mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 21 firm zainteresowanych budową S5 w Wielkopolsce

21 firm zainteresowanych budową S5 w Wielkopolsce

21 firm chce budować 16 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 z Poznania (Głuchowa) do Wronczyna. Wyłonienie wykonawcy, podpisanie umowy oraz rozpoczęcie prac przewidziane jest na III kwartał 2014 roku. Zakończenie budowy i oddanie drogi do ruchu nastąpić ma w 2017 roku.

21 firm zainteresowanych budową S5 w Wielkopolsce
- Wśród zainteresowanych są firmy z Unii Europejskiej oraz Polski. Następny etap przetargu to zaproszenie do składania ofert cenowych. Po zakończeniu I etapu przetargu – wstępnej kwalifikacji – Oddział zaprosi wybranych wykonawców do składania ofert cenowych. Poza ceną na wybór wykonawcy będą miały wpływ termin realizacji i okres gwarancji. Czas realizacji zadania to 25 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Do okresów realizacji nie wlicza się tzw. okresów zimowych (od 15 grudnia do 15 marca). Minimalny termin wykonania zadania to 22 miesiące od daty zawarcia umowy - zaznacza Alina Cieślak z poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W ramach umowy wykonawca wybuduje drogę ekspresową S5 o długości około 16 km - 2 jezdnie po dwa pasy ruchu + pasy awaryjne, 3 węzły drogowe, 17 obiektów inżynierskich, Miejsca Obsługi Podróżnych, drogi publiczne uzupełniające istniejącą sieć dróg, drogi serwisowe służące do obsługi terenów przyległych do drogi S5. W ramach zadania wykonawca wykona rónież m.in. przepusty, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne i infrastrukturę wodno-wanalizacyjną, oświetlenie, urządzenia organizacji i bezpieczeństwa ruchu.

Droga ekspresowa S5 z Poznania do Wrocławia to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych – zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w Wielkopolsce. Jednak cała droga krajowa nr 5 wymaga przebudowy. Nowe odcinki dwujezdniowej drogi ekspresowej S5 powinny poprawić sytuację – podkreśla GDDKiA. Odcinek S5 od Poznania do Kaczkowa dodatkowo odciąży południową część stolicy Wielkopolski. Za kilka lat znikną korki w Komornikach. Nowy odcinek zapewni dogodne połączenie z autostradą A2 poprzez węzeł Głuchowo na autostradzie A2.

Droga ekspresowa S5 zastąpi obecną krajową piątkę biegnącą z południa w kierunku północnym. Ma 450 km długości i biegnie od Świecia do polsko-czeskiego przejścia granicznego w Lubawce. Łączy jedne z największych polskich aglomeracji: trójmiejską, bydgosko-toruńską, poznańską i wrocławską. Przebiega przez obszar województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Między Bielanami Wrocławskimi a Kostomłotami przebieg drogi krajowej nr 5 pokrywa się z autostradą A4. Wykonywana droga ekspresowa S5 przebiegać będzie na trasie od Nowe Marzy (A1) do Wrocławia (węzeł Widawa A8).
Tematy w artykule: wielkopolskie

Podobne wiadomości:

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe - podpisano umowę

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe -...

Polskie drogi 2016-04-14

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.

Zalando Zalando