mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > "Historia pojazdu" ma już rok

"Historia pojazdu" ma już rok

Od roku możemy korzystać z dwóch e-usług Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Z aplikacji "Historia pojazdu" i "Bezpieczny autobus" skorzystało już łącznie ponad dwa miliony osób.

Obie e-usługi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przygotowane przez Centralny Ośrodek Informatyki ruszyły 23 czerwca 2014 r. Obie są bezpłatne i pozwalają sprawdzić, przynajmniej wstępnie, zarejestrowane na polskim rynku auta bądź autobusy, którymi na wycieczkę wybierają się np. nasze pociechy.

Historia Pojazdu

Usługa "Historia pojazdu" skierowana jest głównie do kupujących używane samochody, zarejestrowane już w Polsce oraz sprzedających używane samochody, którzy chcą uwiarygodnić swoją ofertę. Dzięki niej sprawdzimy m.in. czy pojazd ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, aktualne badania techniczne, liczbę właścicieli pojazdu lub czy nie został odznaczony w ewidencji jako kradziony.

Od 23 czerwca 2014 r. na stronę www.historiapojazdu.gov.pl weszło już prawie 1,8 mln użytkowników, którzy łącznie sprawdzili ponad milion samochodów.

Bezpieczny Autobus

Dużym zainteresowaniem Polaków cieszyła się również e-usługa "Bezpieczny Autobus". Skorzystało z niej 111 tys. osób, które sprawdziły 206 tys. pojazdów. Użytkownicy mogli dowiedzieć się na stronie internetowej np., czy autobus ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC.

Usłudze "Bezpieczny Autobus" towarzyszyła głośna kampania społeczna przygotowana przez Centralny Ośrodek Informatyki. - Po 8 tygodniach od startu kampanii, statystycznie co trzeci autobus zarejestrowany w naszym kraju został sprawdzony. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasza niekonwencjonalna komunikacja – mówi Paweł Franke, odpowiedzialny w COI za marketing i promocję.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie COI wynika, że 26 proc. rodziców posiadających dzieci w wieku szkolnym, które miały kontakt z kampanią, skorzystało z e-usługi, a 60 proc. zadeklarowało, że skorzysta z niej w przyszłości.

To nie koniec e-usług

Dwie działające już elektroniczne usługi są jedynie wstępem do licznych e-usług, jakie dla obywateli przygotowuje MSW w ramach projektu CEPiK 2.0.

9 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt zmian ustawy Prawo o ruchu drogowym, która zakłada wprowadzenie nowych usług online. Mają one wejść w życie już w przyszłym roku.
Tematy w artykule: Historia pojazdu

Podobne wiadomości:

MSW ulepsza usługę

MSW ulepsza usługę "Historia pojazdu"

Finanse i prawo 2014-10-07

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za darmo!

Sprawdź historię sprowadzonego pojazdu – za...

Finanse i prawo 2018-01-15

Komentuj:

mfind 2015-06-25

Warto pamiętać, że gdy chcemy sprawdzić na szybko czy dany pojazd ma ubezpieczenie OC można skorzystać z bazy UFG - link. Przydatne głównie, gdy znamy jedynie numer rejestracyjny :)nnŁukasz Leusnmfind

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.