mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zniknie obowiązek jazdy na światłach?

Zniknie obowiązek jazdy na światłach?

Kiedy wprowadzony został obowiązek używania świateł przez cały rok, miało być na naszych drogach przede wszystkim bezpieczniej. Minął rok i pojawiła się już propozycja, by odejść od tego przepisu. Uzasadnienie - wcale nie jest bezpieczniej.

Zniknie obowiązek jazdy na światłach?
Jazda na światłach przez cały rok (w Polsce obowiązuje od 17 kwietnia ub.r.) zwiększyła liczbę wypadków na drogach, a ofiarami bezsensownego przepisu są głównie piesi i rowerzyści - twierdzi grupa posłów PiS. Dlatego złożyli w Sejmie projekt zmian w prawie drogowym - możemy przeczytać w Dzienniku Polska.

Aby proponowane zmiany w przepisach weszły w życie, potrzebne jest jednak poparcie większej liczby posłów. Podobno, wstępne zainteresowanie tym projektem wyraziły już niektóre osoby z rządzących partii, jednak decydujące mogą się okazać ekspertyzy, których przeprowadzenie zlecił już minister infrastruktury, Cezary Grabarczyk. Chodzi o odpowiedź na pytanie, czy obowiązkowa jazda z włączonymi światłami ma wpływ na bezpieczeństwo na drogach, czy też nie ma.

Posłowie PiSu powołują się na dane Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej i Ruchu Drogowego, według których bezpieczeństwo na drogach w ostatnim roku wcale się nie poprawiło (doszło m.in. do większej liczby wypadków, zginęło też więcej osób). Jednak inaczej sprawę widzi Biuro Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego KGP, które nie przyznaje racji posłom, gdyż porównaniom powinny być poddane tylko miesiące wiosenno-letnie. Porównując tylko te okresy okazuje się, że liczba wypadków nieznacznie, ale jednak spadła (o 1%), a już znacznie poprawiło się bezpieczeństwo rowerzystów (o 20% mniej wypadków) i pieszych (o 10%).

Również przykłady innych krajów europejskich pokazują, że trudno jednoznacznie rozstrzygnąć kwestię wpływu używania świateł 24 godziny na dobę przez cały rok na poprawę bezpieczeństwa. Od stycznia Austria odeszła od tego obowiązku, z kolei Holandia rozważa jego wprowadzenie.
Wszystkich pogodzić może Unia Europejska, która rozważa wprowadzenie przepisów nakazujących producentom wyposażenie wszystkich nowych samochodów w światła do jazdy dziennej, które zapalałyby się przy każdorazowym uruchomieniu silnika.
Tematy w artykule: światła jazda na światłach

Podobne wiadomości:

Nie męczą oczu, wytrzymują 2 tysiące godzin

Nie męczą oczu, wytrzymują 2 tysiące godzin

Technika 2008-07-03

Firma OSRAM opracowała nową budowę skrętki, która pozwoli poprawić zasięg reflektora nawet do 200 metrów. Poza tym barwa światła jakie będą dawać żarówki nie będzie męczyć wzroku podczas jazdy nocą. Poniżej krótka prezentacja i charakterystyka nowości.

17 kwietnia włączamy światła!

17 kwietnia włączamy światła!

Aktualności 2007-04-04

Komentuj:

VDAC 2012-06-26

swiatła naprawdę pomagają, niejest to na tyle trudne, wlączenie światł [pkt.5 regulaminu forum]

~hhahah 2012-04-26

ten nakaz jest glupszy niz ten ktory go wymyslil a le mial w tym interes auto na wlaczonych swiatlach zuzywa nieco wiecej paliwa jak sie to pomnozy przez liczbe aut w polsce to w skali roku mozna z kolegami pojechac na wakacje by zylo sie lepiej!!!!

~xyz 2012-01-27

Również jestem za zniesieniem obowiązku jazdy na światłach.

~janpol 2009-06-23

JESTEM ZA ZNIESIENIEM OBOWIĄZKU JAZDY NA ŚWIATŁACH

~menel 2009-04-12

to czyli jadac na rowerze masz juz łasciwie pętle na szyi bo przecież jedziesz na nim bez cudownych świateł, a skoro uważasz że jeśli auto jedzie bez świateł to jakby go nei było radzę się leczyć a w międzyczasie zacząc przemalowywać wszystkie auta na jeden kolor bo przecież np srebrne trudniej zauważyc w pochmurny dzień a co tam idzmy dalej niech sprzedają auta tylko w jednym kolorze np pomarańczowym a do tego wielki migający kogut na dachu jak w śmieciarce ech szkoda słów polandia zawsze będzie zanzibarem nie obrażając tego ostatniego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando