mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Znika opłata recyklingowa

Znika opłata recyklingowa

Od początku przyszłego roku sprowadzanie używanych samochodów z zagranicy będzie tańsze o 500 zł. To efekt nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji podpisanych właśnie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Znika opłata recyklingowa
Konieczność zmiany przepisów dot. recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji była wymuszona przez Komisję Europejską, która domagała się, by polskie przepisy uwzględniały unijną dyrektywę 2000/53/WE. Skarga przeciwko państwu polskiemu do Trybunału Sprawiedliwości, która w konsekwencji mogła doprowadzić do nałożenia kar pieniężnych na Polskę, spowodowała przyspieszenie prac na zmianą przepisów.

Nowelizacja ustawy z dnia 27 maja 2015 r. ma, zdaniem autorów zmian, spowodować likwidację szarej strefy w tym obszarze. Według nowych przepisów podmioty profesjonalnie wprowadzające pojazdy na polski rynek będą zobowiązane do utworzenia sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji.

W przypadku producentów oraz importerów wprowadzających na polski rynek ponad 1000 pojazdów rocznie, będą oni musieli zapewnić funkcjonowanie co najmniej trzech punktów złomowania pojazdów w każdym województwie, w różnych miejscowościach. W przypadku mniejszych podmiotów, którzy wprowadzają mniej niż tysiąc pojazdów w ciągu roku, będą musieli zapewnić sieć składającą się z 3 stacji demontażu w różnych miejscowościach.

Nowelizacja określa opłaty za brak takiej sieci. Będą one uzależnione od liczby sprowadzonych pojazdów, liczby dni, w których nie funkcjonowała w pełni sieć demontażu oraz liczby brakujących stacji. Opłaty te będą przekazywane do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, zaś 5 proc. trafi do budżetu województwa.

Zmiany likwidują również tzw. opłatę recyklingową w wysokości 500 zł pobieraną obecnie od każdego sprowadzonego do kraju samochodu używanego zarejestrowanego wcześniej w innym państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 r.

Podobne wiadomości:

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już działa

Bezpłatna historia sprowadzonego auta już...

Finanse i prawo 2017-12-19

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za...

Finanse i prawo 2018-01-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Seat Mii w nowych wersjach wyposażenia
Seat Mii w nowych wersjach wyposażenia
Seat prezentuje nowe, a właściwie odświeżone oblicze najmniejszego modelu Mii. Miejski model będzie teraz dostępny wyłącznie w 5-drzwiowym nadwoziu, a modyfikacje dotkną też poszczególnych wersji wyposażenia - od bazowej Style, przez Chic, po topową FR-Line.