mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 71 mln zł na polskie skrzyżowania

71 mln zł na polskie skrzyżowania

Zostanie przebudowanych 25 najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w całym kraju. Wesprze ją finansowo Unia Europejska, korzystając ze środków Sektorowego Programu Operacyjnego - Transport - informuje GDDKiA. Realizacja projektu wyniesie 71 mln złotych.

71 mln zł na polskie skrzyżowania
Jak wynika z badań GDDKiA, w Polsce, mimo relatywnie niskiego rzeczywistego wskaźnika motoryzacji i pewnej poprawy zanotowanej w ostatnich latach, zagrożenie zdrowia i życia uczestników ruchu drogowego jest nadal wysokie. W ciągu ostatnich 15 lat (1990 - 2004) w kraju zarejestrowano ponad 820 tys. wypadków drogowych, w których zginęło prawie 100 tys. osób, a ponad milion zostało rannych. Bezpośrednie koszty tych zdarzeń wyniosły ponad 300 mld PLN, co oznacza średnio 20 mld PLN rocznie.

Główne problemy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce to: niebezpieczne zachowanie uczestników ruchu oraz nieodpowiednia jakość infrastruktury drogowej. Poziom wypadkowości podnoszą niebezpieczne obiekty w pasie drogowym, przejścia dróg tranzytowych przez miasta i miejscowości, błędne rozwiązania skrzyżowań i przejść dla pieszych.

Po szczegółowej analizie wypadkowości skrzyżowań w całym kraju, wybrano do realizacji 25 z nich, które dotychczas charakteryzowały się podwyższoną wypadkowością, świadczącą o ich niebezpiecznej konstrukcji. Na skrzyżowaniach objętych programem zaobserwowano wyższy i odbiegający od średniej poziom wypadkowości, co skłoniło GDDKiA do podjęcia prac w celu ich przebudowy na bardziej bezpieczne.

Podstawowym celem przebudowy 25 niebezpiecznych skrzyżowań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w szczególności ograniczenie liczby wypadków na każdym z tych skrzyżowań.

Realizacja celu głównego będzie możliwa dzięki realizacji celów cząstkowych, do których w zależności od typu skrzyżowania zalicza się:

 • zapewnienie bezpiecznego przejazdu użytkownikom krzyżujących się dróg,

 • ograniczenie prędkości i uspokojenie ruchu w obszarze skrzyżowania,

 • wzrost czytelności układu skrzyżowania,

 • maksymalne rozdzielenie i ograniczenie liczby punktów kolizji na skrzyżowaniu,

 • poprawę przepustowości i płynności ruchu na skrzyżowaniu,

 • zapewnienie odpowiedniej dostrzegalności i percepcji układu drogowego,

 • zapewnienie właściwych (bezpiecznych) warunków ruchu pieszych w obrębie
  skrzyżowania,

 • dostosowanie rozwiązań geometrycznych do obowiązujących wymagań technicznych,

 • przywrócenie właściwego stanu technicznego infrastruktury drogowej.

Koszt realizacji projektu wynosi 71 mln złotych. 75% tej kwoty pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej.

Tematy w artykule: inwestycje drogowe

Podobne wiadomości:

Plan prac na drogach województwa zachodniopomorskiego

Plan prac na drogach województwa...

Polskie drogi 2015-03-31

NIK: Drogi powstały, ale bez nadzoru

NIK: Drogi powstały, ale bez nadzoru

Polskie drogi 2015-04-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.