mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 100 dni Ministerstwa Infrastruktury

100 dni Ministerstwa Infrastruktury

22 lutego bieżącego roku Ministerstwo Infrastruktury zorganizowało konferencję prasową podsumowującą 100 dni działania resortu. Przez ten czas starano się głównie skrócić czas przygotowania i realizacji inwestycji poprzez przygotowanie zmian w przepisach.

100 dni Ministerstwa Infrastruktury
Wśród działań prowadzonych przez Ministerstwo Infrastruktury w ciągu ostatnich 100 dni, znalazły się przede wszystkim zadania mające usprawnić i skrócić proces przygotowywania i realizacji inwestycji związanych z budową infrastruktury drogowej w naszym kraju. Rozpoczęto prace nad rozwiązaniami legislacyjnymi, które usuną bariery w procesie budowy dróg. Powstał projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane i usługi, który zakłada prosty instrument do wyłaniania partnera prywatnego, który będzie realizować zadania publiczne. Rozwiązanie to uzupełni możliwości wyboru partnera prywatnego do realizacji inwestycji drogowych. Projekt powinien wejść w życie w czerwcu tego roku.

Minister Infrastruktury wystąpił także z inicjatywą dotyczącą pakietu zmian w ustawie o prawie zamówień publicznych. Ma on umożliwić uelastycznienie prawa dotyczącego procedur przetargowych, które aktualnie nie zawsze są racjonalnie przeprowadzane. Z systemu zamówień publicznych ma zostać wyeliminowana ingerencja administracji publicznej. Zmiany powinny zostać wprowadzone jeszcze w maju bieżącego roku.

Przygotowywany jest również pakiet zmian do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz prawa budowlanego. Wprowadzone zostaną także zmiany w ustawach powiązanych z procesem inwestycyjnym, takich jak prawo ochrony środowiska, ochrona gruntów rolnych i leśnych, o gospodarce nieruchomościami, prawo geodezyjno-kartograficzne, ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz ustawa o opłatach i podatkach lokalnych. Prawdopodobnie nowe rozwiązania zostaną wprowadzone od 1 stycznia 2009 roku.

Resort Infrastruktury przygotował już projekt ustawy tworzącej ramy prawne dla wprowadzenia systemu Partnerstwo Publiczno-Prywatnego (PPP) z udziałem jednostek samorządu terytorialnego oraz małych i średnich podmiotów gospodarczych, który zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska, będzie równorzędnym sposobem finansowania budowy infrastruktury.

Sukcesem Ministerstwa było podpisanie, w grudniu ubiegłego roku, porozumienia o Ustaleniu uwarunkowań komercyjnych na budowę odcinka autostrady A-2 Nowy Tomyśl – Świecko, dzięki czemu jeszcze w tym roku będzie możliwe rozpoczęcie budowy w systemie PPP. Oddanie do użytku planowane jest do końca 2010 roku. Wyegzekwowano także od koncesjonariusza autostrady A-1 spełnienie warunków ustawowych i koncesyjnych, co pozwoliło na wcześniejsze (o 11 miesięcy) otwarcie odcinka A-1 Rusocin – Swarożyn. Dodatkowo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła negocjacje ze spółka Gdańsk Transport Company w sprawie budowy odcinka autostrady A-1 Nowe Marzy - Toruń
w systemie PPP.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~wójcik michał pomoc drogowa 2008-10-03

Dla mnie conajmniej śmieszne są opinie o nie zgadzaniu się na autostrade z powodu że dwie osoby dalej wolą mieć tam działkę a cała Polska cierpieć z powodu korków. Tak jesteśmy na końcu w EU a do epoki kamieniołomu to nie wolałbym się wracać albo np. ekolodzy śmiech na sali przecież jest więcej zatruwania środowiska gdy tych autostrad nie ma a samochody stoją w korkach i wtedy zatruwają środowisko. Dlatego bardzo proszę o autostrady.

~wójcik michał pomoc drogowa 2008-10-03

po mojemu prosze żeby w Polsce były takie autostrady na wzór niemieckich z materiału bardziej wytrzymałego tak jak ma to miejsce na odcinku nowy Tomyśl - Świecko i prosze byśmy zdąrzyli z autostradami na Euro i o choć z jedną trase szybkigo ruchu w woj. lubelskim np. lublin - warszawa a i piaski z granica w Ukrainie. Przydało by się wyremątować trasę z Kraśnika w kieunku Kielc.

~wojak 2008-02-27

Posiedzą sobie ważniacy, pogadają.... w prasie to wygląda świetnie, działają... można iść do kasy....... Takie hasła : uproszczenie procedur, usuwanie barier, uelastycznienie prawa..... to ja tez potrafię wymyślać - k...a m..ć ja się nadaję na to stanowisko....!!!

~kazel 2008-02-26

sukcesem jest podpisanie Umowy z GTC.... żałosne....

~mil1231@gazeta.pl 2008-02-26

A co z A1 Stryków-Pyrzowice i A2 Stryków-Warszawa??2 najważniejsze w Polsce autostrady!Tylko ich budowa sprawi że będziemy mogli sie pochwalic siecią autostrad!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.