mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > Zwrot akcyzy - krok po kroku

Zwrot akcyzy - krok po kroku

W końcu, po blisko półtora roku od wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w życie wchodzi ustawa regulująca zwrot podatku akcyzowego od sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, mogą starać się teraz o zwrot niesłusznie pobranej akcyzy. Ci, którzy już odzyskali podatek, ale w niższej wysokości, mogą ubiegać się o brakującą część.

Zwrot akcyzy - krok po kroku
Ustawa z 9 maja 2008 r. o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego (Dz. U. nr 118, poz. 745), która zaczęła obowiązywać 19 lipca br., jest niejako realizacją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 18 stycznia ubiegłego roku. W wyroku tym ETS stwierdził, iż polska akcyza, jaka była nakładana na sprowadzane auta używane od momentu wejścia Polski do Wspólnoty Europejskiej była niezgodna z prawem unijnym. Uzależniała ona bowiem wysokość stawek podatku akcyzowego w zależności od wieku sprowadzanego pojazdu.

Wprawdzie część podatników otrzymała już zwrot części akcyzy na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, to jednak dopiero nowa ustawa w pełni uszczegółowia, upraszcza i wprowadza jednolite zasady zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego, sposobu wyliczania jego wysokości oraz odsetek.

Kiedy przysługuje zwrot?
Pamiętać należy, że o zwrot części zapłaconej akcyzy nie mogą się starać wszyscy. Przysługuje on jedynie tym osobom, które sprowadziły auto starsze niż dwuletnie w okresie od 1 maja 2004 roku do 30 listopada 2006 roku, kiedy to dostosowano polskie przepisy, aby nie były sprzeczne z unijnymi.

Kwota do zwrotu
Nowa ustawa dokładnie precyzuje zasady obliczania wysokości nadpłaty akcyzy, o jaką można się ubiegać. Wzór jest bardzo prosty. Od zapłaconej w momencie sprowadzenia do kraju akcyzy należy odjąć podatek akcyzowy zawarty w cenie samochodu zarejestrowanego na terytorium kraju. Mówiąc prościej, od faktycznie zapłaconego podatku należy odjąć 3,1 (przy pojemności silnika do 2 litrów) bądź 13,6 procent (powyżej dwóch litrów) wartości sprowadzanego samochodu. Nowa ustawa daje również podstawy do ponownego ubiegania się o zwrot części kwoty akcyzy, jeśli otrzymaliśmy już wprawdzie zwrot, ale był on niższy, niż wyliczony zgodnie ze wzorem z umowy.

Odsetki
Ponadto ustawa korzystniej dla podatnika określa sposób wyliczania należnych mu odsetek. Zgodnie z przepisami obowiązującej Ordynacji podatkowej odsetki przysługują tylko od momentu złożenia wniosku o zwrot akcyzy. Według nowej ustawy odsetki będą się należeć od momentu powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, ale maksymalnie do 30 dnia od wejścia w życie ustawy, czyli do 18 sierpnia br. Oznacza to, że jeśli po tym czasie złożymy wniosek, to i tak odsetki liczone będą do tego dnia. Tak jak w przypadku możliwości ponownego ubiegania się o zwrot brakującej części nadpłaty, tak również w przypadku odsetek możemy starać się o zwrot brakujących odsetek.

Wniosek
Jeśli spełniamy warunki do ubiegania się o zwrot nadpłaty akcyzy, wówczas powinniśmy złożyć stosowny wniosek do naczelnika urzędu celnego, w którym płacona była akcyza. We wniosku powinniśmy powołać się na wyrok ETS (C-313/05 z dnia 18 stycznia 2007 r.), opisać faktyczny stan dotyczący sprowadzanego samochodu oraz wyliczyć przysługującą nam nadpłatę.

Ważne, jeśli sprowadziliśmy samochód w złym stanie, którego wartość odbiegała wyraźnie od wartości rynkowej, by udokumentować ten fakt. W przypadku, kiedy wartość samochodu różni się znacznie od średniej wartości rynkowej, organ podatkowy będzie mógł przy pomocy biegłego określić wysokość podstawy opodatkowania.
Tematy w artykule: akcyza

Podobne wiadomości:

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad zmianami

Nowa akcyza na samochody - rząd pracuje nad...

Finanse i prawo 2016-10-13

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Komentuj:

~anulka 2009-01-22

...ja dostałam zwrot akcyzy 23.04.2008., bez odsetek bo sie nie należały, 19 lipca weszła ustawa regulująca zwrot nadpłaty akcyz i odsetek od dnia powstania nadpłaty, a więc złożyłam wniosek o wznowienie postępowania o należne odsetki, lecz naczelnik uznał, że nie ma ono znaczenia w całości odmówił uchylenia swojej decyzji, bo stwierdził ze pieniążki dostałam w kwietniu a ustawa weszła w życie 19 lipca, tak więc napisałam nowy wniosek o zwrot należnych odsetek i mam wrażenie ze oni chyba nie czytają w ogóle tych pism, tylko chyba patrzą już na nazwiska i odpisują,tak ze aż nerwy biorą i wkurza mnie tylko jedno że jak dla nich to nawet nie wiem czy tak na paragrafy patrzą, ale jak oni mają oddać człowiekowi jego pieniądze to w pismach nic nie ma konkretnego napisane tylko jedno i to samo, mam z 15 pism zanim mi zwrócono akcyzę i w każdym piśmie pisze to samo i to tak ze za każdym razem musiałam iść do prawnika , bo czytając nawet sto razy to i tak nic z tego nie rozumiałam i myślę że po to tak piszą żeby ludzi z nie chęcić.....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.