Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 25 mln na poprawę bezpieczeństwa w Małopolsce

25 mln na poprawę bezpieczeństwa w Małopolsce

W 2008 roku na zadania związane z poprawą poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego na małopolskich drogach krajowych przeznaczono 25 mln zł. Pieniądze te zostaną wydane w ramach programu Drogi Zaufania – Bezpiecznych Osiem, który obejmie najważniejsze trasy w regionie.

25 mln na poprawę bezpieczeństwa w Małopolsce
Program Drogi Zaufania powstał, by chronić życie i zdrowie użytkowników dróg krajowych. Jego celem strategicznym jest zmniejszenie do roku 2013 roku liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych o 75%. W 2007 roku program pilotażowo realizowany był na drodze krajowej nr 8, najdłuższym i najniebezpieczniejszym szlaku komunikacyjnym w Polsce, w wyniku czego liczba śmiertelnych ofiar wypadków na tej drodze spadła o 30 procent w stosunku do roku 2006. W tym czasie na pozostałych polskich drogach liczba ofiar śmiertelnych wzrosła o 6 procent. W bieżącym roku program obejmuje osiem kolejnych dróg krajowych (wszystkie o numerach od 1 do 9), a w 2009 r. prowadzony będzie na pozostałych osiemdziesięciu ośmiu trasach.

W tym roku program będzie realizowany także na małopolskich trasach. Za 25 mln zł zrealizowane zostaną prace na najważniejszych ciągach drogowych w województwie, drogach krajowych nr 4 (i 94) oraz nr 7.

Na drodze krajowej nr 4 zaplanowano: budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Bogucką w Wieliczce, budowę 15 km dróg dojazdowych na odcinku Wieliczka – Targowisko, budowę chodnika w Sułkowie, budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z drogą powiatową Chełm-Siedlec, likwidację zjazdów i budowę dróg zbiorczych w Chełmie, budowę sygnalizacji świetlnej w Bochni, przebudowę skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 768 wraz z przebudową sygnalizacji świetlnej w Brzesku, przebudowę skrzyżowania w Dębnie poprzez wydzielenie lewoskrętów, dobudowę chodników i zatok autobusowych, budowę sygnalizacji świetlnej, likwidację zjazdów i budowę dróg zbiorczych w Łukanowicach, a także oświetlenie skrzyżowań i budowę zatok autobusowych na odcinku Ładna - Pogórska Wola.

Na drodze krajowej nr 7 zaplanowano: budowę azylu na przejściu dla pieszych i modernizację chodnika w Cisiej Woli i Strzeżowie, budowę azylu na dwóch przejściach dla pieszych w Miechowie, budowę dwóch zatok autobusowych w Szczepanowicach, doświetlenie trzech przejść dla pieszych i modernizację chodników w Krzyszkowicach, a także budowę zatok autobusowych, doświetlenie przejść dla pieszych i modernizację chodników w Jaworniku. We wszystkich powyższych miejscach zostaną założone aktywne znaki kasetonowe.

Na drodze krajowej nr 94 zaplanowano: modernizację dróg zbiorczych na odcinku od granicy województwa do Bolesławia, budowę sygnalizacji świetlnej w Bolesławiu, a także doświetlenie istniejących przejść dla pieszych, modernizację chodników i montaż aktywnego znaku kasetonowego w Białym Kościele, Wielkiej Wsi i Giebułtowie/Szycach.

Na małopolskich drogach pojawią się w tym roku także nowe fotoradary. Pod koniec kwietnia Stanisław Pletnia dyrektor krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz młodszy inspektor Andrzej Rokita Małopolski Komendant Wojewódzki Policji zawarli porozumienie o współpracy i współdziałaniu w zakresie nadzoru nad ruchem drogowym, dotyczące utworzenia systemu automatycznej kontroli prędkości w celu poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na drogach krajowych Małopolski. W sumie w tym roku przy drogach krajowych Małopolski stanie 28 masztów do fotoradarów.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jakie samochody kupują Polacy?
Jakie samochody kupują Polacy?
Najnowsze wyniki badania „AUTOwybory Polaków” nie pozostawiają złudzeń. Ponad trzy czwarte Polaków kupuje samochody z rynku wtórnego. I nie zanosi się na to, żeby w najbliższym czasie cokolwiek zmieniło się w tym temacie.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj