mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

Wykonawca jednego z czterech budowanych obecnie odcinków autostrady A1 Częstochowa - Pyrzowice zadeklarował zrealizowanie 50 proc. prac. Kierowcy pojadą tamtędy najwcześniej w 2019 roku.

A1 Częstochowa - Pyrzowice już w połowie realizacji

Autostrada A1 na odcinku pomiędzy Tuszynem (Łódzkie), a Pyrzowicami (Śląskie) została podzielona na dziewięć odcinków realizacyjnych nazwanych kolejno literami alfabetu. Przetargi na odcinki A-E (Tuszyn-Częstochowa) ruszyły pod koniec czerwca tego roku. Z kolei odcinki F-I od Częstochowy do Pyrzowic powstają już od dwóch lat.

Firma Strabag poinformowała kilka dni temu, że odcinek I liczący 15 km pomiędzy Woźnikami i Pyrzowicami został już zrealizowany w połowie. Na odcinku wykonano już połowę wykopów i nasypów. Wzmocniono także podłoże gruntowe, a ze względu na zróżnicowane warunki geotechniczne i skalę budowy zastosowano nietypowe zabezpieczenia. Z kolei realizacja 17-kilometrowego odcinka H Zawodzie - Woźniki, która ruszyła kilka miesięcy później jest ukończona w 41 proc.

Wykonawca chwali się realizacją tzw. wanny szczelnej, którą wykonano w głębokim wykopie przy skraju lotniska Katowice w Pyrzowicach. Wykop o długości 1,6 km powstał po to, żeby lotnisko mogło normalnie funkcjonować. Zabezpieczenie chroni przed napływem dróg gruntowych i powstaniem leja, który miałby niekorzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie drogi startowej. Uszczelnienie wykopu pozwala swobodnie prowadzić roboty ziemne.

Odcinek H jest już wykonany w 42 proc. pod katem wykonania podłoża gruntowego, stabilizacji spoiw hydraulicznych i wzmocnienia materacami kamiennymi. Poza tym wykonano ok. 71 proc. wykopów oraz 40,6 proc. nasypów oraz 40 proc. prac dotyczących sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Na tym odcinku zaplanowano zakończenie prac w czerwcu 2019 roku. Na odcinku I zaplanowano zakończenie prac w listopadzie 2018 roku.

Według obecnych szacunków odcinki autostrady A1 Tuszyn - Częstochowa (bez obwodnicy Częstochowy) mogą być gotowe w 2021 r. Nowa droga powstanie w śladzie zbudowanej w latach 80. ub. wieku autostrady A1 od Tuszyna do Piotrkowa, a dalej - istniejącej drogi krajowej nr 1. Odcinki te mają oznaczenia: A-D w woj. łódzkim oraz E - w woj. śląskim.

Odcinek A obejmuje 15,8 km trasy od węzła Tuszyn (bez węzła) do węzła Piotrków Trybunalski Południe. Odcinek B to 24,21 km autostrady od węzła Piotrków Południe do węzła Kamieńsk (z węzłem), odcinek C liczy 16,52 km od węzła Kamieńsk do węzła Radomsko (z węzłem), a odcinek D obejmuje 7,02 km A1 od węzła Radomsko do granicy z woj. śląskim. Termin składania ofert w przetargu na ich wykonanie to 28 sierpnia.

Odcinek E w woj. śląskim obejmuje 16,8 km od granicy woj. śląskiego do węzła Częstochowa Północ. Termin składania ofert w katowickim oddziale GDDKiA to 1 września br.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Tematy w artykule: slaskie autostrada autostrada A1

Podobne wiadomości:

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek w Polsce -...

auto motor i sport 2017-06-12

Od kilku dni już na łącznie 40-kilometrowym odcinku autostrady A4 działa zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych. Ma to poprawić bezpieczeństwo.

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota GT86 po tuningu TRD
Toyota GT86 po tuningu TRD
Inżynierowie Toyota Racing Development wzięli na warsztat i profesjonalnie stuningowali kolejne auto. Tym razem wybór padł na słynne, tylnonapędowe coupé GT86. Tak powstała wyjątkowa Toyota GT86 TRD Special Edition.

20 sposobów na redukcję wagi 20 sposobów na redukcję wagi