mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > A2 bez Chińczyków!

A2 bez Chińczyków!

Stało się. Strona polska nie ugięła się przed chińskimi żądaniami oraz przed presją czasu i odstąpiła od umowy z chińskim konsorcjum COVEC na budowę dwóch odcinków autostrady A2 z Łodzi do Warszawy. Czy to oznacza definitywnie, że na Euro 2012 kibice nie dojadą autostradą do samej stolicy?

A2 bez Chińczyków!
Poniedziałkowe negocjacje pomiędzy Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad a chińskim konsorcjum nie przyniosły pozytywnych rezultatów. Chińska firma COVEC i jej partnerzy próbowali przeforsować swoje propozycje złożone 9 czerwca br., polegające na zwiększeniu wartości kontraktu i próbie uzasadnienia go zmianą zakresu rzeczowego. GDDKiA uznała jednak, że są one niezgodne z prawem, zapisami kontraktu i bezzasadne.

W związku z podjętą w poniedziałek decyzją GDDKiA analizuje dwie ścieżki dalszego postępowania dotyczące sposobu wyłonienia wykonawców którzy dokończą budowę odcinków A i C na autostradzie A2.

Rozważana jest możliwość szybkiego wyłonienia nowych wykonawców zgodnie z prawem zamówień publicznych - w wyniku przetargu albo procedury negocjacyjnej, tak by jeszcze w lipcu prace zostały wznowione.

Badane są obecnie okoliczności techniczne, funkcjonalne, ekonomiczne i prawne obu rozwiązań, co pozwoli optymalnie wybrać tryb dalszego postępowania - z punktu widzenia interesu społecznego, interesu Skarbu Państwa, a także podjętych zobowiązań związanych z Euro 2012.

Ostateczna decyzja może być podjęta po uprawomocnieniu się odstąpienia strony polskiej od umów z konsorcjum COVEC. Zgodnie bowiem z warunkami kontraktu, uprawomocnienie się podjętej w poniedziałek przez GDDKiA decyzji nastąpi po 14 dniach, czyli 27 czerwca.

Do tego też czasu COVEC i jego partnerzy mogą jednak zweryfikować swoje stanowisko przedłożone w czwartek 9 czerwca i przystąpić do dalszej budowy na zasadach i warunkach opisanych w dotychczasowych umowach.

W przeciwnym razie polska strona wystąpi o odszkodowanie. Kara umowna za niewywiązanie się z zadania ma wynieść 130 mln zł. Na jej poczet zatrzymana zostanie ostatnia transza, w wysokości 50 mln zł, za wykonane prace. Jednocześnie polski rząd będzie domagał się od Chińczyków odszkodowania za poniesione straty w wysokości nawet 740 mln zł. Szacuje się, że zmiana wykonawcy budowy obu odcinków autostrady będzie kosztować budżet państwa ok. 300 mln zł.

GDDKiA informuje, że w ostatnich dniach odbyły się spotkania z kilkunastoma firmami wykonawczymi, które zostały poproszone o ocenę swoich możliwości dokończenia budowy A2, określenie terminu zakończenia budowy oraz dokonanie wstępnych szacunków cenowych.

Jednocześnie GDDKiA informuje, że przesłane 2 czerwca br. odstąpienie chińskich firm od dalszej realizacji kontraktów jest bezskuteczne i jako takie zostaje przez stronę polską odrzucone.

Poniedziałkowa decyzja może spowodować, że do czerwca przyszłego roku cała autostrada A2 do Warszawy nie będzie gotowa. Wprawdzie rząd utrzymuje, że termin ten zostanie dotrzymany, ale coraz częściej w wypowiedziach przewija się zwrot, że droga będzie "przejezdna". Co to oznacza? Pasy ruchu powinny być oddane do użytku, ale wokół autostrady trwać jeszcze będą prace wykończeniowe. Dobre i to, żeby jednak choć tyle udało się w całym tym zamieszaniu osiągnąć.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~poznaniak 2011-06-18

Od samego początku chińczykom wszyscy nie wierzyli i utrudniali budowę. Teraz nie ma się co dziwić, że ma być nie dotrzymany termin. Jakby od początku wszyscy ze sobą współpracowali, to na pewno autostrada by powstała i byłaby lepsza i tańsza niż inne, które czasami jeszcze w tym samym roku po oddaniu są remontowane.

~obiektywny 2011-06-17

Sprawa A2- to zbrodnia dokonana przez rząd na polskich kierowcach!!!

~spid108 2011-06-17

szkoda ze jednak nie chinczycy . a juz była nadzieja ze bedzie kilka kilometrów autostrady , ktorej nie trzeba bedzie remontowac po roku, jak ` pozostałych budowanych przez Polaków, którzy mają finansowy interes w tym zeby sie psuły i byly remontowane ... Moze jednak chinczycy spróbują ....

~obserwator 2011-06-15

To nie wina rządu??????????????? To ciekawe czyja ?????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!????????

~bezimienny 2011-06-15

To nie wina rządu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.