Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 100 mln na pomorskie drogi

100 mln na pomorskie drogi

W 2005 roku kosztem blisko 100 mln złotych rozpoczęła się realizacja dwóch największych inwestycji w historii samorządu województwa pomorskiego. Oba projekty obejmujące modernizację i przebudowę około 18 km dróg wojewódzkich i powiatowych uzyskały dofinansowanie ze środków europejskich.

100 mln na pomorskie drogi

Projekt o nazwie "Przebudowa istniejącego układu drogowego łączącego miasto Chojnice z miejscowością Charzykowy" przewiduje w latach 2005-2006 modernizację drogi wojewódzkiej nr 212, drogi powiatowej oraz drogi gminnej na łącznej długości 6,7 km. Całkowita wartość projektu wynosi 29,3 mln zł, z czego dofinansowanie Unii Europejskiej to 21,7 mln zł.

Głównym zamierzeniem inwestycji jest stworzenie bezpiecznego i sprawnego połączenia komunikacyjnego pomiędzy miastem Chojnice a miejscowością Charzykowy, będącą głównym ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym tego regionu. Wraz z przebudową istniejących dróg, pomiędzy Starym Rynkiem w Chojnicach a Promenadą w Charzykowach zostanie wybudowany chodnik i ścieżka rowerowa.

Kolejny projekt pod nazwą "Przebudowa dróg: wojewódzkiej nr 216 oraz powiatowych nr 1506G i 1507G" przewiduje w latach 2005-2007 przebudowę drogi wojewódzkiej nr 216 na odcinku 10,6 km oraz dwóch dróg powiatowych na łącznej długości 10,9 km. Całkowita wartość projektu wynosi 69,2 mln zł, z czego 51,8 mln zł dofinansowuje Unia Europejska.

Celem projektu jest poprawa wydolności układu komunikacyjnego prowadzącego do nadmorskich kurortów powiatu puckiego, a szczególnie do miejscowości leżących na Półwyspie Helskim, poprzez zwiększenie przepustowości drogi wojewódzkiej nr 216 i dróg powiatowych.

W ramach zadania ponad 20 km dróg będzie miało całkowicie nową nawierzchnię, zostaną wybudowane dwa ronda - w Pucku i Gnieżdżewie oraz tunel dla pieszych w Jastrzębiej Górze. Powstaną również chodniki, ścieżki rowerowe, miejsca parkingowe i zatoczki autobusowe.

O skali realizowanych przedsięwzięć najlepiej świadczy fakt, iż jeszcze w 2003 roku wartość wszystkich inwestycji zrealizowanych na drogach wojewódzkich oscylowała wokół kwoty 22 mln złotych. Co stanowi niespełna 1 funduszy przeznaczonych na inwestycje drogowe w 2005 roku.

Oba projekty uzyskały dofinansowanie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego jako projekty ukierunkowane na wsparcie regionalnej infrastruktury technicznej, mającej decydujące znaczenie dla perspektyw rozwojowych polskich regionów w UE. Inwestycje te wykraczają poza drogi wojewódzkie, więc są realizowane wspólnie z partnerami - miejscowymi samorządami lokalnymi.

Przeczytaj także:

Ruszyła budowa terminalu w Gdańsku (2005-10-27)

Road to Hel (2005-09-13)

Cierpliwa siódemka (2005-08-23)

 

Tematy w artykule: inwestycje drogowe pomorskie

Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa terminalu w Gdańsku

Ruszyła budowa terminalu w Gdańsku

Polskie drogi 2005-10-27

Road to Hel

Road to Hel

Polskie drogi 2005-09-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kolejna akcja serwisowa samochodów Maserati
Kolejna akcja serwisowa samochodów Maserati
Wydawać by się mogło, że samochody luksusowe, z racji pieniędzy jakie klient za nie płaci, to produkty dopracowane do perfekcji. Ale nawet największym producentom zdarzają się wpadki. Teraz na darmowe usunięcie usterki zaproszono właścicieli Maserati. Co się stało?
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj