mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Związek Dealerów Samochodów przeciw rejestracji "anglików"

Związek Dealerów Samochodów przeciw rejestracji "anglików"

Samochody z kierownicą po prawej stronie niebawem będzie można rejestrować bez większych przeszkód w naszym kraju. Choć wciąż słychać głosy krytyki wobec tego pomysłu.

Związek Dealerów Samochodów przeciw rejestracji
W projekcie autorstwa Ministertwa Infrastruktury i Rozwoju zmieniającym obowiązujące dziś przepisy w sprawie rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie można znaleźć już zapis dopuszczający taką możliwość. Dopuszczalna będzie rejestracja sprowadzanych tzw. "anglików", o ile wcześniej taki samochód był zarejestrowany w którymś z państw członkowskich.

Ponadto, przed pierwszą rejestracją w kraju taki samochodów powinien zostać wyposażony w odpowiednie światła, lusterka, a prędkościomierz powinien zostać wyskalony w km/h, bądź mieć jednocześnie obie jednostki (km/h i mph). Zgodnie z założeniami zmienione rozporządzenie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r.

Przeciwko temu projektowi jest jednak Związek Dealerów Samochodów. ZDS w odpowiedzi na opublikowany projekt po raz kolejny przesłał do Ministerstwa Infrastruktury pismo zwracające uwagę na negatywny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego udziału w nim takich pojazdów.

Związek zwrócił również uwagę na niewłaściwe przypisanie kompetencji badań technicznych tych pojazdów do stacji kontroli pojazdów, zamiast do jednostek bardziej wyspecjalizowanych, czyli np. tych które biorą udział w procesie homologacyjnym pojazdów. W piśmie zwrócono także uwagę, że niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej informacji w dowodzie rejestracyjnym (zarówno służbom drogowym, jak i przyszłym nabywcom pojazdów) o tym, że pojazd wyprodukowany został jako konstrukcyjnie przystosowany do ruchu lewostronnego. Informacja taka ma umożliwić weryfikację, czy nie doszło do dostosowania pojazdu do ruchu prawostronnego bez dokonania niezbędnych badań technicznych i certyfikatów.

W ocenie Związku największym jednak zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego może stać się następujące już w toku użytkowania "anglików" w Polsce samodzielne i bez nadzoru władz przystosowywanie ich do ruchu prawostronnego przez ich właścicieli, dlatego też zmiany w pojeździe już po jego zarejestrowaniu w Polsce mające na celu dostosowanie go do ruchu prawostronnego powinny zostać objęte procedurą tzw. dopuszczenia jednostkowego.

Podobne wiadomości:

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za...

Finanse i prawo 2018-01-15

Jakie auta i skąd sprowadzają Polacy?

Jakie auta i skąd sprowadzają Polacy?

Aktualności 2016-07-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.