mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 14 km autostrady A1 za 285 mln euro

14 km autostrady A1 za 285 mln euro

Kilka dni temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę kolejnego odcinka autostrady A1. 14 km odcinek Bełk – Świerklany ma powstać w ciągu 21 miesięcy od daty rozpoczęcia robót.

14 km autostrady A1 za 285 mln euro
Już niedługo ruszy budowa kolejnego fragmentu autostrady A1. Tym razem drogowcy rozpoczną prace na ponad 14 km odcinku Bełk – Świerklany. Umowę na to zadanie podpisano na początku sierpnia bieżącego roku w siedzibie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Zgodnie z umową, prace o wartości ponad 285 mln euro wykona konsorcjum firm STRABAG Sp. z o.o. i HEILIT + WOERNER Budowlana Sp. z o.o. Kontrakt jest współfinansowany ze środków pochodzących z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności, a prace mają potrwać 21 miesięcy od daty ich rozpoczęcia.

W ramach inwestycji drogowcy wybudują ponad 14 km odcinek autostrady wraz z urządzeniami bezpieczeństwa ruchu i ochrony środowiska takimi jak bariery ochronne, ogrodzenie autostrady, platformy pod kolumny alarmowe, pobocza uwzględniające miejsce na latarnie i ekrany akustyczne, zjazdy awaryjne i przejazdy awaryjne. Powstaną także dwa węzły autostradowe ze stacjami poboru opłat – Rowień i Świerklany, dwa miejsca obsługi podróżnych typu II, obwód utrzymania autostrady w rejonie węzła Świerklany oraz 27 obiektów inżynierskich, w tym 11 obiektów w ciągu autostrady (8 mostów i 3 wiadukty), 15 obiektów w ciągu innych dróg (5 mostów i 10 wiaduktów) i 1 wiadukt w ciągu linii kolejowej nad autostradą. Dodatkowo przebudowane zostaną trzy drogi wojewódzkie, trzy drogi powiatowe i siedem gminnych oraz cała istniejąca infrastruktura techniczna.

Drogowcy zadbają również o ochronę środowiska, przewidziano budowę przejść dla małych, średnich i dużych zwierząt, budowę ekranów akustycznych oraz odprowadzenie wód opadowych z jezdni autostrady i łącznic węzłów poprzez kanalizację deszczową przewidzianą na całej długości trasy.

W 2007 roku rozpoczęły się prace na pozostałych dwóch odcinkach autostrady A1 na południe od autostrady A4. W marcu ubiegłego roku rozpoczęła się budowa ponad 15 km odcinka Sośnica - Bełk, a w listopadzie odbyło się przekazanie placu budowy dla 18 km odcinka między Świerklanami, a polsko-czeską granicą w Gorzyczkach.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Rozdają alkomaty – akcja AlkoCaso

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~dajciespokoj 2008-10-24

Potrzebują 21 miesięcy na 14 km.odcinek?????!!!!!!! W takim tempie nie zdarza niczego zrobic na Euro 2012

~romek 2008-08-19

Minister Drzewiecki zaznaczył, że zrobi wszystko, żeby w Polsce przestał obowiązywać dyktat i zmowa cenowa europejskich firm, które przy stole się domówiły jak będą "cyckały" i "doiły" polskie państwo i dyktowały warunki 2-3 razy droższe cenowo niż we wszystkich innych europejskich krajach. Tak nie będzie, na to zgody nie będzie - podkreślił. Nie chcą zarabiać pieniędzy, to będzie kto inny pracował i kto inny budował nam te obiekty Chinskie firmy z wielkim doswiadczeniem bardzo chetnie wykonaja prace przy dowolnych odcinkach autostrady za 45% wartosci oferowanych przez tkz konkurentów.

~` 2008-08-18

Ten asfalt to z domieszką złota będzie ? 20 mln euro za 1 km ???

~mintsay 2008-08-18

0,24 pln /km

~dhomin 2008-08-18

Boże jak ja sie ciesze że jeszcze troche i9 w Polsce będą sie pojawiały winiety....bo aż żal patrzec jak co i rusz trzeba płacic astronomicne sumy za przejazd małym odcinkiem Austostrady....:/

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Lamborghini Urus oficjalnie - dane techniczne, osiągi, rozwiązania
Lamborghini Urus oficjalnie - dane techniczne, osiągi, rozwiązania
Włoska stajnia z Sant Agata Bolognese długo kazała czekać na ten model. Oto Lamborghini Urus - superszybki SUV z bykiem na masce. Znamy już wszystkie szczegóły na jego temat.