mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kierowców

Zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kierowców

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt rozporządzenia wprowadzający zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kierowców, a także instruktorów oraz egzaminatorów. Większość zmian miałaby wejść w życie 4 lipca br.

Wg Ryszarda Krystka, podsekretarza stanu w MI, proponowane zmiany mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zapewnić lepszy nadzór nad procesem egzaminowania kandydatów na kierowców.

Cel, jakim jest zwiększenie bezpieczeństwa, ma zostać osiągnięty dzięki przeniesieniu części manewrów wykonywanych na egzaminie praktycznym z placu manewrowego na ulice. Kandydat na kategorię B będzie musiał wykonać parkowanie przodem, tyłem lub równoległe do chodnika już w czasie jazdy po mieście, a nie na placu manewrowym. Wymusi to na szkołach jazdy przeniesienie szkolenia do ruchu drogowego. W czasie obowiązkowych jazd, co najmniej 2 godziny powinny odbyć się w godzinach nocnych, tzn. od zmierzchu do świtu.

Ponadto z 30 godzin zajęć teoretycznych (kat. B)  co najmniej 4 muszą zostać poświęcone szkoleniu teoretycznemu oraz ćwiczeniom w zakresie udzielania pomocy przedlekarskiej ofiarom wypadków drogowych.

W całym okresie szkolenia kandydatowi na kierowcę przydzielony zostanie tzw. instruktor prowadzący, który będzie odpowiedzialny za cały proces szkolenia w ośrodku, będzie zobowiązany przeprowadzić minimum 50% szkolenia praktycznego oraz przeprowadzić lub uczestniczyć w egzaminie wewnętrznym. Na wniosek osoby szkolonej będzie mógł wziąć udział w części praktycznej egzaminu państwowego. Natomiast w przypadku oblania przez kandydata egzaminu praktycznego, w kolejnych podejściach bierze on już udział obowiązkowo.

Obecność instruktora prowadzącego wpłynie także na realizację drugiego podstawowego celu, jakim jest lepszy nadzór nad przeprowadzonymi egzaminami praktycznymi. Poprawa ta ma być też uzyskana poprzez wprowadzenie obowiązku rejestracji każdego egzaminu w formie nagrania audio i video (rok od wejścia w życie rozporządzenia), które byłoby przechowywane przez co najmniej 14 dni od daty przeprowadzenia egzaminu.

Proponowane zmiany zostały przygotowane przy uwzględnieniu badań międzynarodowej instytucji CIECA, która działa na zlecenie Komisji Europejskiej, a także doświadczeń tych państw, które mogą pochwalić się najwyższym poziomem bezpieczeństwa w ruchu drogowym (np. Holandia, Wlk. Brytania), gdzie egzamin praktyczny odbywa się wyłącznie w ruchu drogowym.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.