mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zmienione przepisy w sprawie odholowania aut

Zmienione przepisy w sprawie odholowania aut

W życie weszły zmienione nieco przepisy dotyczące zasad odholowywania pojazdów, które albo zagrażają bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu, albo wyglądają na nieużywane.

Zmienione przepisy w sprawie odholowania aut
Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji opublikowało właśnie dwa rozporządzenia, które regulują kwestie odholowywania pojazdów. Usunięcie pojazdu z drogi grozi nam w kilku przypadkach. Przede wszystkim, gdy nasz pojazd może zagrażać bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego. Taka sytuacja może nas spotkać, gdy np. będziemy poruszać się bez ważnego przeglądu technicznego, bądź jeśli auto ma wyraźne ślady uszkodzenia, które zagrażają nam lub innym uczestnikom ruchu drogowego. Odholowanie grozi także w sytuacji, gdy pozostawiliśmy auto w takim miejscu, które utrudnia poruszanie się innym pojazdom, a nawet ludziom. Z pewnością auto zostanie usunięte w sytuacji, gdy utrudnia prowadzenie jakiejkolwiek akcji ratowniczej. Nieco inną sytuacją, ale która również może zakończyć się odholowaniem, jest długotrwałe nieużywanie samochodu, nawet gdy jest on poprawnie zaparkowany. Podjęcie takiej decyzji może przyspieszyć brak tablic rejestracyjnych albo inne widoczne ślady świadczące, że właściciel porzucił dane auto

Pojazd z drogi usuwa wyspecjalizowana firma na wniosek policji bądź straży miejskiej lub też innego uprawnionego podmiotu. Decyzja o odholowaniu musi być wydana na piśmie, w razie konieczności może zostać przekazana również ustnie (np. przez telefon), ale niezwłocznie podmiot zlecający powinien swoją decyzję potwierdzić na piśmie. Usunięty pojazd trafia na parking wyznaczony przez starostę, a za całą akcję plus koszty przechowania samochodu na parkingu zapłaci następnie jego właściciel bądź użytkownik.

Podmiot, który wydał decyzję o usunięciu pojazdu, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym właściwego komendanta powiatowego (miejskiego lub rejonowego), o ile jest to możliwe właściciela bądź osobę, która użytkowała dany pojazd na podstawie innego tytułu prawnego.

Odbiór auta z parkingu możliwy jest po uzyskaniu stosownego zezwolenia od tegoż podmiotu, po wcześniejszym spełnieniu wszelkich warunków, które mogły być przyczyną zatrzymania pojazdu (np. brak składki OC).

Nieodebrane w ciągu sześciu miesięcy auta, które zostały porzucone, przechodzą na własność gminy. Odholowane z innego powodu pojazdy po tym okresie przechodzą na własność powiatu. Oczywiście w każdym przypadku, o ile istnieje taka możliwość, po wcześniejszym powiadomieniu jego właściciela.

Podobne wiadomości:

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Aktualności 2017-06-19

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Mniejsze tablice rejestracyjne będą legalne

Finanse i prawo 2017-08-31

Komentuj:

marko1 2011-07-28

autor przedstawił przepisy jak powinno byś a życie niesie inne scenariusze

piterro 2011-07-28

We Wrocławiu też jest kilka takich porzuconych aut. Większość to zwykłe graty, ale są też perełki np. Warszawa kombi

kiier 2011-07-27

Kolejny krok, żeby na naszych drogach był porządek.

kiier 2011-07-27

Kolejny krok, żeby na naszych drogach był porządek.

aaa 2011-07-27

Wypadałoby zapisać, że samochody porzucone są oceniane przez rzeczoznawcę. Mógłby to robić grupowo żeby nie tworzyć kosztów (np. na raz 20 samochodów). Dzięki temu nie złomowano by niektórych rodzynków pozostawionych na pastwę losu przez nieświadomych właścicieli. Takie okazy wystawiano by na przetarg - a że się da to już wiemy dzięki historii porzuconego mercedesa w jednej z warszawskich dzielnic.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.