mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 100-letni wiadukt przejezdny

100-letni wiadukt przejezdny

Od połowy lipca kierowcy mogą przejechać przebudowanym 100-letnim wiaduktem drogowym w miejscowości Człopa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 177 (woj. zachodniopomorskie).

Nieznana jest dokładna data budowy przebudowanego obecnie wiaduktu. Z informacji dotyczących budowy linii kolejowej Krzyż Wielkopolski-Wałcz wynika, iż oddano ją do użytkowania w dwóch etapach:  w grudniu 1899 r. odcinek Krzyż Wlkp. do Człopy, a w grudniu 1904 r. odcinek od Człopy do Wałcza, uzyskując tym samym połączenie z magistralą Berlin – Królewiec. Podczas budowy linii kolejowej wykopano głębokie wąwozy, usypano nasypy w dolinie rzeki Cieszynki, wybudowano kładkę dla pieszych, wiadukt kolejowy i drogowy. Na tej podstawie szacuje się, iż przebudowywany wiadukt drogowy wybudowano pomiędzy rokiem 1899 a 1904. W roku 2006 wpisano w/w obiekty inżynierskie do rejestru zabytków Województwa Zachodniopomorskiego jako: „Zespół obiektów mostowych zlikwidowanej linii kolejowej Człopa-Wałcz”.

W wyniku przebudowy poprawiono stan techniczny 100-letniego obiektu ze wzmocnieniem do klasy C, zachowując jego formę i zabytkowy charakter. Wyjątkowość tego obiektu stanowią zastosowane do jego budowy nowatorskie rozwiązanie inżynierskie tzn. system prof. Maxa Möllera z Braunschweigu. Wiadukt w m. Człopa był jednym z większych wybudowanych w w/w systemie. Obecnie obiekty o tej konstrukcji należą do rzadkości.

Zamawiającym przebudowę wiaduktu był Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Całkowity koszt przebudowy wyniósł - 2,137 mln zł.

 

 


Podobne wiadomości:

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

DW902 najlepszą inwestycją komunalną w kraju

Polskie drogi 2016-05-27

S6 Goleniów – Nowogard: koniec etapu projektowego

S6 Goleniów – Nowogard: koniec etapu...

Polskie drogi 2016-08-08

Komentuj:

~PELIKAN 2007-08-04

....jejku, jejku, taki zabytek, takie cudo budowlane, a zjęcia nie ma ...... PLAMA, PLAMA ....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.