mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > A2 i A4 dłużej bezpłatne

A2 i A4 dłużej bezpłatne

GDDKiA unieważniła przetarg na budowę systemu poboru opłat na państwowych odcinkach autostrad A2 (100 km A2 z Łodzi do Konina) i A4 (190 km z Katowic do Wrocławia). Nawet jeśli uda się wyłonić zwycięzców w kolejnym przetargu w tym roku - za przejazd państwowymi odcinkami A2 i A4 zaczniemy płacić najwcześniej pod koniec 2009.

Całe postępowanie przetargowe unieważniono gdyż nie sprawdziła się nowatorska formuła przetargu - tzw. dialog konkurencyjny. To kilkuetapowe postępowanie, które można stosować w przypadku trudnych technicznie zamówień, gdy zamawiający nie wie dokładnie, jakie rozwiązanie będzie dla niego najlepsze. W dialogu może przedyskutować z wybranymi oferentami różne warianty. Gdy będzie przekonany, że wykonawcy będą w stanie zaspokoić jego wymagania, wtedy zaprasza do składania ostatecznych ofert wraz z cenami.

GDDKiA wybrała taką formę przetargu ponieważ nie wiadomo w jaki sposób mają być pobierane opłaty na bezpłatnych odcinkach A2 i A4. W grę mogą wchodzić tradycyjne bramki na trasie lub zjazdach i wjazdach, ale także system elektronicznego poboru opłat np. za pomocą łączności satelitarnej.

Firmy zainteresowane przetargiem zgłosiły szereg pytań i skarg. Domagały się, by już podczas tzw. wstępnej kwalifikacji państwo postawiło jasne kryteria, takie jak cena, doświadczenie i termin realizacji zamówienia. GDDKiA zdecydowała uwzględnić te postulaty.

Przeczytaj także:

Minister transportu zapowiada zmiany dla koncesjonariuszy (2007-01-26)

GDDKiA: A4 Wrocław - Katowice - płatna w 2007 roku (2006-09-04)

Stawki za przejazd autostradą w 2007 r. (2007-01-03)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~Alfista 2007-12-18

Ten pomysł "unii" jest niezły - umożliwi wprowadzenie opłat za każdy (absolutnie dowolny) odcinek jakiejkolwiek drogi... system zarejestruje z dokładnością lepszą niż 1 metr, jaką drogą ile ujechaliśmy... to daje możliwość sprywatyzowania dróg na większą skalę i całkowitej rezygnacji z akcyzy paliwowej (która w ok. 15% przeznaczana jest na drogi...). Płaciło by się bardziej sprawiedliwie, jedyna obawa to to, że tą zmianę można wykorzystać zarówno do zmniejszenia opłat za korzystanie z dróg jak i zwiększenia...

~MaterLease 2007-03-31

Nie ma nic za darmo! Nie płacimy na bramkach, ale za każdy nas zprzejazd operatorowi autostrady płaci budzet, czyli.. MY! A co do winiet... mamy zbyt małą sieć autostrad, żeby pobierać za nie opłaty w ten sposób...

~teodor 2007-03-07

Bierzmy przykład z Czechów! Tam autostrady i ekspresówki są bez tych durnych, wstrzymujących ruch bramek opłat. Kupujesz winte na 14 dni (200kr), 2 miesiące (300kr) lub na 1 rok (900kr), naklejasz na szybę i śmigasz po wszystkich autostradach i ekspresowych do woli. 900 koron to ok 130 pln. Na cały rok!!! Ile za 130 złotych można pojeździć między Krakowem ,a Katowicami?

~Joejoe 2007-03-06

Slyszalem, ze ten system elektroniczny bedzie u nas tez obowiazywal, wiec totalnym bezsensem wydaje sie robienie jakichs przetargow na budowe bramek, ktore od razu po wybudowaniu beda musialy zostac zlikwidowane (o ile inwerstorzy zdaza do 2009)...

~astrolog 2007-03-06

Totalmym absurdem jest wdrazanie systemu bramek, inwestowanie milionow w infrastrukture, ktora stwarza same problemy, zagrozenia, tlok i spowalnia ruch. Przydalyby sie jakies formy abonamentowe, miesieczne, polroczne i roczne winiety, moze bylyby tansze niz obecne horrendalne stawki na bramkach na A4 i A2.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.