mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 30 listopada otwarcie autostrady A2 do Świecka

30 listopada otwarcie autostrady A2 do Świecka

Z początkiem grudnia nastąpi długo wyczekiwane włączenie do ruchu ostatniego odcinka autostrady A2, łączącej Polskę z siecią autostrad europejskich. Pierwsi kierowcy będą mogli skorzystać z możliwości szybkiego przejazdu do przejścia granicznego w Świecku już 1 grudnia bieżącego roku. Przez pierwsze pół roku przejazd tym ponad 100-km odcinkiem autostrady będzie bezpłatny. Pobór opłat rozpocznie się w maju 2012 roku.

30 listopada otwarcie autostrady A2 do Świecka
Do oficjalnego otwarcia autostrady do granicy z Niemcami pozostało mniej niż dwa miesiące, a już wykonawca ogłosił wykonanie nawierzchni betonowej na całym ponad 100 kilometrowym odcinku autostrady. Łączna powierzchnia wylanego betonu równa się rozmiarowi prawie 300 boisk piłkarskich! Cała inwestycja kosztowała 1 mld 298 mln Euro. 25% tej kwoty czyli co czwartą złotówkę przeznaczono na ochronę środowiska, między innymi na budowę przejść dla zwierząt czy ekranów akustycznych. Firma wykonawcza A2Strada oraz koncern Strabag przy sprzyjających warunkach pogodowych, układała nawierzchnię betonową w tempie około 1 kilometra dziennie. Dzięki temu autostrada zostanie oddana do ruchu już 1 grudnia br. czyli pół roku przed zakładanym w umowie z rządem terminie.
 

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Audi A2 Concept - pierwsze zdjęcia

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~I TYLE 2011-10-23

AUTOSTRADY w Polsce aby zachód mógł jak najszybciej rozwozić swój towar nie tylko po Polsce ale dalej na tereny byłych sowieckich republik. Po to Euro pilkarskie organizują w Polsce i na Ukrainie aby te kraje wybudowały Zachodowi szlaki przewozu towarów. Dowód ? Dlaczego A1 półnoic - południe tak się ślimaczy, że nawet połowy jeszcze nie ma ? Ano dlatego, że z północy bądz z południa Zachód towarów nie przesyła NA BYŁY KOŁCHOZ.

~tom 2011-10-23

autostrady stały by się opłacalne dla mnie gdyby kosztowały 10 gr za km! dla państwa zresztą też;/ niestety zwykły zmotoryzowany kowalski musi szukać innych dróg... łamać przepisy w zabudownym itd... Nie ma w polsce partii która to zmieni... zresztą zobaczcie ceny paliw.... grubo ponad 5zł;/ kto by pomyślał....

~polak 2011-10-22

Autostrady dla niemców

~Misiek* 2011-10-21

Wyliczałem koszt dojazdu do granicy z Łodzi (koszt paliwa i wewntualnie bramek) przy moim samochodzie wyszło, że jadąc starą dk2 zaoszczędze przynajmniej na 50% drogi powrotnej więc Autostrada poprostu dla posiadacza samochodu osobowego jest nieopłacalna no chyba że komuś zależy na czasie.

Jotgie 2011-10-21

cb, nie mówimy o paliwie w samochodach osobowych bo to "drobnostka" w porównaniu do tego, co spalają TIR-y. TIR-y na autostradzie zaoszczędzają sporo paliwa! Duże znaczenie ekonomiczne ma też "przymusowe" przestoje TIR-ów. Reasumując, TIR na autostradzie NA PEWNO przejedzie 2x tyle km co zwykła drogą przy sporych oszczędnościach paliwa. Czy zaoszczędzi się tyle, by zwrócił mu się koszt? Nie wiem. Natomiast samochody osobowe to inna "bajka". Większość przy prędkościach pow. 110 km/godz spala po prostu więcej paliwa o ok. 20%.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.