mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > "Anglik" legalny w Polsce?

"Anglik" legalny w Polsce?

Z tej wiadomości z pewnością ucieszy się fala powracających z emigracji z Wysp Brytyjskich. Przygotowywany jest bowiem projekt zmian w kodeksie drogowym, który pozwoli na rejestrowanie samochodów z kierownicą po prawej stronie. Nie obyło się jednak bez zastrzeżeń.

Kilka dni temu w mediach pojawiły się spekulacje na temat zmian w kodeksie drogowym. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotowuje projekt według którego możliwe będzie rejestrowanie "anglików".

Na chwilę obecną, żeby zarejestrować w Polsce samochód zakupiony na Wyspach Brytyjskich trzeba dokonać przekładki. Jest to dość wysoki koszt. W zależności od samochodu i dostępności części może on wynieść od 3 do kilkunastu tyisęcy złotych.

Politycy chcą zmienić przepisy tak by możliwe było rejestrowanie na naszym terytorium samochodów, w których kierownica znajduje się po prawej stronie. Jednak poważne zastrzeżenia w tej kwestii ma Komisja Europejska. Według niej powinno być zabronione wyprzedzanie takimi samochodami na drogach jednojezdniowych. To dość logiczne postępowanie, bowiem ciężko jest zachować bezpieczeństwo nie widząc co dzieje się po ważnej stronie jezdni.

Druga sprawa to kwestia ubezpieczenia. Użytkownicy takich samochodów będą musieli płacić dużo wyższe składki ubezpieczeniowe. Zagrożenie wynikające z ograniczeń konstrukcyjnych takiego auta przekłada się na większe ryzyko wypadku. To akurat nie powinien być problem, bowiem na Wyspach Brytyjskich ubezpieczenia są dużo wyższe niż w Polsce.

Czy grozi nam zatem fala samochodów pochodzących z Wysp Brytyjskich? Fakty są takie, że samochody na tym rynku są dużo tańsze niż ich odpowiedniki na kontynencie. Ciężko na chwilę obecną ocenić, ale taka regulacja na pewno nie poprawi sprzedaży aut nowych.

Komentuj:

~Obiektywny 2013-06-23

Na wejście w życie tej ustawy czekają jedynie pozerzy którzy dysponując równowartością taniego krajowego samochodu, zakupią w Anglii jakieś stare bmw czy audi, non sens i narażanie normalnych kierowców na niebezpieczeństwo.

~myszka miki 2013-06-22

głupi pomysł

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.