mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Związek Dealerów krytykuje MF

Związek Dealerów krytykuje MF

Związek Dealerów Samochodów apeluje do Rady Ministrów RP o zaniechanie prac nad likwidacją możliwości odliczenia podatku VAT od samochodów z tzw. kratką.

"W związku z przedstawieniem przez Ministerstwo Finansów dokumentu „Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym” zgodnie z którym polscy przedsiębiorcy mają być pozbawieni prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy zakupie pojazdów samochodowych z tzw. „kratką”,  Związek Dealerów Samochodów  wydał oświadczenie,  w  którym wyraża stanowczy protest wobec proponowanych przez Radę Ministrów RP rozwiązań i apeluje o zaniechanie wprowadzenia przepisów ograniczających możliwość odliczania VAT od samochodów z kratką, do czasu wprowadzenia rozwiązań pozwalających na pełne odliczenie podatku VAT od samochodów używanych do celów gospodarczych" - czytamy w oficjalnym komunikacje ZDS.

„Związek Dealerów Samochodów zwraca uwagę, że doświadczenia wynikające z konsekwencji tego typu zmian podatkowych, wprowadzanych w ostatnich kilkunastu latach wskazują z wysokim prawdopodobieństwem, że nie przyniosą one żadnych spodziewanych pozytywnych skutków budżetowych.  Wejście w życie nowych przepisów wywoła tendencję spadkową w sprzedaży pojazdów, a sama zapowiedź zmiany spowoduje wyraźne przyśpieszenie wymiany samochodów w firmach tuż przed wejściem  nowych przepisów w życie i dodatkowy czynnik  stagnacyjny rynku właśnie w okresie przewidzianego dwuletniego zawieszenia w odliczaniu podatku VAT. W rezultacie, zakładane dodatkowe przychody dla budżetu będą minimalne i nie skompensują strat budżetowych z tytułu zarówno zmniejszonej sprzedaży jak i pogorszenia wyników finansowych przedsiębiorców” – czytamy dalej w stanowisku ZDS.

Związek Dealerów Samochodów apeluje do Rady Ministrów RP o zaniechanie prac nad tymi szkodliwymi dla polskiej gospodarki rozwiązaniami i rozpoczęcie przygotowań do wprowadzenia w krótkim czasie rozwiązań prawnych zmierzających do  możliwości pełnego odpisu VAT od samochodów używanych do celów gospodarczych jako jedynego logicznego i skutecznego rozwiązania przyczyniającego się do ożywienia i rozwoju polskiej gospodarki.

Podobne wiadomości:

Volvo skorzystało na zmianach w przepisach VAT

Volvo skorzystało na zmianach w przepisach...

Aktualności 2014-04-04

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Kolejny model Skody z homologacją ciężarową

Premiery 2014-07-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.