mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 900 mln zł na drogi Wielkopolski

900 mln zł na drogi Wielkopolski

Nakłady na budowę nowych i modernizację istniejących dróg krajowych na terenie Wielkopolski sięgną w roku 2005 kwoty 900 milionów złotych - o 344 mln zł więcej niż w roku poprzednim. Jeszcze nigdy poznański oddział GDDKiA nie miał takich funduszy.

900 mln zł na drogi Wielkopolski

Piąty rok z rzędu znacząco rosną nakłady na utrzymanie, modernizację i rozbudowę dróg krajowych w Wielkopolsce. To skutek większego zrozumienia rządu i parlamentu dla konieczności rozwoju infrastruktury drogowej, a przede wszystkim dostępności do pieniędzy z Krajowego Funduszu Drogownictwa, oraz dotacji i kredytów z instytucji unijnych. Worek z pieniędzmi jest w Generalnej Dyrekcji. Tam też zatwierdzono tegoroczny plan modernizacji, odnowy i budowy nowych dróg krajowych na terenie Wielkopolski.

Na czele zamierzeń inwestycyjnych jest budowa autostrady A2 na wschód od Konina, na odcinkach: Konin - Koło długości 27,5 km i Koło - Dąbie długości 18,1 km.

Zobacz jak powstaje autostrada A2 na terenie nadzorowanym przez GDDKiA O/Poznań:

A2 - Największa budowa Europy 

A2 - Odcinek Konin - Koło

A2 - Odcinek Koło - Dąbie

A2 - Mosty i wiadukty

A2 - Most na Warcie

A2 - Nowatorskie konstrukcje

A2 - Nawierzchnia autostrady

Kontynuowane jest też budowa obwodnic Gniezna na drodze nr 15 długości 6,3 km i Ślesina w ciągu drogi nr 25 długości 3,7 km. Łącznie zwiększy to długość dróg krajowych na terenie Wielkopolski o 55,6 km.

Większość pieniędzy pochłoną odnowy i modernizacje. W zależności od źródła finansowania w planie różnie się to nazywa, ale dla kierowców efekt będzie taki sam - nowa, gładsza, lepiej wyprofilowana i oznakowana nawierzchnia. Przewiduje się rehabilitację (przy udziale funduszy Europejskiego Banku Inwestycyjnego - EBI) drogi krajowej nr 10 Piła-Wałcz długości 20,9 km i drogi nr 24 Kwilcz-Kamionna długości 6,5 km oraz drogi nr 5 Pobiedziska - Łukowo.
Kredyty z Banku Światowego przeznaczone zostaną na sfinansowanie odnowy odcinków dróg krajowych:

92 Września-Słupca-Golina dł. 8,65 km
92 Starczanowo-Września dł. 8,8 km,
12 Kalisz-Opatówek dł. 5,0 km,
12 Gostyń-Jarocin dł. 4,3 km
25 Konin-Kalisz dł. 21,9 km,
11 Pleszew-Kuczków dł. 10,7 km
11 fragmenty na trasie Kołobrzeg-Piła-Poznań dł. 8,2 km
15 Obłaczkowo-Września dł. 0,6 km,
32 Żodyń-Powodowo dł. 1,35 km,
15 w miejscowości Lubin dł. 2,9 km
83 w miejscowości Dobra dł. 0,6 km.

Niestety wypadła z planu na rok 2005 zamierzona przebudowa drogi nr 11 od granic Poznania do Kórnika (do standardu drogi ekspresowej). Ta dwujezdniowa droga, łącząca Poznań z węzłem autostradowym w Krzesinach i wyprowadzająca ruch w stronę Kalisza, Łodzi i Śląska powinna być jak najprędzej zmodernizowana. Dlatego oddział poznański GDDKiA nie ustaje w zabiegach o włączenie do tegorocznych planów jej modernizacji. Wypadła z planów także obwodnica Nowych Skalmierzyc, gdyż nie udało się zakończyć wykupu niektórych spośród blisko 300 nieruchomości na tym kilkukilometrowym odcinku.

Ogółem w 2005 roku na terenie Wielkopolski odnowionych bądź zmodernizowanych ma być 175 km dróg krajowych, to jest 12,4% łącznej ich długości.

Drogowcy uznają za racjonalne coroczne odnowy 10 % sieci. Trzeba jednak mieć na względzie ogromne zaniedbania w remontach polskich dróg w latach 80. i 90. W ubiegłym roku na terenie Wielkopolski 1/3 nawierzchni dróg krajowych była w stanie krytycznym, wymagającym natychmiastowego remontu, 1/3 w stanie niezadowalającym, a tylko 1/3 w stanie dobrym. Stąd, mimo bezprzykładnego postępu w modernizacjach, w odczuciach kierowców i pasażerów drogi krajowe w Wielkopolsce wciąż uznaje się za złe i nienowoczesne.


 

Tematy w artykule: inwestycje drogowe wielkopolskie

Podobne wiadomości:

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

S5 Leszno Południe-Kaczkowo - podpisano umowę

Polskie drogi 2016-05-10

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe - podpisano umowę

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe -...

Polskie drogi 2016-04-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.