mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > A2 i A4 dłużej bezpłatne

A2 i A4 dłużej bezpłatne

GDDKiA unieważniła przetarg na budowę systemu poboru opłat na państwowych odcinkach autostrad A2 (100 km A2 z Łodzi do Konina) i A4 (190 km z Katowic do Wrocławia). Nawet jeśli uda się wyłonić zwycięzców w kolejnym przetargu w tym roku - za przejazd państwowymi odcinkami A2 i A4 zaczniemy płacić najwcześniej pod koniec 2009.

Całe postępowanie przetargowe unieważniono gdyż nie sprawdziła się nowatorska formuła przetargu - tzw. dialog konkurencyjny. To kilkuetapowe postępowanie, które można stosować w przypadku trudnych technicznie zamówień, gdy zamawiający nie wie dokładnie, jakie rozwiązanie będzie dla niego najlepsze. W dialogu może przedyskutować z wybranymi oferentami różne warianty. Gdy będzie przekonany, że wykonawcy będą w stanie zaspokoić jego wymagania, wtedy zaprasza do składania ostatecznych ofert wraz z cenami.

GDDKiA wybrała taką formę przetargu ponieważ nie wiadomo w jaki sposób mają być pobierane opłaty na bezpłatnych odcinkach A2 i A4. W grę mogą wchodzić tradycyjne bramki na trasie lub zjazdach i wjazdach, ale także system elektronicznego poboru opłat np. za pomocą łączności satelitarnej.

Firmy zainteresowane przetargiem zgłosiły szereg pytań i skarg. Domagały się, by już podczas tzw. wstępnej kwalifikacji państwo postawiło jasne kryteria, takie jak cena, doświadczenie i termin realizacji zamówienia. GDDKiA zdecydowała uwzględnić te postulaty.

Przeczytaj także:

Minister transportu zapowiada zmiany dla koncesjonariuszy (2007-01-26)

GDDKiA: A4 Wrocław - Katowice - płatna w 2007 roku (2006-09-04)

Stawki za przejazd autostradą w 2007 r. (2007-01-03)

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~Alfista 2007-12-18

Ten pomysł "unii" jest niezły - umożliwi wprowadzenie opłat za każdy (absolutnie dowolny) odcinek jakiejkolwiek drogi... system zarejestruje z dokładnością lepszą niż 1 metr, jaką drogą ile ujechaliśmy... to daje możliwość sprywatyzowania dróg na większą skalę i całkowitej rezygnacji z akcyzy paliwowej (która w ok. 15% przeznaczana jest na drogi...). Płaciło by się bardziej sprawiedliwie, jedyna obawa to to, że tą zmianę można wykorzystać zarówno do zmniejszenia opłat za korzystanie z dróg jak i zwiększenia...

~MaterLease 2007-03-31

Nie ma nic za darmo! Nie płacimy na bramkach, ale za każdy nas zprzejazd operatorowi autostrady płaci budzet, czyli.. MY! A co do winiet... mamy zbyt małą sieć autostrad, żeby pobierać za nie opłaty w ten sposób...

~teodor 2007-03-07

Bierzmy przykład z Czechów! Tam autostrady i ekspresówki są bez tych durnych, wstrzymujących ruch bramek opłat. Kupujesz winte na 14 dni (200kr), 2 miesiące (300kr) lub na 1 rok (900kr), naklejasz na szybę i śmigasz po wszystkich autostradach i ekspresowych do woli. 900 koron to ok 130 pln. Na cały rok!!! Ile za 130 złotych można pojeździć między Krakowem ,a Katowicami?

~Joejoe 2007-03-06

Slyszalem, ze ten system elektroniczny bedzie u nas tez obowiazywal, wiec totalnym bezsensem wydaje sie robienie jakichs przetargow na budowe bramek, ktore od razu po wybudowaniu beda musialy zostac zlikwidowane (o ile inwerstorzy zdaza do 2009)...

~astrolog 2007-03-06

Totalmym absurdem jest wdrazanie systemu bramek, inwestowanie milionow w infrastrukture, ktora stwarza same problemy, zagrozenia, tlok i spowalnia ruch. Przydalyby sie jakies formy abonamentowe, miesieczne, polroczne i roczne winiety, moze bylyby tansze niz obecne horrendalne stawki na bramkach na A4 i A2.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.