mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w rozliczeniach szkód z OC

Zmiany w rozliczeniach szkód z OC

11 i 12 stycznia 2006 kontynuowana będzie ogólnopolska akcja szkoleniowa pt. "Nie Tylko Ubezpieczyciele Znają Swoje Prawa", dająca serwisom, firmom flotowym i kierowcom szansę zareagowania na radykalne zmiany w zasadach rozliczeń szkód z OC wprowadzone przez PZU.

Akcja ma na celu przygotowanie kierowców oraz sektora motoryzacyjnego do nowej sytuacji - gdy przewidywane przez analityków zmniejszenie z tego tytułu wpływu środków z odszkodowań ubezpieczeniowych na polski rynek motoryzacyjny wyniesie pareset milionów złotych w skali roku!

Wprowadzona przez PZU S.A. 1 sierpnia br. na terenie całego kraju zmiana obejmuje: wdrożenie nowej klasyfikacji części zamiennych, zainstalowanie w inspektoratach nowego programu komputerowego Monex do kalkulowania maksymalnych kosztów naprawy, radykalne ograniczenie możliwości stosowania oryginalnych części serwisowych, a w to miejsce wprowadzenie nowych algorytmów obliczeniowych opartych o ceny tzw. części alternatywnych.

Brak znajomości tych zasad może doprowadzić do strat, gdy ubezpieczyciel odmówi zrefinansowania pełnego kosztu naprawy (np. w ponad 3-letnim aucie PZU S.A. odmówi zwrotu kosztu części zakupionych w ASO, chyba że zostały spełnione ściśle określone warunki).

Podczas akcji omawianie są zarówno zagadnienia techniczne i ekonomiczne rozliczeń:
- klasyfikacja części zamiennych na kategorie O, Q, P, Z;
- działanie nowych algorytmów obliczeniowych uwzględniających części O, Q, P, Z;
- zasady "czytania" wydruków z nowego systemu kosztorysowania napraw Monex,

jak i aspekty prawne:
- prawna analiza zasadności stosowania nowego systemu rozliczeń wprowadzonego przez rynek ubezpieczeniowy w świetle przepisów GVO, kodeksu cywilnego i ustaw ubezpieczeniowych,
- prawna odpowiedzialność warsztatu i serwisu za wykonaną usługę w ramach kodeksu cywilnego lub ustawy z 27.07.2002 o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej (...).

W związku z ubiegłoroczną nowelizacją ustaw ubezpieczeniowych, podczas akcji szkoleniowej prezentowany jest także najaktualniejszy stan prawny w zakresie zasad likwidacji szkód komunikacyjnych w Polsce (terminy wypłat, odsetki za zwłokę, "szkoda całkowita", "pozostałości", "ubytek wartości handlowej", "urealnienie cen części/amortyzacja", samochód zastępczy, wgląd do akt, stawka rbg, itp.).

Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji Multi-Expert, organizatora szkoleń: www.expert.org.pl

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.