mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > A-18 nabiera kształtów

A-18 nabiera kształtów

Już ponad rok trwają zaawansowane prace budowy drugiej jezdni na drodze krajowej numer 18 na odcinku Olszyna - Golnice o długości 70 km. Dobudowywana nitka północna nabiera coraz wyraźniejszych kształtów.

A-18 nabiera kształtów

Droga będzie mieć szerokość 2 razy po 3,5 metra, z pasem awaryjnym szerokości 3 metrów. Swoją konstrukcją dostosowana będzie do prędkości 120 km/h. Będzie mieć 4 dwupoziomowe skrzyżowania, a dopuszczalny nacisk będzie dostosowany do standardów Unii Europejskiej i wyniesie 115 kN/oś.

Inwestycja została podzieloną na 4 odcinki dla których podpisano oddzielne kontrakty:

Olszyna - Królów
Odcinek ten ma długość 8,9 km. Wykonawcą robót jest firma Skanska SA. W zakres robót do wykonania wchodzi modernizacja nawierzchni jezdni północnej, budowa obiektów inżynierskich - wiaduktów nad i w ciągu drogi numer 18 (razem 8), modernizacja dróg dojazdowych do wiaduktów, a także budowa odwodnienia, przebudowa infrastruktury technicznej (sieć telekomunikacyjna, elektryczna itd.), i wykonanie urządzeń zapobiegających niszczeniu środowiska - zbiorników oczyszczających wody opadowe, zieleni izolacyjnej i docelowego ogrodzenia drogi. Planowane zakończenie przebudowy tego odcinka przewidywane jest na 20 grudnia br.

Królów - Żary
Odcinek o długości 15,4 km. Wykonawcą robót na tym odcinku jest Joint Venture Bogl Berger. W zakres robót wchodzi modernizacja istniejącej i dobudowa drugiej jezdni w ciągu drogi, budowa 9 wiaduktów nad drogą nr 18 i jednego nad drogą nr 20, budowa dojazdów, przebudowa instalacji technicznej kanalizacyjnej i telekomunikacyjnej. Wykonane zostaną również zbiorniki oczyszczające, docelowe ogrodzenie drogi, a także przepusty dla małych zwierząt. Szacowane zaawansowanie robót wynosi 56%. Zakończenie przebudowy planowane jest na sierpień 2006r.

Żary - Iłowa
Odcinek ten ma długość 12 km. Wykonawcą robót jest firma Skanska. Roboty zawierają między innymi dobudowę lewej jezdni, modernizację jezdni istniejącej, budowę 9 wiaduktów, remont 2 wiaduktów i jednego przejścia dla zwierząt małych. W zakres prac wchodzi też budowa infrastruktury technicznej - sieci telekomunikacyjnej, urządzeń elektrycznych, melioracyjnych i gazowych. W planie jest wykonanie urządzeń do oczyszczania wód, przepustów dla zwierząt, wykonanie ogrodzenia drogi i nasadzenia zieleni. Szacowane zaawansowanie robót wynosi 41%, a zakończenie planowane jest na sierpień 2006.

Iłowa - Golnice
Najdłuższy odcinek ma długość 32 km. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Walter Heilt i Warbud. W zakres robót wchodzi dobudowa lewej jezdni drogi numer 18, budowa dróg dojazdowych, budowa 16 wiaduktów i dojazdów do nich. Przebudowane zostaną urządzenia infrastruktury technicznej i ochrony środowiska (zbiorniki filtracyjne, przejścia dla małych zwierząt i ogrodzenie drogi). Szacowane zaawansowanie robót wynosi 60%, a zakończenie planowane jest na sierpień 2006 roku.

Modernizacja drogi numer 18 umożliwi stworzenie nowoczesnej trasy łączącej kraje Europy zachodniej z Polską i dalej ze Wschodem. Będzie dostępem do międzynarodowej sieci transportu, zwiększając tym samym atrakcyjność inwestycyjną regionów położonych wzdłuż drogi.

Sonda: Jaki model finansowania budowy autostrad powinien funkcjonować w Polsce?

Zobacz galerie:

A-18 nabiera kształtów

Autostrada A18 - czerwiec 2005

Przeczytaj także:

Tymczasowa A-18 (2005-04-20)

 


Podobne wiadomości:

"Tymczasowa A-18"

"Tymczasowa A-18"

Polskie drogi 2005-04-20

Komentuj:

~Dariusz 2007-03-09

Po zdjeciach widac, ze stan obecnej nnitki nest w kiepskim stanie. Po zbudowaniu nitki polnocnej trzeba bedzie wykonac remont generalny nitki poludniowej.

~irizar 2006-05-29

Pamiętam jak jezdziłęm do Niemiec korzystając z tej drogi (czasami nazywanej autostradą). Po prawej stronie był widocznie lecz zarośnięte przez roślinność prace ziemne wykonane jeszcze przez Niemców. Jazdza po tych płytach, które były w o wiele lepszym stanie niż A4 była przjemnością, w rytm muzyki można było sobie jechać szybko bez przejeżdzania przez jakąkolwiek wioskę czy obszar zabudowany. Wzdłuż drogi rosło mnóstwo drzew świerkowych. Teraz wycinka odsunęła ścianę lasu od drogi, szkoda, ale taki wymóg.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.