mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > 91 km autostrady A2 w budowie

91 km autostrady A2 w budowie

91 kilometrów autostrady A-2 pomiędzy Łodzią a Warszawą jest wielkim placem budowy. Kierowcy będą mogli przejechać nową trasą między Łodzią a Warszawą w maju 2012r. Koszt budowy 91 km autostrady wynosi 3,2 mld zł. Obecnie prowadzone są prace na które pozwalają niższe temperatury.

91 km autostrady A2 w budowie
W okresie zimowym zakres prac wykonawczych jest ograniczony. Pomimo bardzo niskich temperatur wykonawca może realizować prace  zbrojarskie, szalunkowe czy przy obiektach mostowych. W momencie gdy temperatury utrzymują się powyżej -5oC można prowadzić prace przy betonowaniu, stosując specjalną technologię polegająca na nagrzewaniu elementów oraz  zabezpieczeniu przed zaśnieżeniem i utratą ciepła. W zakresie branży drogowej prowadzone są prace związane głównie z hałdowaniem materiałów oraz wymianą gruntów. Na bieżąco prowadzone są prace konserwacyjne i utrzymaniowe w zakresie dróg dojazdowych, oraz prace związane z przygotowaniem placów składowych na materiały. Obecnie prowadzone są również przebudowy sieci energetycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

Przypomnijmy, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad 28 września 2009r. podpisała umowy na budowę A-2 z czterema firmami, gdzie odcinek „A” i „C” realizuje  China Overseas Engineering Group CO Ltd. (COVEC) Sp. z o. o., odcinek „B” Mostostal Warszawa, odcinek „D” Strabag Sp. z o.o. a odcinek „E” Budimex S.A. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w lipcu przy przebudowie oczyszczalni ścieków w Pruszkowie a we wrześniu, po uzyskaniu wszystkich pozwoleń na budowę, roboty były prowadzone na całym odcinku trasy.

Autostrada jest realizowana w systemie „Projektuj i Buduj”, co oznacza, że inwestycja jest realizowana przez jednego wykonawcę od etapu jej zaprojektowania po realizację.

Założono etapową realizację przedsięwzięcia:

  • w I etapie wybudowane zostaną 2 jezdnie o 2 pasach ruchu (na odcinku od węzła „Pruszków” do węzła „Konotopa” o 3 pasach ruchu),
  • w II etapie przewiduje się rozbudowę autostrady o dodatkowy pas ruchu do każdej jezdni.
W ten sposób docelowo trasa będzie miała 2 x 3 pasy ruchu do węzła „Pruszków” i 2 x 4 pasy ruchu na odcinku od węzła „Pruszków” do węzła „Konotopa”.

W węźle „Konotopa” nastąpi połączenie autostrady z Warszawskim Węzłem Drogowym.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~kj 2011-03-13

Ludzie trochę optymizmu, co to da że ciągle mówimy "to się nie uda". Mówmy to musi się udać. Nigdy w Polsce nie budowano tyle dróg, wreszcie coś drgnęło i tylko człowiek małej wiary tego nie widzi. Ja sporo podróżuję po kraju i widzę, że nie ma powiatu, w którym by nie budowano, przebudowywano jakiejś drogi. Więc trochę optymizmu.

sadlonbielsko 2011-03-12

widze prix żeś obieżyświat - opowiedz o tym dziadowstwie. Osobiście wiele by do kraju przeniósł z Afryki

~pirx 2011-03-08

dziadostwo jak w Afryce

aaa 2011-03-08

Cokolwiek, ale budujcie, nie przerywajcie! Proszę.....

~warszawiak 2011-03-08

Greg12, takim pesymistą bym nie był. Jadąc od Konotopy, przez 1-sze dwa kilometry będą 4 pasy, a potem do węzła Pruszków 3. Za następne 30 lat ten 4-ty pas do samego węzła Pruszków i 3-ci do Strykowa może zrobią. A co to jest 30 lat do wieczności? Tak więc nie mów nigdy:... "nigdy". A teraz poważnie; naprawdę wszyscy trzymajmy kciuki, żeby ta cholerna autostrada (nawet z dwoma pasami) wreszcie powstała, naprawdę; na tym najważniejszym w Polsce odcinkiem autostradowym wisi od wielu, wielu lat jakieś fatum i może już starczy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.