mojeauto.pl > motogazeta > Finanse i prawo > "Tak" dla ekopodatku i dopłat do nowych aut

"Tak" dla ekopodatku i dopłat do nowych aut

Za zastąpieniem obecnej akcyzy podatkiem ekologicznym, liczonym na podstawie wartości i czynników ekologicznych, opowiada się Konfederacja Pracodawców Polskich.

Eksperci Konfederacji od kilku lat opowiadają się za uzależnieniem stawki podatku ekologicznego od wielkości emisji szkodliwych substancji bez zróżnicowania na typy silnika (diesel, benzyna, napęd elektryczny, napęd hybrydowy).

Dlatego też pozytywnie oceniają zapowiedzi Ministerstwa Finansów, dotyczące projektu wprowadzenia ulgi w planowanym podatku ekologicznym dla posiadaczy aut, od których zapłacono akcyzę. Skonstruowanie opłaty na podstawie mierzalnych wskaźników wykluczy możliwość zaniżania podatku od nabywanych starych aut. Konstrukcja tej opłaty powinna zostać ukształtowana w taki sposób, by jak najszybciej wyeliminować z ruchu drogowego pojazdy, które nie spełniają norm ekologicznych, a tym samym pobudzić popyt na pojazdy nowe, które są bezpieczniejsze i oszczędniejsze.

Równie pozytywnie przyjmowane przez KPP są zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki o wprowadzeniu systemu dopłat wartości nawet kilku tysięcy złotych do zakupu nowych aut przy jednoczesnym złomowaniu swojego starego samochodu.

- W tym aspekcie przyjąć należy takie parametry, które z jednej strony uczynią bonusy rzeczywistą zachętą do zakupu nowego samochodu, a tym samym zachęcą do złomowania starego auta - uważa Krystian Poloczek, wiceprezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Doświadczenia innych krajów europejskich pokazują, że tzw. premie ekologiczne za złomowanie starego auta pobudza do zakupu nowych samochodów. Brak takiego rozwiązania powodować będzie, że na drogach nadal poruszać się będą "wraki", bez ubezpieczenia i przeglądu technicznego, zatruwające środowisko naturalne. Zrealizowany w ten sposób zostanie jedynie cel fiskalny resortu finansów, natomiast na pewno ucierpi na tym ekologia i stan bezpieczeństwa na drogach - uważają eksperci Konfederacji.

Konfederacja Pracodawców Polskich popiera również wszelkie działania, które mają na celu uproszczenie zasad ustalania podatku dotyczącego samochodów osobowych, tak by korzyści odnieśli zarówno przedstawiciele branży motoryzacyjnej, jak i zwykli kierowcy.

Podobne wiadomości:

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży motoryzacyjnej

Wizja 2019 - oto pomysły na rozwój branży...

Finanse i prawo 2015-07-25

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Rejestracja auta używanego krok po kroku

Zakup i sprzedaż samochodu 2016-05-01

Znalazłeś w sieci świetną ofertę sprzedaży samochodu, pojechałeś i kupiłeś wymarzone auto. Pewnie jesteś zadowolony, że wielomiesięczne poszukiwania za Tobą. Ale zanim będziesz mógł cieszyć się z auta na całego, musisz przejść urzędniczo-papierkową ścieżkę zdrowia i zarejestrować pojazd. Ten temat tylko z pozoru wydaje się być skomplikowany, bo dzięki naszym wskazówkom zarejestrujesz swój nowy samochód szybko i bez stresu.


Komentuj:

~STARYWYGA 2009-05-10

Czy ja ,jak i każdy inny(no może za wyjątkiem KONESERÓW),nie chciałby posiadać nowego lub nowszego samochodu? Z całą pewnością tak,tylko za CO,skąd na taką inwestycję pieniądze?Skoro zarabiamy tyle ile zarabiamy? Po drugie,co z tego że posiadam 15 letnią renówkę skoro mieści się w normie skład spalin,przechodzi rygorystyczne coroczne przeglądy techniczne? Komu więc zagraża mój stary samochód? Zagrożeniem to są właśnie młodzi-gniewni i niedoświadczeni ,w FURACH swoich bogatych tatusiów

~STARYWYGA 2009-05-10

Ten Poloczek to widać nie ma pojęcia o możliwościach finansowych przeciętnego Polaka Taki podatek to pozbawienie 80% polaków możliwoścxi posiadania samochodu. Niech nam nasi rodzimi pracodawcy płacą tak jak w krajach starej Unii a dopiero potem przytakują chorym pomysłom politykierów

~eryk 2009-05-07

co z tego ze różne eksperty sie wypowiadają na tak, skoro nasz rząd jest na nie, a przynajmniej bedzie maksymalnie dlugo zwlekał z wprowadzeniem tego rodzaju rozwiązań

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross