mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 28 milionów na drogi województwa lubuskiego

28 milionów na drogi województwa lubuskiego

Zarząd Województwa Lubuskiego sfinansuje cztery z dziewięciu projektów w ramach konkursu LRPO na lata 2007-2013 z przeznaczeniem na poprawę stanu infrastruktury drogowej w województwie lubuskim.

28 milionów na drogi województwa lubuskiego
- Te inwestycje mają szczególne znaczenie z punktu widzenia spójności systemu drogowego w naszym województwie - podkreśliła członek zarządu Alicja Makarska. - Pieniądze pochodzą z oszczędności w ramach kończącego się programu operacyjnego.

Dofinansowanie otrzymały następujące projekty:
- wzmocnienie drogi wojewódzkiej nr 276 relacji Krosno Odrzańskie - Świebodzin,
- wzmocnienie drogi woj. nr 137 relacji Ośno Lubuskie - Sulęcin - Międzyrzecz,
- budowa obwodnicy m. Drezdenko - etap I (w ciągu dróg woj. nr 158-160),
- przebudowa i rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 296 w ciągu ul. Lotników Alianckich w m. Żagań.

Łączne dofinansowanie przyznane na realizację powyższych czterech zadań wynosi 16.411.979,88 zł. Pozostałe inwestycje, realizowane obecnie ze środków budżetu województwa, być może będą również dofinansowane w ramach LRPO, o ile uwolnione zostaną kolejne środki.

Lubuski Zarząd Dróg Wojewódzkich zwrócił się także z prośbą o akceptację propozycji zwiększenia budżetu własnego o kwotę 11.483.851,88 zł, w celu rozpoczęcia kolejnych zadań inwestycyjnych na sieci dróg wojewódzkich, które wymagają pilnej interwencji ze względu na zły stan techniczny.

Jako priorytetowe ZDW zaproponował:
- rozbudowa drogi woj. nr 297 w m. Borów Wielki (skrzyżowanie), szacunkowa wartość zadania 2,60 mln zł,
- rozbudowa drogi woj. nr 297 w m. Leszno Dolne, szacunkowa wartość zadania 6,40 mln zł.

Realizacja tych zadań może zakończyć się jeszcze w tym roku. Jak podkreślił wicedyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Paweł Tonder, droga wojewódzka nr 297 jest bardzo ważna i niezwykle obciążona. – Jest to droga tranzytowa w kierunku autostrad A18 oraz A4. Natężenie ruchu na tej trasie jest bardzo duże – wyjaśnił.

Dodatkowo ZDW zwrócił się z prośbą, aby z dofinansowania przyznanego na realizację czterech zadań, kwotę 0,51 mln zł przeznaczyć na poprawę bezpieczeństwa oraz kwotę 2 mln zł na odnowy dywanikowe. Zadania dotyczące poprawy bezpieczeństwa związane są w głównej mierze z budową chodników, przejść dla pieszych, sygnalizacji świetlnych, zatok autobusowych i służą głównie pieszym uczestnikom ruchu drogowego, bezpośrednio narażonym na potrącenia.

W latach 2007-2013 ZDW w Zielonej Górze zrealizował ok. 40 inwestycji o łącznej wartości 314 mln zł (przy dofinansowaniu w wysokości 258 mln zł z LRPO). Do największych zadań należały budowa obwodnicy Babimostu za 49 mln zł, obwodnicy Nowej Soli za 47 mln zł, obejścia Nowego Kisielina za 39 mln zł i obwodnicy Ośna Lubuskiego za 28 mln zł.

W nowej perspektywie finansowej zarząd województwa zapowiada realizację 49 inwestycji drogowych za 550 mln zł przy dofinansowaniu z RPO Lubuskie 2020 na poziomie 477 mln zł. 
Tematy w artykule: lubuskie drogi wojewódzkie

Podobne wiadomości:

Maldrobud wybuduje pierwszą parę MOP-ów na S3

Maldrobud wybuduje pierwszą parę MOP-ów na S3

Polskie drogi 2015-06-25

Tour de Pologne - gdzie nas czekają utrudnienia

Tour de Pologne - gdzie nas czekają...

Polskie drogi 2015-08-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.