mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 28 km nowej autostrady A1

28 km nowej autostrady A1

W dniu 1 czerwca 2012 roku do ruchu zostały oddane kolejne odcinki autostrady A1 i drogi ekspresowej S1 w województwie śląskim. To prawie 28 km trasy od Pyrzowic (lotniska) do Zabrza, która na północy łączy się z drogą S1, na południu zaś z istniejącą już autostradą A1. Kierowcy na Śląsku mają już do dyspozycji 74 km A1, która stanowi uzupełnienie wcześniej istniejących połączeń drogowych w najbardziej obciążonym ruchem województwie w Polsce.

28 km nowej autostrady A1
Przypomnijmy, odcinek Pyrzowice – Piekary Śląskie (16,1 km) autostrady A1 realizowany był przez konsorcjum firm Budimex i Mostostal Warszawa od sierpnia 2009 roku. Ze względu na specyfikę regionu Górnego Śląska, dla konstrukcji autostrady koniecznym było zastosowanie szeregu zabezpieczeń na występowanie szkód górniczych. W okolicy węzła „Piekary Śląskie”, w utworach triasowych i karbońskich, stwierdzono rozwiniętą strefę aktywnego uskoku tektonicznego, zwanego Radzionkowskim.

Z kolei odcinek Piekary Śląskie – Zabrze Północ (Wieszowa) autostrady A1 o długości 12 km jest północną częścią kontraktu realizowanego przez hiszpańską firmą Dragados. Południową część, do węzła Gliwice Wschód (Maciejów), oddano do ruchu już w grudniu 2011 roku. Także na tym odcinku zastosowano zabezpieczenia dla konstrukcji drogi na występowanie szkód górniczych.

Prace na odcinku Piekary Śląskie – Zabrze Północ (Wieszowa) prowadzone będą do 28 września 2012 roku mimo oddania do ruchu terasy zasadniczej autostrady. Koniecznym jest wykonanie wszystkich łącznic na węźle „Bytom” oraz robót wykończeniowych wokół trasy A1.

Wraz z odcinkami autostrady A1 do ruchu oddano także ponad 2-kilometrowy dwujezdniowy fragment drogi ekspresowej S1 od węzła „Pyrzowice” A1 do węzła „Lotnisko” S1, gdzie trasa ta łączy się z wybudowaną w 2006 roku jednojezdniową drogą ekspresową S1 do Podwarpia.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~Bardzo zadowolony 2012-06-04

No to jest to ,teraz można jechać.Chodż badzej kreta od A4 i tak jest git.Wczoraj jadąc z Bydgoszczy 5 ką "natknłem się" na otwarcie S5 -obw.Poznania-droga niczym się nie różni od autostrady.Omijam cały Poznań w jeżdżając na A 2,pużniej na s 11 w str Śląska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross