Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport

Afera na A1

Podczas budowy autostrady A1 Piekary Śląskie - Maciejów kradzione były materiały używane do budowy poszczególnych warstw drogi. - W dzień drogowcy utwardzali drogę kruszywem. Noca zastępowali je tanią ziemią. Zyski złodziei szły w miliony. Na budowę wkroczyło Centralne Biuro Śledcze - donosi "Gazeta Wyborcza". Według wstępnych ustaleń GDDKiA do kradzieży cennych materiałów budowlanych dochodziło w okolicach budowanej autostrady, ale nie na jej jezdni. Kradzione były kruszywa z okolic jezdni autostrady i leżącej niedaleko hałdy, a nie z samej drogi. Prace na budowie A1 nie zostały wstrzymane.

Afera na A1

Jak informuje "Gazeta Wyborcza" CBŚ dysponuje nagraniem wideo, pokazującym jak drogowcy nocą wykopują z gotowych już odcinków autostrady dolomit, który służy do utwardzania podłoża, i ładują go na ciężarówki. Miejsce po dolomicie wypełniają ziemią z pokopalnianych hałd.Wykopany dolomit za kilka dni miał ponownie trafić na budowę autostrady, a potem znowu być wydobyty. Za każdym razem zajmująca się tym firma przedstawiała dokumenty zakupu nowego ładunku kruszywa. Policja szacuje, że zyski złodziei szły w miliony.

W czwartek 27 sierpnia br. rozpoczęły się specjalistyczne badania techniczne podbudowy autostrady A1 realizowane przez Laboratorium Drogowe oddziału GDDKiA w Kielcach. Prace zostały zlecone temu oddziałowi także po to, by w sposób niezależny sprawdzić, czy oddział GDDKiA w Katowicach odpowiedzialny za realizacje tej inwestycji dopełnił wszystkich obowiązków związanych z nadzorem nad kontraktem.

Kontrola realizacji inwestycji będzie prowadzona przy użyciu dwóch mobilnych laboratoriów drogowych, czyli samochodów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt przeznaczony do badania podbudowy nawierzchni autostrady - wiertnicę oraz VSS przeznaczone do badania nośności tej warstwy drogi oraz próbek gruntu, po którym biegnie nowobudowana autostrada.

Jednocześnie Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad Lech Witecki powołał specjalną grupę kontrolną w centrali GDDKiA, której zadaniem będzie szczegółowe ustalenie czy wszelkie procedury, łącznie z działaniami inżyniera kontraktu – firmy Arcadis były rzetelne. Jeżeli w wyniku prac specjalnej grupy kontrolnej wykazane zostaną błędy po stronie wykonawcy, nadzoru lub pracowników GDDKiA, w stosunku do wszystkich tych osób zostaną wyciągnięte najsurowsze konsekwencje - zpewnia GDDKiA.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 77 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Polskie drogi 2016-08-08

Komentuj:

aaa 2010-08-31

Mógłbym się założyć o skrzynkę dobrej wódki, że gdyby sprawdzić pozostałe autostrady i drogi ekspresowe wybudowane za publiczne pieniądze, podobny proceder występowałby dużo częściej. Pewnie nawet na innych odcinkach tej samej drogi. I nie uwierzę, że wykonawca nie wiedział o tym co się dzieje.....

~romek 2010-08-31

Układy korupcyjne w drogownictwie ogniskuja sie na budowie.Brak nadzoru nad tym krótkim odcinkiem swiadczy o istnieniu patalogicznych układów w GDDKiA.Swoboda z jaka pospolici złodzieje działali jest bardzo zastanawiajaca.

~Greg12 2010-08-30

Może być z tego jeden plus. Jak droga będzie miała tą samą nośność i trwałość to znaczy że można taniej. Chociaż już raz Kulczyk wdrażał nową technologię za nasze pieniżdze. Piach mieszał z cementem i polewał wodą - taka była to podbudowa drogi. Potem nie chciał wpuszczać tirów bo się rozpadało. Tyle że kasy nie oddał nigdy :) - Czyli jak zwykle.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień
Na początku września oddano do ruchu wiadukt na autostradzie A4 na odcinku od węzła Rzeszów Wschód do węzła Jarosław Zachód.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj