mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 21 miesięcy na budowę A4 na Podkarpaciu

21 miesięcy na budowę A4 na Podkarpaciu

Podpisano umowę na budowę ostatniego najdłuższego odcinka autostrady A4 na Podkarpaciu od węzła Rzeszów Wschód do węzła Jarosław Wierzbna. Autostrada A4 do wschodniej granicy ma być oddana do użytku przed mistrzostwami Euro 2012. Czy niespełna dwa lata wystarczą na realizację tak dużej inwestycji drogowej?

21 miesięcy na budowę A4 na Podkarpaciu
Wykonawcą tego ponad 41-kilometrowego odcinka A4 jest konsorcjum firm z liderem: Polimex Mostostal S.A. z siedzibą w Warszawie i partnerem: DOPRASTAV a.s. z siedzibą w Bratysławie. Wybrane konsorcjum zaoferowało wybudować ten odcinek A4 za kwotę 2,195 mld zł przy udzieleniu maksymalnego okresu gwarancji jakości tj. 120 m-cy. Termin realizacji zadania to 21 miesięcy. Czyli z zapisów umownych wynika, że budowa zakończy się na Euro 2012.

Przed wykonawcą niełatwe zadanie. W tak krótkim czasie będzie musiał wybudować między innymi:
  • 41,2 km autostrady o przekroju poprzecznym 2 x 2 pasy ruchu plus pasy awaryjne i parametrach technicznych drogi klasy A
  • węzły autostradowe: „Łańcut”, „Wierzbna”
  • drogi serwisowe, dojazdowe, technologiczne
  • 78 obiektów inżynierskich: wiaduktów autostradowych i drogowych, mostów autostradowych, przejść dla zwierząt, przepustów, przejazdów gospodarczych, przejazdów i wjazdów awaryjnych
  • place poboru opłat (PPO) 
  • stacje poboru opłat (SPO),
  • 4 miejsca obsługi podróżnych 
  • obwód utrzymania autostrady (OUA)

Ponadto trzeba przebudować istniejące drogi krzyżujące się z planowaną autostradą tj.: krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne, gospodarcze. Prace obejma też: budowę i przebudowę urządzeń uzbrojenia terenu, urządzeń ochrony środowiska, urządzeń bezpieczeństwa ruchu i budowę stacji meteorologicznych.

41-kilometrowy odcinek autostrady A4 będzie przebiegał przez województwo podkarpackie i przecinał powiat rzeszowski (gminy Trzebownisko, Krasne), powiat łańcucki (gmina Czarna, miasto Łańcut, gmina Białobrzegi) i powiat przeworski (gminy Przeworsk, Tryńcza, miasto Przeworsk).

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~Kierowca 2010-09-25

To wszystko lipa

~obserwator 2010-09-24

Najważniejsze, że wybudują PPO i SPO...

~Jotgie 2010-09-24

Rzeczywiście, aż się nie chce wierzyć, że to realny termin. Jednak nic nie napisano o tzw. "przejezdności" na EURO 2012. Część robót (np. serwisówki, MOP-y) pewno będzie mogła być zrealizowana po terminie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?