mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 290 dni do mostu na Warcie w Koninie

290 dni do mostu na Warcie w Koninie

Największa inwestycja w Koninie, budowa mostu na Warcie i nowego odcinka drogi krajowej numer 25, przekroczyła półmetek. Na wykonanie inwestycji przez konsorcjum: Hydrobudowa-6, Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Płockie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych, zostało jeszcze tylko 290 dni. Inwestor, samorząd Konina, uważa, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem.

290 dni do mostu na Warcie w Koninie

Coraz bardziej widoczny jest zarys mostu. Ekipy Płockiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych wykonały już jedną z trzech belek konstrukcji mostu, a drugą przepchnęły na połowę szerokości nurtu Warty.

Po północnej stronie Warty jest wykonana zachodnia nitka estakady i trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy nitki równoległej. Estakada północna w niedługim czasie zostanie połączona, 27-metrowym wiaduktem nad ulicą Dolną, z rondem na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Kleczewskiej.

Po południowej stronie rzeki ekipy Hydrobudowy-6 obie nitki estakady budują jednocześnie. Co tydzień fragment estakady przedłuża się o 30 metrów. W tym tempie za sześć tygodni estakada południowa zostanie połączona z konstrukcją mostu. Budowlańcy przygotowują się także do budowy i przeciągania estakady w kierunku obwałowania Warty, w rejonie ulicy Nadrzecznej. Tu do wykonania zostało 240 metrów estakady.

Na najbardziej na południe wysuniętym odcinku inwestycji, trwa budowa wiaduktu na ulicy Ametystowej. Wiele wskazuje, że wiosną, zgodnie z zapewnieniami prezydenta Konina, mieszkańcy osiedla Przydziałki przynajmniej będą mogli przechodzić wiaduktem nad budowaną drogą numer 25.

Zobacz jak powstaje przeprawa mostowa przez Wartę w Koninie

„To co ważne z punktu widzenia inwestora: nie ma przeszkód natury pogodowej, które powodowałyby konieczność zatrzymania budowy, zachwiania cyklu budowy” - informuje Andrzej Sybis, zastępca prezydenta Konina. „Dodatkowo obecny etap prac drogowych nie wymaga większego frontu robót budowlanych. Wszystkie prace ziemne i najistotniejsze przygotowawcze na całym odcinku drogowym zostały wykonane wcześniej. Teraz potrzeba tylko ciepłej wiosny, by na drodze wykonać brakujące dwie warstwy nawierzchni asfaltowej, oświetlenie, skarpy i pełne oświetlenie. Front robót powiększy się od kwietnia, maja i wtedy na tej budowie będzie, można powiedzieć, wrzało” – dodaje.

Przeprawa przez Wartę i nowy odcinek drogi nr 25 mają płynnie wyprowadzić ruch samochodów na autostradę A2. To oznacza jednak konieczność wybudowania dalszego odcinka drogi krajowej 25: od konińskiej inwestycji w rejonie ulic Szpitalnej/Europejskiej przez Stare Miasto w kierunku autostrady. Inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, 10 listopada 2006 roku rozstrzygnął przetarg na wykonawstwo inwestycji. Odcinek drogi o długości 1,8 km wraz z węzłami w rejonie ulic Europejskiej i Starego Miasta ma wykonać Warszawskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych SA. Koszt inwestycji: 63,9 mln zł. Tymczasem na budowie jest cicho.

„Cisza jest, rzeczywiście, nawet trochę niepokojąca - mówi Andrzej Sybis. – „Jeśli my wykorzystujemy warunki pogodowe do sprawnej realizacji naszej inwestycji, to oczekiwalibyśmy, aby to samo działo się na odcinku dalszym. Z rozmowy tydzień temu z Markiem Bererzeckim, zastępcą dyrektora Oddziału GDDKiA w Poznaniu wynika, że trwają jeszcze jakieś ostatnie ustalenia zakresu wartości nadzorów. Mamy jego obietnicę, że zrobią wszystko, by inwestycja została wykonana do końca listopada, jak nasza. Oddanie naszej inwestycji bez zakończenia odcinka wykonywanego przez Generalną Dyrekcję, nie da oczekiwanego efektu. Wierzę, że GDDKiA przygotuje się do prac, głównie na drogach, siłami, które zagwarantują wykonawstwo w terminie umownym, do 30 listopada 2007 roku”.

Przeczytaj także:

Rośnie przeprawa przez Wartę (2006-08-24)

Most na Warcie - byleby zgodnie z planem (2006-04-27)

Rusza budowa w Koninie (2006-01-17)

 

 

 

 


Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.