mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w wysokości opłat za dowód rejestracyjny

Zmiany w wysokości opłat za dowód rejestracyjny

Ministerstwo Infrastruktury opracowało projekt rozporządzenia zmieniającego wysokość opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic rejestracyjnych pojazdów, które ma wejść w życie 1 października br.

Jeszcze pod koniec lipca przedstawiciele resortu zastrzegali, iż wprowadzenie nowych dowodów rejestracyjnych nie spowoduje wzrostu kosztów ich wytwarzania, a co za tym idzie zwiększenia opłat przy rejestracji pojazdów. Widocznie od tego czasu zaszły jakieś nieprzewidziane zmiany, bo okazuje się, że za wydanie nowego dowodu będziemy musieli więcej zapłacić.

W przedłożonym rozporządzeniu zmieniając wysokość opłaty za wydanie dowodu rejestracyjnego i pozwolenia czasowego wzięto pod uwagę koszty wytworzenia blankietów tych dokumentów i przyjęto założenie, że nie może ulec zmniejszeniu poziom dochodów organów rejestrujących przeznaczanych na wykonanie czynności związanych z rejestracją pojazdów. W wyniku tak przyjętego oszacowania, opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego wzrośnie o 15 zł, natomiast opłata za wydanie pozwolenia czasowego przy czasowej rejestracji z urzędu zmniejszy się o 4,50 zł. W konsekwencji spowoduje to wzrost opłat za wydanie dokumentów przy rejestracji pojazdu o 10,50 zł.

Zgodnie z rozporządzeniem za wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu wraz z kompletem nalepek legalizacyjnych i nalepką kontrolną organ rejestrujący pobiera opłatę w wysokości 75,50 zł, na którą składa się opłata za:
- dowód rejestracyjny - 48 zł
- komplet nalepek legalizacyjnych – 11 zł
- nalepkę kontrolną – 16,50 zł.
Opłata za wydanie pozwolenia czasowego wynosi 12 zł.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster debiutuje na targach IAA
Nowa Dacia Duster debiutuje na targach IAA
Na salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie zadebiutowała kolejna generacja najpopularniejszego SUV-a z polskich salonów. Przyjrzeliśmy się z bliska drugiej odsłonie Dacii Duster.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic