mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 675 mln zł na budowę S8 Jeżewo - Białystok

675 mln zł na budowę S8 Jeżewo - Białystok

Rozstrzygnięto przetarg na budowę ekspresowej trasy S8 na odcinku Jeżewo – Białystok. Portugalsko - polskie konsorcjum firm: Mota - Engil Polska S.A., Strabag sp. z o.o. oraz Transprojekt Gdańsk - zaprojektuje i zbuduje 24,5 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S 8 Jeżewo - Białystok. Kontrakt na roboty budowlane opiewa na kwotę 675 mln zł.

675 mln zł na budowę S8 Jeżewo - Białystok
O wyborze zdecydowała korzystna cena - prawie 25 mln zł niższa, niż oferty dwóch pozostałych oferentów. Protestów nie było.

Dokumentacja przetargowa trafiła już do Urzędu Zamówień Publicznych, który - zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami - sprawdzi, czy przetarg został przeprowadzony prawidłowo. Jeżeli tak, to w pierwszej połowie sierpnia, GDDKiA podpisze umowę z wykonawcą na realizację przedsięwzięcia.

Inwestycja powstaje w ramach sytemu "Projektuj i zbuduj". A to oznacza, że zwycięskie konsorcjum w pierwszym etapie musi przygotować szczegółową dokumentację techniczną oraz uzyskać pozwolenie na budowę. Ma na to nie więcej niż 12 miesięcy. W drugim etapie, wykonawca ma w okresie 24 miesięcy zbudować 24,5 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej.

S 8 na odcinku Jeżewo-Białystok będzie miała taki sam standard jak obwodnica Wyszkowa - dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu w każdą stronę, pasy awaryjne, i pas rozdzielający.
Na realizowanym odcinku powstanie nowy most na Narwi, cztery skrzyżowania bezkolizyjne (Jeżewo, Rzędziany, Złotoria, Dzikie), droga dla autobusów i jezdnia dla ruchu lokalnego, ścieżka rowerowa, wreszcie - przejścia dla zwierząt.

W ramach prac przygotowawczych, białostocki oddział GDDKiA przygotował koncepcje programową drogi ekspresowej, uzyskał decyzje lokalizacyjną i środowiskową, kończy już badania archeologiczne i zapłaci za wykup gruntu pod drogę ekspresową.

Inwestycja  finansowana będzie w 85 procentach przez unijny Program Infrastruktura i Środowisko. Resztę dopłaci budżet państwa.

Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

~hmm 2009-07-24

ehh niby dobre i to ale pamietam jak pisano ze cala trasa b-stok-warszawa bedzie expresowa do 2012 a teraz wychodzi ze tylko 2 odcinki na podlasiu obwodnica zambrowa i b-stok -jezewo calosc to pewnie do 2015scie

~maniek 2009-07-22

Ok, budujcie, budujcie !!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.