mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 4 mld zł oszczędności na budowie dróg

4 mld zł oszczędności na budowie dróg

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaoszczędziła ponad 4 mld zł w czasie rozstrzyganych w tym roku przetargów na nowe inwestycje drogowe. Największe oszczędności są na trzech inwestycjach związanych z budową tras ekspresowych.

4 mld zł oszczędności na budowie dróg
Najtańsza oferta złożona 4 sierpnia na budowę południowej obwodnicy Gdańska (Gdańsk – Koszwały) zakłada, że wykonawca wybuduje ten fragment trasy ekspresowej S-6 za 1,12 mld zł. Kosztorys GDDKiA zakładał, że inwestycja może kosztować 2,14 mld zł. Oszczędność wyniosła zatem aż 1,1 mld zł.

Kolejny przykład to dopasowanie trasy od al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie do Marek do parametrów trasy ekspresowe S-8, które według kosztorysu mogło kosztować maksymalnie 1,57 mld zł, a najtańsza oferta zamknęła się w kwocie 868,9 mln zł, co daje oszczędność rzędu ponad 700 mln zł. Aż 609 mln zł zaoszczędziła też GDDKiA w przypadku budowy trasy S-2/S-79 w Warszawie na odcinku Puławska ¬– Marynarska. Kosztorys zakładał kwotę 1,73 mld zł, oferta 1,12 mld zł.

Podobnych przykładów jest więcej. Autostrada A1 od Pyrzowic do Piekar Śląskich powstanie za 1,82 mld zł, a nie za 2,19 mld zł (jak zakładał kosztorys), czyli o 370 mln zł taniej. A1 od Piekar Śl. do Zabrza Maciejowa będzie kosztować 1,25 mld zł a nie 1,73 mld zł (480 mln zł oszczędności). 109,1 mln zł oszczędności powstało w związku z planowaną budową obwodnicy Żyrardowa na drodze krajowej nr 50. Zamiast kosztorysowych 321 mln zł trasa zostanie zbudowana kosztem 211,8 mln zł.

- Oszczędności w przetargach są efektem kilku czynników – ocenia Tomasz Rudnicki, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. - Przede wszystkim, dokonaliśmy zmian w Specyfikacjach Istotnych Warunków Zamówienia, co skutkuje łatwiejszym dostępem firm budowlanych do rynku. Zdecydowaliśmy, że warunkiem startu w przetargach nie musi być doświadczenie w dziedzinie wykonawstwa inwestycji drogowych, ale także w zakresie podwykonawstwa. Dodatkowo zliberalizowaliśmy wymaganie finansowe, tak, aby były one na poziomie bezpiecznym dla inwestora.

Dzięki temu polski rynek wykonawców poszerzył się z 20 firm do około 200. Duży wpływ na wysokość ofert przetargowych ma zła sytuacja finansowa, która skutkuje obniżką cen materiałów budowlanych o około 20 proc. GDDKiA do tego jest w tej chwili największym inwestorem w Polsce – obecnie prowadzimy 50 postępowań przetargowych, do końca roku ogłosimy kolejne 25 – dodaje Tomasz Rudnicki.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

BMW „0-series” – idzie nowe?

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~mar 2009-08-13

Jak mają pieniądze to ważne żeby coś się budowało. Troszkę się teraz robi, tylko gdzieniegdzie nowe nawierzchnie są jakieś czarne nie wiedzieć czemu i nieidealnie równe. Po drugie ostatnio poruszany temat: nie powinni wycinać pięknych drzew i alei wzdłuż dróg jak i niszczyć zabytków, których dziś już mało (!) tylko budować drogi na bezużytecznych polach i zjazdy do miejscowości. Kierowcy jeżdżą za szybko jak na wąskie drogi ! Nawet przez miejscowości ! Często TIRy ! Poza tym nadal np. chodnik (gł na wsiach) są robione z takimi krawężnikami, że i rower czy niepełnosprawny nie przejedzie przez jezdnię. Może dziś rozwinięte kraje mają kryzys, ale nadal nam do nich daleko !

~heniek 2009-08-12

ot i to jest najważniejsze co napisał HsK - co mi z tych oszczędności, jak za pare lat trzeba będzie te drogi remontować, bo zaoszczędzono na tym i tamtym

~HvK 2009-08-11

Mam nadzieje ze te oszczednosci nie sa kosztem jakosci drog, zeby wytrzymaly one choc z 15 lat

~romek 2009-08-11

kosztorysy opracowane na podstawi danych zawartych w katalogach zawierają srednie ceny np z kwartału danego roku ,ponadto technologia budowy powinna wnikac z projktu wykonawczego a wiec ilosc i rodzaj uzytych materiałow.Kosztorysant który działa na zlecenie GDDKiA chyba woli lekko dołozyc do kosztorysu (pojawią sie oszczednosci).Oczywistym faktm jest dopuszczenie wiekszej konkurencji do tego tortu np przez obnizenie zabezpieczen finansowych co z góry faforyzowao tylko wielka piatkę na naszym rynku

~ssh 2009-08-11

@aaa Te zaoszczędzone pieniądze pomogą raczej zmniejszyć deficyt budżetowy lub zmniejszyć presję na emisję obligacji z KFD, nie liczyłbym na wydanie ich na co innego. Pamiętajcie, że GDDKIA wisi obecnie na finansowaniu z obligacji z KFD. Im mniej wydadzą, tym mniej KFD będzie się zadłużał.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando