mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 18 mln zł na legnicką obwodnicę

18 mln zł na legnicką obwodnicę

Władzom Legnicy udało się zdobyć 17,8 mln zł dotacji z Unii Europejskiej na budowę ostatniego odcinka legnickiej Obwodnicy Zachodniej w ramach projektu. Koszt całej obwodnicy to około 100 mln zł.

18 mln zł na legnicką obwodnicę

Sukcesem zakończyły się starania Prezydenta Legnicy Tadeusza Krzakowskiego o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego trwającej budowy Zachodniej Obwodnicy miasta. Zakres tegorocznych prac obejmuje budowę dwóch jezdni od skrzyżowania z ul. Nowodworską aż po węzeł autostrady A4, łącznie z rondem przy wylocie ulicy Gniewomierskiej. Ostatni odcinek obwodnicy powinien być gotowy jeszcze do końca grudnia tego roku. Ogólną wartość największej w mieście inwestycji można szacować na około 100 milionów złotych. "Ogromnego znaczenia tej arterii komunikacyjnej dla miasta, regionu i kraju (znajduje się ona w ciągu drogi krajowej nr 3, łączącej Szczecin z czeską granicą w Jakuszycach) nie da się przecenić" - podkreśla Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.

Zobacz więcej: Obwodnice 2002-2003

W lutym br. szef legnickiego samorządu złożył w Ministerstwie Infrastruktury wniosek o dofinansowanie tzw. Etapu ID budowy obwodnicy zachodniej na odcinku (2,4 km) od ul. Nowodworskiej do Autostrady A4 w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO) Transport. Ogólny koszt przedsięwzięcia wynosi 31,8 mln złotych. Udział gminy, łącznie z dotacjami uzyskanymi z budżetu państwa oraz z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad stanowi 43,92 % kosztów. Środki unijne przeznaczone na ten cel (56,08 %) wynoszą 17,83 miliona złotych.

"Legnicki projekt ponad wszelką wątpliwość zasługuje na poparcie i zatwierdzenie" - powiedział po spotkaniu w Legnicy 24 sierpnia br. wiceminister Infrastruktury Ryszard Kurylczyk, który jest jednocześnie przewodniczącym Komitetu Sterującego SPO, a więc gremium decydującego o ocenie wniosków i rozdziale pieniędzy unijnych.
 
Posiedzenie Komitetu Sterującego w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się 20 września br. w Warszawie. Minister Ryszard Kurylczyk dotrzymał słowa i zarekomendował legnicki projekt gremium ośmiu ekspertów. Ich decyzja była jednogłośna: tak. Dzięki temu Legnica otrzyma dofinansowanie w wysokości 17,83 miliona złotych, a stosowna umowa zostanie podpisana w Ministerstwie do 15 października.

 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.