mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zniknie problem podwójnego ubezpieczenia

Zniknie problem podwójnego ubezpieczenia

To bez wątpienia dobra wiadomość dla zapominalskich kierowców, ale nie tylko. W bieżącym roku w życie wejdą bowiem zmiany w przepisach ubezpieczeniowych likwidujące m.in. uciążliwe dla kierowców podwójne ubezpieczenie.

Zniknie problem podwójnego ubezpieczenia
Po półrocznym vacatio legis, czyli mniej więcej w połowie roku w życie wejdzie nowa ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, która zastąpi tę nieco już archaiczną z 2003 r. W ciągu ostatnich lat polski rynek ubezpieczeniowy uległ ogromnym przeobrażeniom – dotychczas liczący się gracze utracili swoje wysokie pozycje na rzecz tych, które swoją działalność rozpoczęły, powstał i dynamicznie rozwinął się segment ubezpieczeń typu direct, pojawiły się nowe narzędzia internetowe takie jak porównywarki ubezpieczeniowe. W związku z tym potrzeba wprowadzenia nowych przepisów i doprecyzowania już istniejących regulacji prawnych w zakresie ubezpieczeń obowiązkowych była oczywista – podkreśla Wojciech Rabiej, szef porównywarki ubezpieczeniowej rankomat.pl. Tylko jeśli przepisy prawne będą odpowiadały rzeczywistości ubezpieczeniowej – a to ma zapewnić nowa ustawa – tempo zmian zachodzących na polskim rynku ubezpieczeniowym może być kontynuowane.

Co zatem przyniesie kierowcom nowa ustawa?
Po pierwsze, ograniczenie tzw. podwójnego ubezpieczenia. Do tej pory zasadą było, że jeśli posiadacz polisy nie wypowiedział jej najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na jaki polisa została zawarta, umowa z dotychczasowym ubezpieczycielem była automatycznie przedłużana na kolejny rok. Jeśli zatem nie zerwaliśmy umowy w odpowiednim czasie, a wykupiliśmy ubezpieczenie w innej firmie, dochodziło do sytuacji podwójnego ubezpieczenia i konieczności płacenia dwóch składek. Nowa ustawa likwiduje ten zapis i zakłada możliwość wypowiedzenia umowy kontynuowanej w dowolnym momencie, jeśli tylko kierowca zawarł umowę z inną firmą. Co więcej, towarzystwa będą teraz zobowiązane do informowania swoich klientów nie później niż 14 dni przed wygaśnięciem polisy o zbliżającej się dacie zakończenia ubezpieczenia i skutkach braku złożenia deklaracji. Dzięki temu mniejsze będzie ryzyko, że zapomnimy o tej sprawie.

Po drugie, w przypadku sprzedaży samochodu i braku wypowiedzenia polisy ubezpieczeniowej przez dotychczasowego lub nowego właściciela, będzie ona ważna tylko i wyłącznie do końca okresu, na jaki została zawarta. To oznacza, że ubezpieczyciele nie będą mogli jej odnawiać w nieskończoność i rościć sobie praw do naszych składek.

Po trzecie, ustawa usankcjonuje zasadę, że podpis osoby reprezentującej towarzystwo ubezpieczeniowe na umowie ubezpieczenia jest ważny, jeśli jest odtworzony mechanicznie, a nie tylko odręcznie. Pozwoli to bezproblemowo i w sposób wiążący zawrzeć umowę nawet bez jednoczesnej obecności w jednym miejscu obu stron umowy, czyli ubezpieczyciela i kierowcy. To jest bardzo prokonsumencki zapis i odpowiedź na szybki rozwój usług ubezpieczeniowych w Internecie.
 
Ale uwaga! Dzięki nowej ustawie towarzystwa ubezpieczeń będą miały też możliwość zmiany składki ubezpieczeniowej w czasie trwania polisy! Będą mogły to zrobić jednak tylko wtedy, gdy po zawarciu umowy ubezpieczenia okaże się, że ubezpieczający nie podał wszystkich informacji istotnych dla ustalenia wysokości składki, o które ubezpieczyciel zapytał w formularzu oferty. Nasze kłamstwa i zatajenia będą więc karane od razu, a nie dopiero przy ewentualnej szkodzie ubezpieczeniowej, jak ma to miejsce w tej chwili.

Nowe regulacje wprowadzają łącznie kilkadziesiąt zmian do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 2003 r. Oprócz wyżej wymienionych, inne m.in. odnoszą się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który np. w sytuacji ogłoszenia upadłości ubezpieczyciela będzie odpowiedzialny za roszczenia osób uprawnionych na podstawie umów ubezpieczeń obowiązkowych. Ponadto według nowej ustawy umowa OC nie będzie mogła obejmować ubezpieczeniem okresu poprzedzającego zawarcie tej umowy, a katalog sytuacji skutkujących rozwiązaniem umowy ubezpieczenia obowiązkowego zostanie rozszerzony o rejestrację samochodu poza granicami Polski.

Podobne wiadomości:

YU! - sposób na tańsze OC

YU! - sposób na tańsze OC

Finanse i prawo 2017-01-27

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Kary za brak OC w 2018 roku będą wyższe

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

~janusz 2011-01-13

W listopadzie 2010 firma allianz dostala wyroznienie za niska liczbe skarg oraz za rzetelne podejscie do klientow,tak ze mozna sie domyslec jaka reka reke myje.

~wojtek 2011-01-06

Czyżby krok w dobrym kierunku? Choć ostanie zmiany w przepisach mają zawsze podwójne dno, czyli przemycone niekorzystne zapisy dla Klientów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec
Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec
Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował o podpisaniu umowy na wykonanie koncepcji programowej dla kolejnego fragmentu autostrady A2. Dzięki temu powstanie dokumentacja niezbędna do ogłoszenia przetargu.