mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zwrot VAT od aut z kratką

Zwrot VAT od aut z kratką

Choć od wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie prawa do odliczania podatku VAT od paliw wykorzystywanych do napędu samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej minęły już dwa miesiące, wciąż sporo było sprzeczności, jak należy interpretować ten wyrok. Pismo wydane przez Ministerstwo Finansów powinno pomóc wyjaśnić tę kwestię.

Zwrot VAT od aut z kratką
Jak można przeczytać w piśmie ministerialnym "Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przysługuje, co do zasady, w przypadku gdy:
1. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r. umożliwiają (-ły) odliczenie podatku;
2. przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r. uniemożliwiają (-ły) odliczenie podatku, ale przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące na dzień 30 kwietnia 2004 r. umożliwiały odliczenie podatku, tj. w przypadku paliwa do używanych przez podatnika pojazdów samochodowych, w odniesieniu do których na podstawie homologacji producenta lub importera dla danego typu pojazdu samochodowego bezspornie wynika, że nie jest to samochód osobowy i dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi powyżej 500 kg."

Jeśli więc przed dniem 1 maja 2004 r., a więc przed zmianą ustawy o VAT, która wprowadzała w tym zakresie tzw. wzór Lisaka, podatnik posiadał prawo do odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do pojazdu wykorzystywanego w prowadzonej działalności, to w następstwie wyroku ETS obecnie przysługuje mu w dalszym ciągu to prawo, a także prawo do dokonania korekt rozliczeń.

Aby jednak możliwa była korekta rozliczenia podatku VAT, podatnik powinien posiadać dokumenty potwierdzające, iż w danym okresie, za który dokonywana jest korekta, pojazd posiadał homologację ciężarową i dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi powyżej 500 kg. Oczywiście powinien on posiadać również oryginały faktur potwierdzających nabycie paliwa do ww. samochodu. Ewentualnej korekty rozliczenia podatnik dokonuje poprzez złożenie korekty deklaracji.

Jednocześnie podatnicy spełniający powyższe warunki mogą lecz nie muszą dokonać tej korekty rozliczenia. Podatnik, który nie dokonał korekty, ma prawo, w momencie zaliczenia wydatków związanych z nieodliczonym podatkiem naliczonym w koszty uzyskania przychodów, do utrzymywania tych wydatków w kosztach uzyskania przychodów.

Wprawdzie wyrok ETS odnosi się bezpośrednio jedynie do prawa odliczania VAT od paliwa, to sentencje wyroku dotyczą także możliwości odliczania podatku z tytułu nabycia pojazdu. Oznacza to, że prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku przysługuje w odniesieniu do pojazdów samochodowych, w stosunku do których przepisy obowiązujące od dnia 1 maja 2004 r. umożliwiały prawo do takiego odliczenia lub w przypadku jeżeli nie umożliwiały, ale prawo takie przysługiwałoby według zasad obowiązujących w dniu 30 kwietnia 2004 r., tj. w przypadku pojazdów samochodowych, o których mowa co do zasady w pkt 2 pisma.
Tematy w artykule: VAT auta z kratką

Podobne wiadomości:

Volvo skorzystało na zmianach w przepisach VAT

Volvo skorzystało na zmianach w przepisach...

Aktualności 2014-04-04

VAT można jednak odliczać!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~taa 2009-02-24

... i nam muszą oddać samolot ... W życiu bym do teatru nie poszedł

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.