mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zobacz, za co będzie można dostać mandat

Zobacz, za co będzie można dostać mandat

Od nieco ponad tygodnia obowiązują już zmienione przepisy ruchu drogowego, stawiające w nieco bardziej uprzywilejowanej pozycji rowerzystów. Obok korzyści z tych zmian, czekają na nich jednak też kary za niektóre przewinienia. Również i kierowcy samochodów będą narażeni na dodatkowe sankcje za nieprzestrzeganie przepisów.

Zobacz, za co będzie można dostać mandat
Nowelizacja kodeksu drogowego dała rowerzystom więcej uprawnień. Przede wszystkim, jadąc ścieżką rowerowową czy ulicą, mają oni pierwszeństwo przejazdu przed skręcającymi samochodami. Przy korkach rowerzyści będą mogli wyprzedzać z prawej strony stojące w kolejce auta, a w razie niepogody, w sytuacji gdy nie mają wydzielonego dla siebie pasa ruchu, będą mogli poruszać się po chodnikach. Na niektórych skrzyżowaniach powstaną specjalne pasy ruchu, tzw. śluzy rowerowe, które mają umożliwić rowerzystom sprawniejsze opuszczenie skrzyżowania.

Obok praw pojawiły się jednak i obowiązki, a co za tym idzie, konieczność wprowadzenia sankcji za nieprzestrzeganie przepisów. Stosowne rozporządzenie, które będzie modyfikować taryfikator mandatów, przygotowało już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z założeniami rowerzyści również będą mogli być karani mandatami.

Większość z nich nie została jednak jakoś surowo "wyceniona". 50-złotowym mandatem ryzykują kierujący rowerami, którzy zamiast poruszać się drogą lub pasem ruchu dla rowerów, będą jechać np. po chodniku. Tyle samo będzie można zapłacić za nieustąpienie miejsca pieszym, jazdę ulicą obok np. pieszego bądź zaprzęgu (przepisy dopuszczają obecnie możliwość jazdy obok siebie dwóch rowerzystów, o ile nie utrudnia to ruchu innym pojazdom), czy wreszcie nieopuszczenie śluzy, kiedy zaistnieje taka możliwość. Największa kara, bo w wysokości 200 zł, czeka tych rowerzystów, którzy będą utrudniać poruszanie się innym pojazdom.

Nowy taryfikator może nieco bardziej uszczuplić portfel również kierowcom samochodów. Wyprzedzanie z niewłaściwej strony będzie kosztować 200 zł, a niezachowanie odpowiedniego odstępu będzie kosztować już nie 200, a 300 zł. Z kolei mandat w wysokości 350 zł może zostać nałożony, jeśli podczas manewru skręcania nie przepuścimy rowerzysty jadącego drogą bądź pasem ruchu dla rowerów. Ponadto za zatrzymanie się na pasie ruchu dla rowerów bądź na śluzie rowerowej może nam grozić grzywna w wysokości 100 zł, zaś za wjeżdżanie między jadące w kolumnie rowery - 200 zł.

Podobne wiadomości:

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Zapomniałeś prawa jazdy? I tak zabiorą

Finanse i prawo 2016-11-11

Rząd zajął się likwidacją luki prawnej, która umożliwiała uniknięcie konsekwencji w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. Wystarczy, że kierowca oznajmił, że nie ma przy sobie dokumentu, a policja nie mogła go zatrzymać.

Fotoradary wracają do Warszawy

Fotoradary wracają do Warszawy

Finanse i prawo 2016-12-21

Komentuj:

~S.K. 2011-06-09

Bez sensu. Mam nadzieje ze przepisy beda sprecyzowane bo np podczas lekkiej mrzawki bede sie wahal czy jechac ulicą czy chodnikiem

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.