mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > "Lisak" był jednak zgodny z Konstytucją

"Lisak" był jednak zgodny z Konstytucją

Choć osławiony już niemal wzór Lisaka przestał obowiązywać ponad rok temu, to dopiero teraz Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż był on zgodny z Konstytucją.

Wzór Lisaka (od nazwiska posła, twórcy tego wzoru) określał ładowność, w zależności od liczby miejsc, poniżej której prawo pozwalało tylko na odliczenie 50% (nie więcej niż 5 tys. zł) podatku naliczonego przy nabyciu pojazdów samochodowych.
 
I choć w międzyczasie zmienił się stan prawny dotyczący rozpatrywanej sprawy (23 maja 2005 r. została ogłoszona ustawa z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług), to jednak zaskarżone artykuły (art 86 ust. 3, art. 86 ust. 5 i art. 88 ust. 1 pkt 3) zostały utrzymane w mocy w stosunku do niektórych kategorii podatników (stron umów najmu, dzierżawy, leasingu itp.)
 
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego "Ustawodawca nie naruszył przysługującej mu swobody w zakresie stanowienia podatków, a także nie naruszył konstytucyjnych zasad określoności prawa oraz przyzwoitej legislacji. Do ustawodawcy bowiem należy kształtowanie systemu podatkowego. Ustawodawca był zatem uprawniony do uznania, iż podatnikowi służy prawo do odliczenia tylko 50% (nie więcej niż 5000 zł) podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych i pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wzorem zamieszczonym w ustawie. Ustawodawca miał także prawo określić, jaki dokument służy ustaleniu, czy dany pojazd spełnia ustawowy warunek skorzystania z odliczenia w pełnej wysokości."
 
Trybunał stwierdził także, że ograniczenie odliczenia podatku naliczonego, związanego z nabyciem paliw służących do napędu pojazdów, o którym mowa w zaskarżonych przepisach jest zgodne z Konstytucją.
 
Czytaj także:

Firmowe na nowo (2005-08-22)

Nowe zasady VAT (2005-05-19)

Wzór Lisaka do lamusa (2005-03-15)

 

Komentuj:

~alek 2006-09-29

biedny Lisask, teraz to juz do konca zycie bedzie tylko z jednym utozsamiany

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando