mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Związek Dealerów krytykuje MF

Związek Dealerów krytykuje MF

Związek Dealerów Samochodów apeluje do Rady Ministrów RP o zaniechanie prac nad likwidacją możliwości odliczenia podatku VAT od samochodów z tzw. kratką.

"W związku z przedstawieniem przez Ministerstwo Finansów dokumentu „Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym” zgodnie z którym polscy przedsiębiorcy mają być pozbawieni prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie pojazdów samochodowych z tzw. „kratką”,  Związek Dealerów Samochodów  wydał oświadczenie,  w  którym wyraża stanowczy protest wobec proponowanych przez Radę Ministrów RP rozwiązań i apeluje o zaniechanie wprowadzenia przepisów ograniczających możliwość odliczania VAT od samochodów z kratką, do czasu wprowadzenia rozwiązań pozwalających na pełne odliczenie podatku VAT od samochodów używanych do celów gospodarczych" - czytamy w oficjalnym komunikacje ZDS.

„Związek Dealerów Samochodów zwraca uwagę, że doświadczenia wynikające z konsekwencji tego typu zmian podatkowych, wprowadzanych w ostatnich kilkunastu latach wskazują z wysokim prawdopodobieństwem, że nie przyniosą one żadnych spodziewanych pozytywnych skutków budżetowych.  Wejście w życie nowych przepisów wywoła tendencję spadkową w sprzedaży pojazdów, a sama zapowiedź zmiany spowoduje wyraźne przyśpieszenie wymiany samochodów w firmach tuż przed wejściem  nowych przepisów w życie i dodatkowy czynnik  stagnacyjny rynku właśnie w okresie przewidzianego dwuletniego zawieszenia w odliczaniu podatku VAT. W rezultacie, zakładane dodatkowe przychody dla budżetu będą minimalne i nie skompensują strat budżetowych z tytułu zarówno zmniejszonej sprzedaży jak i pogorszenia wyników finansowych przedsiębiorców” – czytamy dalej w stanowisku ZDS.

Związek Dealerów Samochodów apeluje do Rady Ministrów RP o zaniechanie prac nad tymi szkodliwymi dla polskiej gospodarki rozwiązaniami i rozpoczęcie przygotowań do wprowadzenia w krótkim czasie rozwiązań prawnych zmierzających do  możliwości pełnego odpisu VAT od samochodów używanych do celów gospodarczych jako jedynego logicznego i skutecznego rozwiązania przyczyniającego się do ożywienia i rozwoju polskiej gospodarki.

Podobne wiadomości:

VAT od leasingu bez limitu

VAT od leasingu bez limitu

Finanse i prawo 2014-08-20

Mitsubishi ASX z pełnym odliczeniem VAT-u

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.