mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 5 mld zł więcej na infrastrukturę

5 mld zł więcej na infrastrukturę

Rząd podniósł o blisko 5 mld zł poziom planowanych na przyszły rok wydatków z funduszy unijnych na inwestycje infrastrukturalne. Jest to wynikiem m.in. zapowiadanego przyspieszenia budowy dróg.

5 mld zł więcej na infrastrukturę
Nowy plan przyszłorocznych wydatków z funduszy unijnych na rozbudowę infrastruktury zakłada o prawie 5 mld zł więcej niż wcześniej planowano. Kilka tygodni temu plan stabilizacyjny przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakładał wydatki na poziomie 16,4 mld, teraz podniesiono je do 21,3 mld zł. Według wiceministra rozwoju regionalnego Janusza Mikuły, jest to realny plan, jednak konieczna jest mobilizacja urzędników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz PKP PLK, a także uproszczenie w procedurach inwestycyjnych. W styczniu 2009 roku rząd powinien przedstawić Komisji Europejskiej do akceptacji 15 wniosków dotyczących inwestycji drogowych na 3,8 mld zł, a w marcu na kolejne 12 mld zł.

Premier Donald Tusk w wystąpieniu sejmowym powiedział, że kilka miesięcy zajęły zmiany w ustawach, m.in. aby sprawy uwłaszczeniowe nie blokowały rozpoczęcia realizacji inwestycji drogowych. Odblokowanie legislacyjne, a przede wszystkim negocjacyjne, bo one przez dwa lata utknęły w martwym punkcie z powodu nieufności głównych partnerów - zauważył premier - ruszyły sprawę z miejsca. Do tej pory podpisano już umowy na 220 km autostrad i do podpisu są przygotowane kolejne na 270 km. Inwestycje drogowe mają ścisły związek z Euro 2012, do których przygotowania dobrze ocenili przedstawiciele UEFA.

Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Komentuj:

~zajcew55 2008-11-27

no to się może podobać ....

~dan 2008-11-27

Sprawy uwłaszczeniowe zdecydowanie utrudniają budowę dróg!!! Zwłaszcza jak urzędnicy uwłaszczają się na części pieniędzy przeznaczonych na kontrakty. Tajemnicą poliszynela jest wysokość "prowizji". Dla CBA na pewno sprawa za mało polityczna.

~p 2008-11-26

Euro do autostrad ma się trochę nijak, ale nieźle służy jako mobilizator dla administracji i straszak dla opinii publicznej, miażdży protestantów, odstrzeliwuje malkontentów. Dokładnie tak jak to rząd przewidział i zresztą specjalnie nie ukrywał. Brawo i prosimy o jeszcze. /// Nawiasem mówiąc podobną rolę miała odgrywać (dość śmieszna ze względu na mentalność tamtejszych ludzi) inicjatywa "olimpiady w Zakopanem". Przymiarki do budowy szybkiej drogi i kolei były wówczas na papierze równie potężne jak iluzoryczna była ich realizacja. Zresztą szybko okazało się że inicjatywa była tym na co wyglądała - polityczną hucpą.

~dhomin94 2008-11-26

Brawo!!Tylko tak dalej:)

~Michał 2008-11-26

Jesli się uda to zagłosuję na Tuska:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Skoda Karoq - oto następca Yeti!
Po ośmiu latach przyszedł czas na następcę Skody Yeti. Nowy model zmienił się tak bardzo, że otrzymał nową nazwę - Karoq. Znamy już pierwsze szczegóły na temat kompaktowego SUV-a z Mlada Boleslav.