mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > A4 Wrocław – Gliwice płatna od czerwca

A4 Wrocław – Gliwice płatna od czerwca

Od 1 czerwca 2012 roku ruszy manualny system poboru opłat za przejazd autostradą A4 z Wrocławia (węzeł Bielany Wrocławskie) do Gliwic (węzeł Sośnica) zarządzanej przez GDDKiA. Opłatami za przejazd tym odcinkiem zostaną objęte pojazdy osobowe – poinformowała Urszula Nelken, rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przypomnijmy, odcinek A4 Wrocław - Gliwice od lipca 2011 roku jest płatny dla kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 t. Kierowcy ci rozliczają się za przejazd korzystając z elektronicznego systemu poboru opłat.

A4 Wrocław – Gliwice płatna od czerwca

System poboru opłat na A4 Wrocław – Gliwice miał być gotowy jeszcze pod koniec ubiegłego roku, jednak wykonawca infrastruktury, konsorcjum Egis i Strabag nie dotrzymało harmonogramu. Prace budowlane przeciagnęły się do lutego br. 

- Obecnie rozpoczęły się odbiory, które potrwają mniej więcej do połowy marca. Po odbiorze inwestycji przez GDDKiA, wybudowaną infrastrukturę przejmie firma Kapsch, która musi zorganizować działanie systemu do końca maja – mówi Michał Wandrasz, rzecznik opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Kapsch zobowiązany jest kontraktem do  utrzymania sprawności systemu i do zapewnienia poboru opłaty. 

– Przed nami m.in. przeniesienie urządzeń i systemów, wdrożenie oprogramowania, integracja sytemów (oprócz wprowadzanego manualnego poboru działa od niemal roku elektroniczny system poboru opłat). Zgodnie z umową firma Kapsch ma na to do 16 tygodni – zaznacza  Dorota Prochowicz, rzeczniczka prasowa projektu viaTOLL.

Manualny system poboru opłat ma być sprawny i gotowy od 1 czerwca br.  - Przy wjeździe na płatny odcinek autostrady A4 kierowca pobierze bilet, który okaże zjeżdżając z autostrady. W ramach systemu manualnego, w ciągu autostrady A4 uruchomione zostaną dwa Place Poboru Opłat zlokalizowane w ciągu drogi: Karwiany i Żernica. Znajdujące się pomiędzy nimi Stacje Poboru Opłat: Krajków, Brzezimierz, Przylesie, Prądy, Dąbrówka, Gogolin, Olszowa, Nogowczyce, Łany, Kleszczów, Ostropa i Bojków zostały umieszczone na zjazdach. Opłat manualnych będzie można dokonywać kartami bankowymi, kartami paliwowymi oraz gotówką. Opłaty przyjmowane będą w polskich złotych (bilon i banknoty) oraz w euro (tylko banknoty). Reszta zawsze wydawana będzie w złotówkach – wyjaśnia rzeczniczka projektu viaTOLL.

 

                    Od czerwca za przejechanie 164 km A4 z Bielan Wrocławskich do Sośnicy kierowcy zapłacą po 20 groszy za każdy kilometr, czyli łącznie 33 zł. Dla motocyklistów stawka za kilometr wynosi 10 groszy. Kierowcy m.in. samochodów ciężarowych i autobusów za przejazd tym odcinkiem zapłacą tak jak dotąd, korzystając z elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaTOLL. Przy wjeździe i zjeździe z odcinka A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica kierowcy pojazdów wyposażonych w viaBOX-y będą korzystać z wyznaczonych dla nich pasów ruchu.

Dodatkowo, od 1 marca wzrosną opłaty na prowadzacym do Małopolski odcinku autostrady A4. Firma Stalexport, poniosła stawki dla motocykli i samochodów osobowych za przejechanie odcinka Katowice – Kraków. Nowa wysokość opłaty wynosić będzie 9 zł na każdym Placu Poboru Opłat, czyli łącznie na całym odcinku 18 zł a nie jak dotyczczas 16 zł.

Wciąż nie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądać sytuacja z całą południową obwodnicą Gliwic, którą tworzy ponad 19-kilometrowa część autostrady A4. W ubiegłym roku ówczesne Ministerstwo Infrastruktury prezentowało projekt rozporządzenia, w którym przewidziano zwolnienia z opłat dla motocykli i samochodów osobowych o masie całkowitej do 3,5 tony na wskazanych fragmentach autostrad. Wśród wymienionych wówczas – bezpłatnych – odcinków znalazły się autostradowe części obwodnicy Gliwic na autostradach A1 i A4. Obecnie przy węzłach powstają bramki, a ministerstwo nie ustosunkowuje się do złożonej wcześniej obietnicy.


Na objęcie systemem czeka także odcinek autostrady A4 prowadzący z Wrocławia do granicy z Niemcami.  Część tej autostrady nie spełnia wszystkich parametrów dla tego typu dróg, brakuje np. pasów awaryjnych. Dlatego trasa musi najpierw zostać przebudowana, by mogły pojawić się punkty poboru opłat.

Od 1 lipca 2011 r. manualny pobór opłat obowiązuje na odcinku autostrady A2 Konin-Stryków. W kolejnych latach systemem tym będą obejmowane kolejne, oddawane do użytku odcinki autostrad.

 

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~Kierownica 2012-02-28

Jednym słowem złodziejstwo. Aż 33 złote za kawałeczek autostrady. Wycieczka z Katowic do Wrocka za 66 złotych? Kogo na to będzie stać? Nawet w bogatej Szwajcarii roczna winieta na samochód osobowy kosztuje tylko 40 CHF. Cena za przejazd autostradą powinna byc taka, żeby zachęcała kierowców do korzystania z tego typu dróg. W Niemczech autostradą można dojechać prawie wszędzie, zjazdy są bardzo często i wszyscy na tym korzystają. Można codziennie dojeżdzać do pracy nawet 100 km w jedną stronę, bo płaci się tylko za paliwo. W Polsce jak zwykle musi byc wszystko do góry kołami. Ile kosztuje wybudowanie tych wszystkich bramek i zatrudnienie stada pracowników do ich obsługi? Nie dziwne, że za kilometr musi być 20 gr. A że w Polsce nie ma winiet, to należy zapytać obecnych prezesów prywatnych autostrad A2 i A4, którzy wcześniej negocjowali ze strony rządowej warunki przyznawania koncesji. Przecież negocjowali ten biznes dla samych siebie. Winiety chciał wprowadzić Marek Pol, ale wszyscy go wyśmiali. Okazuje się, że gość miał rację, bo nawet przy cenach jakie obowiązują w Austrii, czy w Czechach wszyscy byśmy jeździli autostradami. Miejmy nadzieję, że jednak Polak zmądrzeje po szkodzie...

~ed 2012-02-28

Racja kerownik! Autostrady dla bogatych. A biedota niech ginie na dziurawych drogach zderzając się z TiRami. A wiejska i miejska biedota niech będzie rozjeżdżana przez tysiące samochodów przewalające się codziennie przez ich miejscowości. Polska dla bogatych! Biedota niech wypier...

~kerownik 2012-02-27

Popieram Pana Przewrotnego! Opłata na autostradzie to mniejszy ruch na niej i przez to większe bezpieczeństwo jej użytkowników. Nie stać Cię to nie jedź ale pamiętaj że oprócz braku opłat na alternatywnej drodze czekają Cię jeszcze Tiry, organiczenia prędkości do 50km/h, fotoradary i wiele innych ciekawych przygód. Odpowiadając na posta Pana Kierowcy to jakieś 10 lat temu próbowano już wprowadzać winiety i wtedy był wielki sprzeciw społeczny no to teraz mamy takie rozwiązanie, które jest na pewno o wiele bardziej skuteczne. Znajać naszych rodaków co 10 kupowałby winiete a reszta jeździła by bez i udawała, że nic się nie dziejje. Kraje połudnowe też słyną z kombinatostwa i pod tym względem jest nam bliżej do nich niż do Niemiec czy nawet Czech! Pozdrawiam życząc szerokiej drogi!

~zdziwiony 2012-02-27

przed wyborami informowano, że Czarek Brylantyna podpisał, no właśnie, co podpisał?, rozporządzenie? zgodnie z którym opłata dla osobówek na państwowej autostradzie ma wynosić 10gr/km, a nie 20 gr/km. podobno wymogła to unia. teraz o tej informacji cisza. czy ktoś jest może w tej kwestii lepiej zorientowany?

~ZDZIERSTWO!!! 2012-02-26

NO I doczekamy się drogi dla bogaczy..Dla elity z Wiejskiej, panów z dyrekcji GDDKIA. i tych co im w życiu się powiodło,chodż i oni też zaczną liczyć..Tak że państwu mieszkającym przy DK94 już zaczynam wspułczuć najazdu biednych kierowców ci ich nie stać na supper drogę

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.