mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > "Odholowywanie" do Trybunału i Komisji

"Odholowywanie" do Trybunału i Komisji

Mimo iż nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym podpisał już Prezydent, to Polska Izba Ubezpieczeniowa wciąż walczy o uchylenie przyjętych zmian. Zmienione przepisy trafią do Komisji Europejskiej oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Aby przeciwdziałać zgubnym skutkom, jakie może ze sobą nieść nowelizacja ustawy Polska Izba Ubezpieczeniowa poinformowała, że zaskarży wprowadzone zmiany do Komisji Europejskiej oraz Trybunału Konstytucyjnego. Instytucje te, zdaniem Izby, powinny spowodować, że zostaną one wycofane z polskiego prawa.

PIU wydała komunikat, w którym informuje o powodach podjęcia takich kroków prawnych:

"1. Powiadomienie Komisji Europejskiej o niezgodności polskiego prawa dotyczącego komunikacyjnych polis OC z przepisami unijnymi. PIU zwróciła się do KE z prośbą o podjęcie niezbędnych działań w związku z ostatnią nowelizacją Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Sprawa ma związek z tzw. "odholowywaniem". Polski parlament niespełna miesiąc temu zdecydował o zniesieniu niemal wszystkich sankcji za brak ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego. 1 czerwca ustawę podpisał prezydent. PIU zwraca uwagę, że zgodnie z dyrektywą UE, każde państwo członkowskie ma obowiązek podejmować wszelkie stosowne środki, aby zapewnić, że odpowiedzialność cywilna odnosząca się do ruchu pojazdów przebywających na jego terytorium jest objęta ubezpieczeniem.

Tymczasem parlament pod pretekstem "ułatwienia życia kierowcom" doprowadził do sytuacji, w której za brak ubezpieczenia grozi jedynie mandat 50 zł oraz kara nałożona przez UFG. Parlament uniemożliwił też wyłączanie nieubezpieczonego pojazdu z ruchu drogowego, czym naraża na ogromne niebezpieczeństwo przede wszystkim ofiary wypadków.

PIU do wielu miesięcy zabiegała o taki kształt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, by pojazd, którego kierowca nie ma przy sobie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC (lub w ogóle nie wykupił polisy), był wyłączany z ruchu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrzymanie dowodu rejestracyjnego za pokwitowaniem.

2. Wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. W opinii Izby nowelizacja narusza kilka przepisów ustawy zasadniczej. Jest to:

- wprowadzenie nierówności pomiędzy tymi, którzy dopełniają obowiązku zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, a osobami poruszającymi się pojazdami bez dopełnienia tego obowiązku, narażając innych uczestników ruchu drogowego na szkody;
- naruszenie wiążącego Rzeczpospolitą Polską prawa międzynarodowego."

Podobne wiadomości:

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy zamiast samochodu - PiS proponuje zmiany

Ubezpieczenie OC przypisane do kierowcy...

Finanse i prawo 2017-12-18

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Ubezpiecznie OC będzie zależne od mandatów

Finanse i prawo 2017-09-19

Komentuj:

sajmon 2009-06-05

no mnie to martwi, bo ciężko się jest potem bujać z kimś kto nie ma OC, po sądach chodzić ściągać z majątku. Niby UFG coś wypłaci, ale nie jestem pewein czy również za szkody osobowe. A pewnie wielu kierowców będzie chciało zaoszczędzić kilka setek, nie biorac pod uwage tego, ze brak ubezpieczenia może ich doprowadzić do ruiny.

~wld 2009-06-05

ojejku, jak ci ubezieczyciele sie o nas troszcza ;) gnoje czuja, ze w kryzysie coraz wiecej osob zrezygnuje z tego haraczu. brawo nasz parlament, brawo prezydent :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.