mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w ubezpieczeniach coraz bliżej

Zmiany w ubezpieczeniach coraz bliżej

Zbliżające się wybory parlamentarne znacząco wpływają na zwiększenie tempa prac naszych posłów. Wśród ustaw, które zostaną znowelizowane na ostatniej prostej obecnej kadencji Sejmu, znalazła się ustawa o ubezpieczeniach OC kierowców.

Zmiany w ubezpieczeniach coraz bliżej
Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw. 415 posłów głosowało za przyjęciem ustawy, dwóch – wstrzymało się od głosu. Żaden z posłów nie zgłosił sprzeciwu. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Nowelizacja zawiera szereg prokonsumenckich rozwiązań popieranych przez ubezpieczycieli. Ustawa ma m.in. zlikwidować problem podwójnego OC, będącego często konsekwencją nieświadomości kupujących i sprzedających swoje pojazdy Polaków. W przypadku posiadania dwóch (lub więcej) polis OC na to samo auto, gdy jedna z nich została zawarta (przedłużona) automatycznie, właściciel auta będzie mógł wypowiedzieć ją w formie pisemnej. Poniesiemy wówczas tylko koszty części składki ubezpieczeniowej za okres do jej wypowiedzenia.

Aby uniknąć tego typu kłopotów, nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC została zawarta, zakład ubezpieczeń będzie zobowiązany do wysłania ubezpieczającemu informacji o ubezpieczeniu wraz z wysokością składki na kolejny okres ubezpieczenia.

Ponadto ustawa ma wprowadzić możliwość wypowiadania umowy za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego. Natomiast w przypadku wypowiedzenia w formie przesyłki listowej, za chwilę złożenia takiego oświadczenia uważać się będzie datę nadania, a nie jak do tej pory - datę doręczenia.

Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2012 r.

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu

Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz...

Finanse i prawo 2018-05-15

Komentuj:

~instant 2011-07-22

ja tam z kolesiem z generali siedziałem, aż mi wytłumaczył wszystko jak podpisywałem... ale w niektórych ubezpieczalniach to faktycznie lecieli sobie w kulki

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.