mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zwrot akcyzy - krok po kroku

Zwrot akcyzy - krok po kroku

W końcu, po blisko półtora roku od wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w życie wchodzi ustawa regulująca zwrot podatku akcyzowego od sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mogą starać się teraz o zwrot niesłusznie pobranej akcyzy. Ci, którzy już odzyskali podatek, ale w niższej wysokości, mogą ubiegać się o brakującą część.

Zwrot akcyzy - krok po kroku
Ustawa z 9 maja 2008 r. o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego (Dz. U. nr 118, poz. 745), która zaczęła obowiązywać 19 lipca br., jest niejako realizacją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 stycznia ubiegłego roku. W wyroku tym ETS stwierdził, iż polska akcyza, jaka była nakładana na sprowadzane auta używane od momentu wejścia Polski do Wspólnoty Europejskiej była niezgodna z prawem unijnym. Uzależniała ona bowiem wysokość stawek podatku akcyzowego w zależności od wieku sprowadzanego pojazdu.

Wprawdzie część podatników otrzymała już zwrot części akcyzy na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, to jednak dopiero nowa ustawa w pełni uszczegółowia, upraszcza i wprowadza jednolite zasady zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego, sposobu wyliczania jego wysokości oraz odsetek.

Kiedy przysługuje zwrot?
Pamiętać należy, że o zwrot części zapłaconej akcyzy nie mogą się starać wszyscy. Przysługuje on jedynie tym osobom, które sprowadziły auto starsze niż dwuletnie w okresie od 1 maja 2004 roku do 30 listopada 2006 roku, kiedy to dostosowano polskie przepisy, aby nie były sprzeczne z unijnymi.

Kwota do zwrotu
Nowa ustawa dokładnie precyzuje zasady obliczania wysokości nadpłaty akcyzy, o jaką można się ubiegać. Wzór jest bardzo prosty. Od zapłaconej w momencie sprowadzenia do kraju akcyzy należy odjąć podatek akcyzowy zawarty w cenie samochodu zarejestrowanego na terytorium kraju. Mówiąc prościej, od faktycznie zapłaconego podatku należy odjąć 3,1 (przy pojemności silnika do 2 litrów) bądź 13,6 procent (powyżej dwóch litrów) wartości sprowadzanego samochodu. Nowa ustawa daje również podstawy do ponownego ubiegania się o zwrot części kwoty akcyzy, jeśli otrzymaliśmy już wprawdzie zwrot, ale był on niższy, niż wyliczony zgodnie ze wzorem z umowy.

Odsetki
Ponadto ustawa korzystniej dla podatnika określa sposób wyliczania należnych mu odsetek. Zgodnie z przepisami obowiązującej Ordynacji podatkowej odsetki przysługują tylko od momentu złożenia wniosku o zwrot akcyzy. Według nowej ustawy odsetki będą się należeć od momentu powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, ale maksymalnie do 30 dnia od wejścia w życie ustawy, czyli do 18 sierpnia br. Oznacza to, że jeśli po tym czasie złożymy wniosek, to i tak odsetki liczone będą do tego dnia. Tak jak w przypadku możliwości ponownego ubiegania się o zwrot brakującej części nadpłaty, tak również w przypadku odsetek możemy starać się o zwrot brakujących odsetek.

Wniosek
Jeśli spełniamy warunki do ubiegania się o zwrot nadpłaty akcyzy, wówczas powinniśmy złożyć stosowny wniosek do naczelnika urzędu celnego, w którym płacona była akcyza. We wniosku powinniśmy powołać się na wyrok ETS (C-313/05 z dnia 18 stycznia 2007 r.), opisać faktyczny stan dotyczący sprowadzanego samochodu oraz wyliczyć przysługującą nam nadpłatę.

Ważne, jeśli sprowadziliśmy samochód w złym stanie, którego wartość odbiegała wyraźnie od wartości rynkowej, by udokumentować ten fakt. W przypadku, kiedy wartość samochodu różni się znacznie od średniej wartości rynkowej, organ podatkowy będzie mógł przy pomocy biegłego określić wysokość podstawy opodatkowania.
Tematy w artykule: akcyza

Podobne wiadomości:

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Akcyza samochodowa 2017 wejdzie z opóźnieniem

Finanse i prawo 2016-12-06

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Komentuj:

~anulka 2009-01-22

...ja dostałam zwrot akcyzy 23.04.2008., bez odsetek bo sie nie należały, 19 lipca weszła ustawa regulująca zwrot nadpłaty akcyz i odsetek od dnia powstania nadpłaty, a więc złożyłam wniosek o wznowienie postępowania o należne odsetki, lecz naczelnik uznał, że nie ma ono znaczenia w całości odmówił uchylenia swojej decyzji, bo stwierdził ze pieniążki dostałam w kwietniu a ustawa weszła w życie 19 lipca, tak więc napisałam nowy wniosek o zwrot należnych odsetek i mam wrażenie ze oni chyba nie czytają w ogóle tych pism, tylko chyba patrzą już na nazwiska i odpisują,tak ze aż nerwy biorą i wkurza mnie tylko jedno że jak dla nich to nawet nie wiem czy tak na paragrafy patrzą, ale jak oni mają oddać człowiekowi jego pieniądze to w pismach nic nie ma konkretnego napisane tylko jedno i to samo, mam z 15 pism zanim mi zwrócono akcyzę i w każdym piśmie pisze to samo i to tak ze za każdym razem musiałam iść do prawnika , bo czytając nawet sto razy to i tak nic z tego nie rozumiałam i myślę że po to tak piszą żeby ludzi z nie chęcić.....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Honda pracuje nad hybrydą
Honda pracuje nad hybrydą
Japoński producent postawił sobie bardzo ambitny cel. Do 2030 roku dwie trzecie samochodów sprzedawanych przez tą markę ma być napędzana układem hybrydowym. Dlatego inżynierowie pracują nad nowym rozwiązaniem.