mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 1 marca nie ruszy budowa A4 do granicy

1 marca nie ruszy budowa A4 do granicy

Budowa 51- kilometrowego odcinka autostrady A4 prowadzącego do granicy z Niemcami nie ruszy 1 marca jak zakładano. Wojewoda dolnośląski nie wydał bowiem pozwolenia na budowę i nakazał GDDKiA uzupełnić dokumentację. Koszt inwestycji to 245 mln euro, trasa ma powstać w ciągu 19 miesięcy od rozpoczęcia prac.

1 marca nie ruszy budowa A4 do granicy

Wojewoda dolnośląski nakazał wniesienie poprawek ponieważ w trakcie prac nad projektem zmieniły się wytyczne dotyczące ochrony środowiska – nowe wymogi Programu Natura 2000, który objął zasięgiem Bory Dolnośląskie. GDDKiA O/Wrocław zamierza jeszcze w marcu uzupełnić brakujące dokumenty, tak by nie zagrozić realizacji inwestycji. Takie są też wymogi unijne w kwestii dofinansowania - jeżeli autostrada A4 nie powstanie do końca 2008 r. grozi nam utrata dofinansowania z UE.

"W drugiej połowie marca 2007 roku zostanie wydane pozwolenie na budowę autostrady A4 ze Zgorzelca do Krzyżowej – ustalili w poniedziałek 19 lutego, wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk oraz Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Zbigniew Kotlarek i jego zastępca Janusz Koper. W ciągu najbliższych dni Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzupełni wniosek do wojewody o pozwolenie na budowę, tak by w marcu mogła się ona rozpocząć i by wykonawcy mogli wejść na plac budowy. Zarówno Urząd Wojewody jak i GDDKiA podejmą wszystkie działania w sposób natychmiastowy, tak by opóźnienie rozpoczęcia budowy nie było większe niż 3 - 4 tygodnie. Dzięki tym ustaleniom nie jest zagrożony termin zakończenia tej inwestycji – czyli z końcem 2008 roku" - zapewnia GDDKiA.

Odcinek A4 łączący węzeł Krzyżowa z polsko - niemieckim przejściem granicznym w Jędrzychowicach jest ostatnim brakującym odcinkiem autostrady w województwie dolnośląskim i zarazem w południowo – zachodniej części Polski.

Zadanie obejmuje budowę oponad 51-km odcinka autostrady i około 50 obiektów inżynierskich. Projekt zakłada wykonanie nawierzchni w technologii betonu cementowego. Odcinek autostrady podzielono na dwie części: od granicy do miejscowości Wykroty o długości 21,6 km i II część - od miejscowości Wykroty do miejscowości Krzyżowa o długości 29,7 km. Wykonawcą robót na odcinku pierwszym czyli od granicy do miejscowości Wykroty są firmy DTP TERASSEMENT / BOUYGUES TRAVAUX PUBLICS / VSL. Wykonawcą robót odcinka drugiego są firmy STRABAG Sp. z o.o. / STRABAG AG / HEILIT + WOER-NER Bau GmbH / MOTA-ENGIL, ENGENHARIA E CONSTRUCAO S.A.

Po ukończeniu budowy, autostrada stanowić będzie polski odcinek drogi międzynarodowej E40. Dzięki inwestycji autostradą A4 dotrzemy z Krakowa do granicy z Niemcami - Zgorzelec (Jędrzychowice) w kierunku Drezna. Autostrada A4 w okolicach Bolesławca (węzeł Krzyżowa) połączy się z autostradą A18 prowadząca w kierunku przejścia granicznego w Olszynie ( kierunek Berlin) oraz na węźle Nowa Wieś z A8 - autostradową obwodnicą Wrocławia.

Przeczytaj także:

Znamy wykonawców A4 Zgorzelec – Krzyżowa (2006-11-07)

Remont autostrady A4 Balice – Opatkowice (2006-10-16)

A4 - najdłuższe schody Europy po remoncie (2006-08-28)

Odblokowane inwestycje (2006-02-05)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Odblokowane inwestycje

Odblokowane inwestycje

Polskie drogi 2007-02-05

Komentuj:

~lekki 2007-02-20

tzn mamy przyspieszenie w budowie autostrad......

~_ 2007-02-20

Uff, czyli wszystko w normie (polskiej normie).

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.