mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > "Dość chaosu w podatku VAT" - list otwarty ZDS do MF

"Dość chaosu w podatku VAT" - list otwarty ZDS do MF

Dość chaosu, trzeba natychmiast określić datę zmian w prawie o VAT - z takim przesłaniem do nowego Ministra Finansów zwrócił się w liście otwartym Związek Dealerów Samochodów.

17 grudnia Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wniosek polskiego rządu dotyczący derogacji w zakresie odliczeń podatku VAT przy zakupie pojazdów użytkowanych do działalności gospodarczej. W związku z tą decyzją i praktycznym zakończeniem "europejskiego" etapu legislacji, Związek Dealerów Samochodów wystosował list otwarty do Ministra Finansów z apelem o natychmiastowe i precyzyjne określenie daty wejścia w życie, opisanych w derogacji, zmian w ustawie o podatku VAT dotyczących zakupu samochodów.

- Domagamy się jasnego określenia czy według planów polskiego rządu tzw. "okienko derogacyjne" będzie trwało miesiąc, kwartał czy może pół roku? – czytamy w liście.

- Nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której przedstawiciele rządu RP w drugiej dekadzie grudnia nie są w stanie precyzyjnie przewidzieć daty uchwalenia zmian w ustawie o podatku VAT, używając w tak ważnej dla przedsiębiorców sprawie określeń typu "jak najszybciej" czy "jak tylko będziemy gotowi". Chcielibyśmy przypomnieć, że Ministerstwo Finansów złożyło pierwszy wniosek derogacyjny w tej sprawie w grudniu 2012 roku. Na przygotowanie wszelkich wariantów i  rozwiązań było więc wystarczająco dużo czasu . Dlatego też apelujemy jeszcze raz  o podanie konkretnej i precyzyjnej daty wprowadzenia planowanych zmian. Mniej istotne jest czy to będzie data 1 lutego, 1 kwietnia czy jakakolwiek inna data, byle była by to data realna dla wprowadzenia nowych rozwiązań, bez dopuszczenia do sytuacji kolejnego jej przesuwania.

Odpowiedzialny za los gospodarki rząd nie może doprowadzać do sytuacji całkowitej niepewności prawnej i podatkowej ogromnej rzeszy przedsiębiorców, tak w kwestii samych zasad obowiązujących w tzw. "okienku derogacyjnym", jak i czasu, w jakim przepisy te będą obowiązywać. Polskim przedsiębiorcom, którzy i tak działają w niezwykle niestabilnych i trudnych warunkach prawnych, należy się od polskiego rządu choćby  w tej kwestii odrobina szacunku – dodaje Związek Dealerów Samochodów

- W naszej opinii jest wystarczająco dużo przesłanek, które odpowiednio oszacowane, przy uwzględnieniu wszystkich etapów europejskich, jak i polskich procesów legislacyjnych pozwalają określić, czy nowe przepisy wejdą w życie od 1 lutego, 1 marca czy może 1 czerwca. Po to, by dać polskim przedsiębiorcom możliwość racjonalnego podejmowania decyzji biznesowych, bez niepotrzebnej i szkodliwej w biznesie presji czasu. Jak najszybsze wskazanie daty wejścia w życie zmian w ustawie o podatku VAT, polskim przedsiębiorcom się po prostu od Pana należy – tym apelem kończy się list otwarty, który Związek przesłał na ręce Ministra Finansów Mateusza Szczurka.

Podobne wiadomości:

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Auto poflotowe - czy warto kupić?

Aktualności 2015-01-21

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Firmy stawiają na wynajem samochodów

Finanse i prawo 2015-08-11

Komentuj:

~bankier 2013-12-18

no proszę cie , przestań już

~danyds 2013-12-18

Ile razy te przepisy już się miały zmieniać... Ale tak serio to często używanie auta jest dla firmy droższe niż sam zakup nowego auta. Choc z dobrymi systemami lokalizacyjnymi jak Finder da się oszczędzać

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando