mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 400 km autostrad w 2013 roku

400 km autostrad w 2013 roku

Rok 2012 był rekordowy pod względem nowych kilometrów dróg. Otwartych zostało 706 km nowych dróg szybkiego ruchu, w tym 294 km autostrad i 330 km dróg ekspresowych. W tym roku w budowie będzie 706 km nowych dróg, z czego zostanie oddanych 401 km, w tym 126,3 km autostrad i 235 km dróg ekspresowych - informuje serwis www.conadrogach.pl

400 km autostrad w 2013 roku
Jeszcze w tym roku mogą ruszyć pierwsze przetargi dotyczące tej perspektywy finansowej, choć wejdzie ona w życie dopiero z początkiem 2014 roku, a pierwsze pieniądze pojawią się prawdopodobnie pod koniec przyszłego roku.

Do 2020 r. długość autostrad ma wynosić około 2000 km, a dróg ekspresowych - około 5300 km (łączna długość dróg o najwyższym standardzie osiągnie zatem około 7300 km) – tak zakłada przyjęta w 2011 r. rządowa koncepcja rozwoju sieci drogowej w Polsce. W pierwszej kolejności ma być dokończony  program budowy autostrad i dróg ekspresowych (A+S) oraz przebudowa pozostałych dróg.

Głównym założeniem na najbliższe lata jest planowanie inwestycji tak by powstały  całe ciągi autostrad i dróg ekspresowych. Dlatego priorytetowa jest budowa dróg: A1 z Tuszyna do Pyrzowic, A2 do wschodniej granicy, S3 z Nowej Soli do granicy czeskiej, S5 z Poznania do Wrocławia, S6 ze Szczecina do Gdańska, S7 z Gdańska przez Warszawę i Kraków do Rabki, S8 z Wrocławia do Łodzi i z Warszawy do Białegostoku, S17 z Lublina do Warszawy i S19 na całej długości od granicy z Białorusią przez Białystok, Lublin i Rzeszów do granicy ze Słowacją. Strategia Rozwoju Transportu do 2020r zakłada, że przy realizacji budowy nowych odcinków dróg o najwyższym standardzie będzie wykorzystywana w miarę możliwości formuła partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

 – Bardzo ważne jest tylko to, aby ci wszyscy, którzy składają oferty, pamiętali o tym, że oświadczenie to jest bardzo ważna rzecz. I jeżeli oświadczają, że rozpoczną budowę miesiąc po podpisaniu umowy, że będą mieli taki, a nie inny potencjał kadrowy i udowadniają w trakcie postępowania przetargowego, że taki potencjał kadrowy mają, muszą się z tego zobowiązania wywiązać – powiedział newserii Lech Witecki, dyrektor GDDKiA. Według niego, jeśli wykonawcy wywiązują się ze swoich oświadczeń, inwestycje drogowe mogą kończyć się sukcesem zaledwie dwa lub trzy lata po podpisaniu umowy.

Komentuj:

~p_brz 2013-02-25

Dokładnie, z resztą był to jeden z pierwszych odcinków drogi typu A, która powstała po "roztopach". Powiem więcej, z tego co wiem, nikt nie planuje ani rozbudowy ani remontu tego odcinka.

~warszawiak 2013-02-25

@ bmpo: Coś Ci się pokręciło. Odcinek Piotrków-Tuszyn jest od otwarcia w 1989 r. autostradą, posiada pasy awaryjne (w przeciwienstwie do niektórych odcinków A4, czy A18) i wymaga tylko remontu i postawienia siatek zabezpieczających przed zwierzętami. Absolutnie nie ma żadnych planów zbudowania od podstaw nowej autostrady równoległej do starej; byłoby to zresztą dopiero głupotą do n-tej potęgi. I na koniec tak na marginesie, nie było tu 2-ch warszawiaków (wcześnieszego i późniejszego), wszyskie poprzednie posty ja zamieściłem.

~bmpo 2013-02-24

Do Warszawiaka (tego wczesniejszego) Odcinek Piotrków Tuszyn ma też być od podstaw.

~warszawiak 2013-02-18

@ p_brz: O A6 i A18 ja również pisałem wielokrotnie. Dlaczego nie rozpoczęto przebudowy płd nitki A18 od 2007 r., t.j. po zbudowaniu od podstaw jezdni płn i dlaczego remont króciutkiego odcinka A6 rozkawałkowano na wiele, wiele lat, a końca tego remontu nie widać? Tego mój umysł naprawdę nie jest w stanie pojąć.

~p_brz 2013-02-18

@Warszawiak; wiesz jak to jest z modernizacją czegokolwiek u nas, wydawałoby się nic prostszego, przecież podwaliny już są, często min. te poniemieckie, spełniają parametry obowiązujące na dzień dzisiejszy. Nie trzeba nikogo wywłaszczać. Wiec dlaczego do dzisiaj nie mamy zmodernizowanych A6, A18 i wspomnianego przez Ciebie A1? Polska to dziwny kraj...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando