mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 900 mln zł na drogi Wielkopolski

900 mln zł na drogi Wielkopolski

Nakłady na budowę nowych i modernizację istniejących dróg krajowych na terenie Wielkopolski sięgną w roku 2005 kwoty 900 milionów złotych - o 344 mln zł więcej niż w roku poprzednim. Jeszcze nigdy poznański oddział GDDKiA nie miał takich funduszy.

900 mln zł na drogi Wielkopolski

Piąty rok z rzędu znacząco rosną nakłady na utrzymanie, modernizację i rozbudowę dróg krajowych w Wielkopolsce. To skutek większego zrozumienia rządu i parlamentu dla konieczności rozwoju infrastruktury drogowej, a przede wszystkim dostępności do pieniędzy z Krajowego Funduszu Drogownictwa, oraz dotacji i kredytów z instytucji unijnych. Worek z pieniędzmi jest w Generalnej Dyrekcji. Tam też zatwierdzono tegoroczny plan modernizacji, odnowy i budowy nowych dróg krajowych na terenie Wielkopolski.

Na czele zamierzeń inwestycyjnych jest budowa autostrady A2 na wschód od Konina, na odcinkach: Konin - Koło długości 27,5 km i Koło - Dąbie długości 18,1 km.

Zobacz jak powstaje autostrada A2 na terenie nadzorowanym przez GDDKiA O/Poznań:

A2 - Największa budowa Europy 

A2 - Odcinek Konin - Koło

A2 - Odcinek Koło - Dąbie

A2 - Mosty i wiadukty

A2 - Most na Warcie

A2 - Nowatorskie konstrukcje

A2 - Nawierzchnia autostrady

Kontynuowane jest też budowa obwodnic Gniezna na drodze nr 15 długości 6,3 km i Ślesina w ciągu drogi nr 25 długości 3,7 km. Łącznie zwiększy to długość dróg krajowych na terenie Wielkopolski o 55,6 km.

Większość pieniędzy pochłoną odnowy i modernizacje. W zależności od źródła finansowania w planie różnie się to nazywa, ale dla kierowców efekt będzie taki sam - nowa, gładsza, lepiej wyprofilowana i oznakowana nawierzchnia. Przewiduje się rehabilitację (przy udziale funduszy Europejskiego Banku Inwestycyjnego - EBI) drogi krajowej nr 10 Piła-Wałcz długości 20,9 km i drogi nr 24 Kwilcz-Kamionna długości 6,5 km oraz drogi nr 5 Pobiedziska - Łukowo.
Kredyty z Banku Światowego przeznaczone zostaną na sfinansowanie odnowy odcinków dróg krajowych:

92 Września-Słupca-Golina dł. 8,65 km
92 Starczanowo-Września dł. 8,8 km,
12 Kalisz-Opatówek dł. 5,0 km,
12 Gostyń-Jarocin dł. 4,3 km
25 Konin-Kalisz dł. 21,9 km,
11 Pleszew-Kuczków dł. 10,7 km
11 fragmenty na trasie Kołobrzeg-Piła-Poznań dł. 8,2 km
15 Obłaczkowo-Września dł. 0,6 km,
32 Żodyń-Powodowo dł. 1,35 km,
15 w miejscowości Lubin dł. 2,9 km
83 w miejscowości Dobra dł. 0,6 km.

Niestety wypadła z planu na rok 2005 zamierzona przebudowa drogi nr 11 od granic Poznania do Kórnika (do standardu drogi ekspresowej). Ta dwujezdniowa droga, łącząca Poznań z węzłem autostradowym w Krzesinach i wyprowadzająca ruch w stronę Kalisza, Łodzi i Śląska powinna być jak najprędzej zmodernizowana. Dlatego oddział poznański GDDKiA nie ustaje w zabiegach o włączenie do tegorocznych planów jej modernizacji. Wypadła z planów także obwodnica Nowych Skalmierzyc, gdyż nie udało się zakończyć wykupu niektórych spośród blisko 300 nieruchomości na tym kilkukilometrowym odcinku.

Ogółem w 2005 roku na terenie Wielkopolski odnowionych bądź zmodernizowanych ma być 175 km dróg krajowych, to jest 12,4% łącznej ich długości.

Drogowcy uznają za racjonalne coroczne odnowy 10 % sieci. Trzeba jednak mieć na względzie ogromne zaniedbania w remontach polskich dróg w latach 80. i 90. W ubiegłym roku na terenie Wielkopolski 1/3 nawierzchni dróg krajowych była w stanie krytycznym, wymagającym natychmiastowego remontu, 1/3 w stanie niezadowalającym, a tylko 1/3 w stanie dobrym. Stąd, mimo bezprzykładnego postępu w modernizacjach, w odczuciach kierowców i pasażerów drogi krajowe w Wielkopolsce wciąż uznaje się za złe i nienowoczesne.


 

Tematy w artykule: inwestycje drogowe wielkopolskie

Podobne wiadomości:

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe - podpisano umowę

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe -...

Polskie drogi 2016-04-14

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando