mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 100-letni wiadukt przejezdny

100-letni wiadukt przejezdny

Od połowy lipca kierowcy mogą przejechać przebudowanym 100-letnim wiaduktem drogowym w miejscowości Człopa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 177 (woj. zachodniopomorskie).

Nieznana jest dokładna data budowy przebudowanego obecnie wiaduktu. Z informacji dotyczących budowy linii kolejowej Krzyż Wielkopolski-Wałcz wynika, iż oddano ją do użytkowania w dwóch etapach:  w grudniu 1899 r. odcinek Krzyż Wlkp. do Człopy, a w grudniu 1904 r. odcinek od Człopy do Wałcza, uzyskując tym samym połączenie z magistralą Berlin – Królewiec. Podczas budowy linii kolejowej wykopano głębokie wąwozy, usypano nasypy w dolinie rzeki Cieszynki, wybudowano kładkę dla pieszych, wiadukt kolejowy i drogowy. Na tej podstawie szacuje się, iż przebudowywany wiadukt drogowy wybudowano pomiędzy rokiem 1899 a 1904. W roku 2006 wpisano w/w obiekty inżynierskie do rejestru zabytków Województwa Zachodniopomorskiego jako: „Zespół obiektów mostowych zlikwidowanej linii kolejowej Człopa-Wałcz”.

W wyniku przebudowy poprawiono stan techniczny 100-letniego obiektu ze wzmocnieniem do klasy C, zachowując jego formę i zabytkowy charakter. Wyjątkowość tego obiektu stanowią zastosowane do jego budowy nowatorskie rozwiązanie inżynierskie tzn. system prof. Maxa Möllera z Braunschweigu. Wiadukt w m. Człopa był jednym z większych wybudowanych w w/w systemie. Obecnie obiekty o tej konstrukcji należą do rzadkości.

Zamawiającym przebudowę wiaduktu był Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Całkowity koszt przebudowy wyniósł - 2,137 mln zł.

 

 


Podobne wiadomości:

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

Polskie drogi 2016-05-27

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

S3 i S6 - kolejne płatne odcinki dróg

Polskie drogi 2016-09-21

Komentuj:

~PELIKAN 2007-08-04

....jejku, jejku, taki zabytek, takie cudo budowlane, a zjęcia nie ma ...... PLAMA, PLAMA ....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando