mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > A4 Wrocław - Katowice - płatna w 2007 roku

A4 Wrocław - Katowice - płatna w 2007 roku

"Opłaty za przejazdy autostradą A-4 zaczną najpewniej obowiązywać od 2007 roku. Mają pokryć koszty jej eksploatacji i napraw - zapowiada GDDKiA.

A4 Wrocław - Katowice - płatna w 2007 roku

Według resortu transportu opłata nie powinna być wyższa niż 10 złotych za przejechane 100 kilometrów (górna stawka wynosi 22 groszy za kilometr). GDDKiA tłumaczy, ża tak długi czas oczekiwania na koncesjonariusza A4 wynika z wymogów unijnych. Unia Europejska zwróciła uwagę, iż nie może to być koncesjonariusz prywatny, który będzie czerpał pożytki z eksploatacji drogi, skoro 85 proc. funduszy na wybudowanie autostrady poszło z kasy unijnej. W takim przypadku Polska musiałaby zwrócić otrzymane pieniądze.

GDDKiA zapowiedziała, iż jeszcze jesienią tego roku ogłosi przetargi na wyłonienie operatorów tzw. MOP-ów czyli miejsc obsługi podróżnych. Te III kategorii (najwyższej) wyposażone będą w stacje benzynowe, hotele, restauracje. MOP-y drugiej i pierwszej kategorii mieć będą skromniejsze wyposażenie. Według zapowiedzi GDDKiA do przetargu będą mogły przystąpić nie tylko potężne koncerny paliwowe ale i mniejsze lokalne firmy gdyż jedynym wymogiem będzie posiadanie koncesji na obrót paliwami.  W ten sposób GDDKiA chce, by pomiędzy stacjami wytworzyła się wewnętrzna konkurencja. Wyłonionym w przetargu operatorom zostawi też swobodę w podjęciu decyzji o tym, czy mają budować np. motel czy też nie. Chodzi o to, by decydowały o tym prawa rynku, a nie odgórne decyzje. Jeśli MOP po jednej stronie autostrady będzie się różnił kategorią od tego po przeciwnej stronie, dobudowana zostanie kładka piesza, by podróżny mógł skorzystać z pełniejszych usług - dodaje.

Unia Europejska zamierza by od 2009 roku w krajach członkowskich obowiązywał ujednolicony, elektroniczny system ich naliczania. Samochód byłby wyposażony w specjalne urządzenie pokładowe (zakupione lub wypożyczone), które naliczałoby przejechane kilometry, zaś poszczególni operatorzy autostrad rozliczaliby się pomiędzy sobą, tak jak dzieje się to w przypadku roamingu naliczanego przez operatorów telefonii komórkowej. Kierowca otrzymywałaby raz w miesiącu rachunek do zapłacenia. Taki system gwarantuje niemal stuprocentową ściągalność, jazda po autostradzie odbywa się płynnie, bez zatrzymań, hamowań i przyspieszeń. Polska jest zdecydowana przystać na ten system, natomiast otwartą kwestią pozostaje to, jaki system poboru ma funkcjonować w okresie przejściowym.

GDDKiA przychyla się raczej do systemu bramkowego, bo place poboru opłat będą musiały funkcjonować dla tych, którzy nie skorzystają z systemu elektronicznego. Poza tym system ten oparty będzie na technice naziemnej - mikrofali, co wymuszałoby istnienie bramek.

Przeczytaj także:

A4 - najdłuższe schody Europy po remoncie (2006-08-28)

Utrudnienia na A4 (2006-06-28)

MOPy na A4 (2006-06-06)

Autostrady tańsze pod państwowym okiem (2006-03-02)

Koncesjonariusz A-4 wciąż nieznany (2005-03-31)

 

 


Podobne wiadomości:

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Kolejny fragment drogi S3 otwarty

Polskie drogi 2017-08-05

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Komentuj:

~Łukasz 2007-06-18

ile się jedzie z legnicy do wrocławia?

~Lukasz 2007-04-29

Ile jest kilometrow z Wrocławia do Katowic i ile kosztuje przejechanie tego odcinka!Czy sa tam obecnie prowadzone jakies prace utrudniajace ruch?Z gory dzieki za odpowiedz

~do madzia 2007-03-05

3 godziny

~madzia 2007-03-05

ile sie jedzie z wrocławia do katowic

~antyUE 2006-09-04

jak mi unia zapłaci za zakup albo wyposazenie w jakis czujnik to kupie, ale w sumie to won im od tego jakie urzadzenie szpiegowskie pozwalam nosic, wystarcza mi komórka

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.