Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmiany w zakazach dla pijanych kierowców

Zmiany w zakazach dla pijanych kierowców

Senatorowie postanowili znowelizować Kodeks karny w części dotyczącej zakazu prowadzenia pojazdów przez nietrzeźwych kierowców, bądź takich, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia.

Zmiany w zakazach dla pijanych kierowców
Propozycja nowelizacji ustawy Kodeks karny przyjęta na ubiegłotygodniowym posiedzeniu Senatu wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do wyroków Trybunału Konstytucyjnego. W maju ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż nietrzeźwi kierowcy pojazdów niemechanicznych są poddawani obligatoryjnie surowszym środkom karnym niż kierowcy pojazdów mechanicznych, którzy także zostali przyłapani za jazdę pod wpływem alkoholu.

W obowiązującym obecnie stanie prawnym nietrzeźwy rowerzysta - obok kary głównej - jest narażony na dwie dodatkowe sankcje. Po pierwsze, i to obligatoryjnie, nakładany jest na niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. A dodatkowo, także fakultatywnie, zakaz jazdy rowerem. Jak pokazuje praktyka, sądy w rzeczywistości niemal w każdym przypadku orzekają również i tę drugą karę.

Takie stosowanie prawa, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, jest niezgodne z Konstytucją RP. TK zwrócił uwagę, iż Sąd Najwyższy pominął w swoim orzecznictwie problem gorszej sytuacji prawnej. Rowerzysta popełnił czyn o mniejszej szkodliwości społecznej w porównaniu do analogicznego występku kierowcy samochodu.

Mimo wyroku i zwrócenia uwagi Sejmowi na konieczność wniesienia poprawek, do dziś nie zostały podjęte w tej kwestii żadne działania. Dlatego za inicjatywę ustawodawczą wzięli się Senatorowie i przygotowali projekt noweli, która teraz zostanie przekazana do Sejmu.

Zgodnie z propozycją, to sądy będą orzekać albo zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów (już nie tylko mechanicznych), albo pojazdów określonego rodzaju, jeśli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub zbiegł z miejsca wypadku. Czyli de facto, prowadząc rower pod wpływem alkoholu możemy być narażeni tylko na zakaz jazdy rowerem, a prowadząc, również będąc nietrzeźwym, samochód - na zakaz jazdy samochodem.

Przy okazji tej inicjatywy ustawodawczej, warto przypomnieć o innej nowelizacji Kodeksu karnego, która wchodzi w życie już z dniem 1 lipca br. Zgodnie z tą zmianą sądy będą obligatoryjnie nakładać na kierowców dożywotni zakaz prowadzenia samochodów, jeśli prowadząc auto w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem narkotyków spowodowali oni wypadek z ofiarami śmiertelnymi lub z poważnymi obrażeniami. Podobne sankcje grożą, jeśli kierowca zbiegnie z miejsca wypadku, chyba że zachodzą wyjątkowe wypadki uzasadnione szczególnymi okolicznościami.

Podobne wiadomości:

Jak substancje psychoaktywne wpływają na kierowcę?

Jak substancje psychoaktywne wpływają na...

Bezpieczna jazda 2016-07-08

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak rok temu

Statystyki długiego weekendu - podobnie jak...

Aktualności 2016-05-30

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli firma produkująca luksusowe nagłośnienie, wypuściła własnie na rynek głośnik sygnowany logo brytyjskiej marki samochodów. Co oferuje poza znaczniem Bentleya?