mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 290 mln zł za obwodnicę Lublińca

290 mln zł za obwodnicę Lublińca

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na budowę północnego odcinka obwodnicy Lublińca. Nowa ponad 5 km trasa znajdzie się w ciągu drogi krajowej nr 46. Prace warte ponad 290 mln zł potrwają dwa lata.

290 mln zł za obwodnicę Lublińca
23 października bieżącego roku w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu miało miejsce oficjalne podpisanie umowy na budowę północnego odcinka obwodnicy Lublińca w ciągu drogi krajowej nr 46. Kontrakt został zawarty pomiędzy Dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztofem Rajem, a dyrekcją firmy Skanska, która jest wykonawcą inwestycji.

Budowa północnej części obwodnicy Lublińca stanowi uzupełnienie oddanego do ruchu we wrześniu 2001 roku zachodniego obejścia miasta. Nowe połączenie drogowe pozwoli odciążyć układ miejski, który jest bardzo obciążony ruchem ze względu na wąskie, jednokierunkowe ulice oraz niewydolne skrzyżowanie dróg krajowych nr 46 i 11 oraz drogi wojewódzkiej nr 906. Ponadto nowe obejście pozwoli na szybsze i komfortowe przemieszczanie się na trasie z Opola do Częstochowy.

W ramach zadania zostanie wybudowana jednojezdniowa droga klasy GP (główna przyspieszona) o długości 5,6 km, 7 obiektów mostowych (6 wiaduktów i 1 estakada), przystanki autobusowe, ciągi pieszo-rowerowe wzdłuż drogi krajowej nr 46 (na odcinku wzmocnienia nawierzchni oraz wzdłuż ulicy Głównej i Oleskiej - przebudowa ciągów pieszych), 15 dróg gospodarczych (o łącznej długości 3865 m) dla obsługi terenów przyległych, posesji i terenów rolniczych zlokalizowanych wzdłuż projektowanej inwestycji. Powstanie także węzeł Lubecko na włączeniu projektowanej trasy do drogi krajowej nr 11 oraz węzeł dwupoziomowy typu karo na przecięciu obwodnicy z ul. Jawornicką. Zadanie obejmuje również przebudowę drogi krajowej nr 11 na odcinku 1,5 km, by dostosować ją do parametrów drogi klasy S.

Wykonawca zapowiada, że prace rozpoczną się jeszcze w połowie listopada bieżącego roku i potrwają 24 miesiące. Koszt inwestycji to 290,3 mln zł. Nadzór inwestorski pełni firma Lafrentz-Polska Sp. z o.o.

Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~AKD 2008-12-05

U nas jak zwykle prowizorka. Buduje się ponad 5 km nowoczesnej drogi za 290 mln, ale zamiast dokończyć to z sensem, DK46 ma się kończyć rondem przed miejscowością Kochanowice i nadal w kierunku Częstochowy przebiegać przez środek wsi około 1,5 km ( m.in sygnalizacja świetlna). Na obwodnicy 7 wiaduktów mostowych - super jazda, po czym korek! Podobno pieniędzy na drogi nie brakuje. Czyli zabrakło rozumu. Nawiasem - można było jeszcze dobudować odcinek do miejscowości Wierzbie i połączyć DK 46 z DW 906. Ale kto by na to w GDDKiA O/ Katowice wpadł? Tragedia!

~realista 2008-10-28

dzięki za wyjaśnienia, ale w międzyczasie niedoskonałą mapkę zastąpiono doskonałym zdjęciem oficjeli :o)

~samson 2008-10-27

Wszystko na tej mapce jest ok poza jednym małym szczegółem...DK11 zakręca w prawym górnym rogu mapki w prawo (jadąc od Olesna, widać tylko mały skrawek). Tu na starą mapkę przebiegu krajówki naniesiono nowy przebieg DK46 i stąd ten błąd. A budowana droga rzeczywiście wpada w DK11 i tam ma być spory węzeł i dalej te 1,5km jako S11, a potem znów drogi się rozstają:) mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości.

~realista 2008-10-27

z dołączonej mapki wynika, że obwodnica drogi 46 będzie dochodzić do starej drogi 11, a nie do obwodnicy zachodniej DK11. albo to bzdurna mapka, albo koncepcja... aby poprawić komfort ruchu, powinna dochodzić chyba do nowej DK11. czy ktoś wie dokładniej, jak to wymyślono?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.