nowego programu komputerowego do kalkulowania maksymalnych kosztów naprawy, radykalne ograniczenie możliwości stosowania oryginalnych części serwisowych, a w to miejsce wprowadzenie nowych algorytmów obliczeniowych opartych o ceny tzw. części alternatywnych.

Brak znajomości tych zasad może doprowadzić do strat, gdy ubezpieczyciel odmówi zrefinansowania pełnego kosztu naprawy (a np. w aucie ponad 3-letnim PZU S.A. odmówi zwrotu kosztu części zakupionych w ASO, chyba że zostały spełnione ściśle określone warunki).

Podczas akcji omawianie są zarówno zagadnienia techniczne i ekonomiczne rozliczeń:
- klasyfikacja części zamiennych na kategorie O, Q, P, Z,
- działanie nowych algorytmów obliczeniowych uwzględniających części O, Q, P, Z,
- zasady "czytania" wydruków z nowego systemu kosztorysowania napraw,
jak i aspekty prawne:
- prawna analiza zasadności stosowania nowego systemu rozliczeń wprowadzonego przez rynek ubezpieczeniowy w świetle przepisów GVO, kodeksu cywilnego i ustaw ubezpieczeniowych,
- prawna odpowiedzialność warsztatu i serwisu za wykonaną usługę w ramach kodeksu cywilnego lub ustawy z 27.07.2002 o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (...).

W związku z tegoroczną nowelizacją ustaw ubezpieczeniowych, podczas akcji szkoleniowej prezentowany jest także najaktualniejszy stan prawny w zakresie zasad likwidacji szkód komunikacyjnych w Polsce (terminy wypłat, odsetki za zwłokę, "szkoda całkowita", "pozostałości", "ubytek wartości handlowej", "urealnienie cen części/amortyzacja", samochód zastępczy, wgląd do akt, stawka rbg, itp.).

Więcej informacji o nowej akcji edukacyjnej dostępnych jest na stronie organizatora szkoleń, Fundacji Multi-Expert (www.expert.org.pl).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.