mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w rozliczeniach OC

Zmiany w rozliczeniach OC

Już 21 listopada rozpoczyna się ogólnopolska akcja szkoleniowa "Nie Tylko Ubezpieczyciele Znają Swoje Prawa", dajaca serwisom, firmom flotowym i kierowcom szansę zareagowania na wprowadzone od sierpnia radykalne zmiany w zasadach rozliczeń szkód z OC.

Zmiany w rozliczeniach OC

21 i 22 listopada w Warszawie, a 28 i 29 listopada w Katowicach rozpoczęta zostanie ogólnopolska akcja szkoleniowa Fundacji Multi-Expert skierowana do branży motoryzacyjnej i flotowej nt. nowego systemu rozliczeń szkód komunikacyjnych, jaki został wprowadzony przez największą polską firmę ubezpieczeniową.

Akcja ma na celu przygotowanie kierowców oraz sektora motoryzacyjnego do nowej sytuacji - gdy przewidywane przez analityków zmniejszenie z tego tytułu wpływu środków z odszkodowań ubezpieczeniowych na polski rynek motoryzacyjny wyniesie paręset  milionów złotych w skali roku!

Wprowadzona przez PZU S.A. 1 sierpnia br. na terenie całego kraju zmiana obejmuje: wdrożenie nowej klasyfikacji części zamiennych, zainstalowanie w inspektoratach nowego programu komputerowego do kalkulowania maksymalnych kosztów naprawy, radykalne ograniczenie możliwości stosowania oryginalnych części serwisowych, a w to miejsce wprowadzenie nowych algorytmów obliczeniowych opartych o ceny tzw. części alternatywnych.

Brak znajomości tych zasad może doprowadzić do strat, gdy ubezpieczyciel odmówi zrefinansowania pełnego kosztu naprawy (a np. w aucie ponad 3-letnim PZU S.A. odmówi zwrotu kosztu części zakupionych w ASO, chyba że zostały spełnione ściśle określone warunki).

Podczas akcji omawianie są zarówno zagadnienia techniczne i ekonomiczne rozliczeń:
- klasyfikacja części zamiennych na kategorie O, Q, P, Z,
- działanie nowych algorytmów obliczeniowych uwzględniających części O, Q, P, Z,
- zasady "czytania" wydruków z nowego systemu kosztorysowania napraw,
jak i aspekty prawne:
- prawna analiza zasadności stosowania nowego systemu rozliczeń wprowadzonego przez rynek ubezpieczeniowy w świetle przepisów GVO, kodeksu cywilnego i ustaw ubezpieczeniowych,
- prawna odpowiedzialność warsztatu i serwisu za wykonaną usługę w ramach kodeksu cywilnego lub ustawy z 27.07.2002 o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (...).

W związku z tegoroczną nowelizacją ustaw ubezpieczeniowych, podczas akcji szkoleniowej prezentowany jest także najaktualniejszy stan prawny w zakresie zasad likwidacji szkód komunikacyjnych w Polsce (terminy wypłat, odsetki za zwłokę, "szkoda całkowita", "pozostałości", "ubytek wartości handlowej", "urealnienie cen części/amortyzacja", samochód zastępczy, wgląd do akt, stawka rbg, itp.).

Więcej informacji o nowej akcji edukacyjnej dostępnych jest na stronie organizatora szkoleń, Fundacji Multi-Expert (www.expert.org.pl).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.