mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w zakazach dla pijanych kierowców

Zmiany w zakazach dla pijanych kierowców

Senatorowie postanowili znowelizować Kodeks karny w części dotyczącej zakazu prowadzenia pojazdów przez nietrzeźwych kierowców, bądź takich, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia.

Zmiany w zakazach dla pijanych kierowców
Propozycja nowelizacji ustawy Kodeks karny przyjęta na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Senatu wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. W maju ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż nietrzeźwi kierowcy pojazdów niemechanicznych są poddawani obligatoryjnie surowszym środkom karnym niż kierowcy pojazdów mechanicznych, którzy także zostali przyłapani za jazdę pod wpływem alkoholu.

W obowiązującym obecnie stanie prawnym nietrzeźwy rowerzysta - obok kary głównej - jest narażony na dwie dodatkowe sankcje. Po pierwsze, i to obligatoryjnie, nakładany jest na niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. A dodatkowo, także fakultatywnie, zakaz jazdy rowerem. Jak pokazuje praktyka, sądy w rzeczywistości niemal w każdym przypadku orzekają również i tę drugą karę.

Takie stosowanie prawa, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, jest niezgodne z Konstytucją RP. TK zwrócił uwagę, iż Sąd Najwyższy pominął w swoim orzecznictwie problem gorszej sytuacji prawnej. Rowerzysta popełnił czyn o mniejszej szkodliwości społecznej w porównaniu do analogicznego występku kierowcy samochodu.

Mimo wyroku i zwrócenia uwagi Sejmowi na konieczność wniesienia poprawek, do dziś nie zostały podjęte w tej kwestii żadne działania. Dlatego za inicjatywę ustawodawczą wzięli się Senatorowie i przygotowali projekt noweli, która teraz zostanie przekazana do Sejmu.

Zgodnie z propozycją, to sądy będą orzekać albo zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów (już nie tylko mechanicznych), albo pojazdów określonego rodzaju, jeśli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca wypadku. Czyli de facto, prowadząc rower pod wpływem alkoholu możemy być narażeni tylko na zakaz jazdy rowerem, a prowadząc, również będąc nietrzeźwym, samochód - na zakaz jazdy samochodem.

Przy okazji tej inicjatywy ustawodawczej, warto przypomnieć o innej nowelizacji Kodeksu karnego, która wchodzi w życie już z dniem 1 lipca br. Zgodnie z tą zmianą sądy będą obligatoryjnie nakładać na kierowców dożywotni zakaz prowadzenia samochodów, jeśli prowadząc auto w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem narkotyków spowodowali oni wypadek z ofiarami śmiertelnymi lub z poważnymi obrażeniami. Podobne sankcje grożą, jeśli kierowca zbiegnie z miejsca wypadku, chyba że zachodzą wyjątkowe wypadki uzasadnione szczególnymi okolicznościami.

Podobne wiadomości:

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak rok temu

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak...

Aktualności 2016-05-30

Więcej pijanych, mniej wypadków i rannych

Więcej pijanych, mniej wypadków i rannych

Aktualności 2015-12-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.