mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Akcja - budowa autostrady A-1 na Śląsku

Akcja - budowa autostrady A-1 na Śląsku

Trwają prace przy przygotowaniu i budowie autostrady A-1 w woj. śląskim. W granicach woj. śląskiego autostrada A1 będzie miała długość 166,8 km. Na tej trasie powstanie 20 węzłów drogowych.

„Zbliżamy się szybkim krokiem do rozpoczęcia budowy autostrady A-1 w Województwie Śląskim. Obecny rok i najbliższy będą przełomowe dla sprawnej realizacji tej inwestycji. Autostrada A1 na całym odcinku w województwie śląskim posiada osiem prawomocnych decyzji lokalizacyjnych. Planujemy jej zakończenie w 2010 roku.” – zapowiedział na spotkaniu w Katowicach minister transportu Jerzy Polaczek.

Całość budowy autostrady podzielono na osiem odcinków realizacyjnych: granica woj. łódzkiego – węzeł „Rząsowa”, węzeł „Rząsawa” – węzeł „Woźniki”, węzeł „Woźniki – lotnisko Pyrzowice , lotnisko Pyrzowice – węzeł „Maciejów”, węzeł „Maciejów”- węzeł „Sośnica”, węzeł „Sośnica” – Bełk, Bełk – Świerklany, Świerklany – Gorzyczki.

W zależności od sposobu finansowania budowę autostrady planuje się w trzech segmentach tj.

  • od północy odcinek „granica z województwem łódzkim – Pyrzowice” realizowany będzie w systemie koncesyjnym,
  • po środku odcinek „Pyrzowice - Maciejów – Sośnica” wraz z węzłem SOŚNICA na przecięciu autostrad A1 i A4 przygotowywany do realizacji w systemie tradycyjnym,
  • na południu odcinek „Sośnica – granica państwa z Republiką Czeską” w Gorzyczkach, którego budowa została już rozpoczęta, finansowany jest z funduszu spójności.

Odcinek „granica województwa łódzkiego – węzeł Pyrzowice"

Rozpoczynający od północy śląską część autostrady odcinek „granica województwa łódzkiego – węzeł Pyrzowice” o długości 75,6 km, realizowany będzie w systemie koncesyjnym w ramach zadania Stryków – Pyrzowice. Trwają procedury zmierzające do wyłonienia koncesjonariusza. W przygotowaniu przez GDDKiA są materiały do decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych oraz dokumentacja geologiczna. Na odcinku zaprojektowano siedem węzłów, 81 obiektów inżynierskich, pięć par miejsc obsługi podróżnych (MOP Kruszyna, MOP Gorzelanka, MOP Starcza, MOP Wierzchowisko i MOP Woźniki) oraz obwód utrzymania autostrady (OUA) w Lgocie.

Odcinek „Pyrzowice - Maciejów – Sośnica"

W środkowej, najbardziej zurbanizowanej części województwa śląskiego, autostrada przebiega na odcinku „Pyrzowice - Maciejów – Sośnica” o długości 43,4 km. Inwestycja przygotowywana jest do realizacji w pełnym zakresie, trwają prace projektowe i wykupy gruntów, podjęte są działania w sprawie zapewnienia finansowania.

Na skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 oraz drogi krajowej DK44 został zaprojektowany trzypoziomowy węzeł autostradowy „Sośnica” przewidziany do realizacji w pierwszej kolejności. Zintensyfikowano prace nad projektem z uwagi na konieczność szybkiej realizacji węzła, dzięki któremu będzie można skierować ruch z wykonywanego obecnie na południu piętnasto-kilometrowego odcinka autostrady A1 „Sośnica-Bełk” na istniejącą sieć dróg krajowych.

Na odcinku zaprojektowano sześć węzłów autostradowych, 49 obiektów inżynierskich w tym estakadę o długości 1625 m, dwie pary miejsc obsługi podróżnych (MOP Dobieszowice i MOP Wieszowa) oraz obwód utrzymania autostrad (OUA) w Maciejowie.

Odcinek „SOŚNICA – granica Państwa z Republiką Czeską”

Odcinek „SOŚNICA – granica Państwa z Republiką Czeską” o długości 47,8 km usytuowany jest na południu województwa śląskiego. Dochodząc do granicy Państwa w Gorzyczkach, kontynuowany jest po stronie czeskiej autostradą D47.

Obecnie realizowany jest odcinek „Sośnica – Bełk” przez grecką firmą J&P - AVAX S.A., którego budowa zakończy się w I kwartale 2009 r., na ukończeniu są prace projektowe na odcinku „Bełk-Świerklany”, a w IV kwartale br. planujemy rozpocząć budowę odcinka „Świerklany – gr. Państwa z Republiką Czeską”.

Na odcinku zaprojektowano siedem węzłów autostradowych, 91 obiektów inżynierskich w tym 824 m estakadę nad stawem Moczury w Knurowie, dwie pary miejsc obsługi podróżnych (MOP Knurów i MOP Rowień) oraz obwód utrzymania autostrady OUA w Świerklanach.

 

Autostrada A-1 stanowi element europejskiej sieci autostrad o kierunku północ-południe dla obsługi ruchu tranzytowego pomiędzy krajami Skandynawii a południową częścią Europy. Przebiega w transeuropejskim korytarzu transportowym, który w Polsce łączy Gdańsk – Łódź – Pyrzowice - Gorzyczki.


Przeczytaj także:

Szansa na kolejny odcinek A1 (2007-05-08)

Ruszyły prace A1 Sośnica – Bełk (2007-03-26)

 

 


 

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 78 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 700 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

A4 Złotoryja - Legnica - ograniczenia w ruchu

Polskie drogi 2017-01-16

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

Komentuj:

~Piti 2007-06-13

Może jeszcze A1 ma przechodzić przez Dolny Śląsk...

~wrocławianin 2007-06-07

"Akcja - budowa autostrady A-1 na Śląsku" - po przeczytaniu artykułu stwierdzam, że tytuł powinien brzmieć: "Akcja - budowa autostrady A-1 na GÓRNYM Śląsku" bo w tymże artykule nie ma ani słowa o Dolnym Śląsku.....

~Observer 2007-06-05

Popieram w 100%. Opłaty na autostradach są bez sensu. Jeśli ja pod przymusem dopłacam do leczenia innych a sam leczę się prywatnie, to inni niech dopłacają do mojego częstego podrózowania. Nawet jeśli sami jeżdżą tylko w niedzielę do kościoła.

~raper 2007-06-05

Rzad powinien zrezygnowac z planu budowy punktow poboru oplat na autostradach! Oplaty powinne byc pobierane za pomoca winiet, tak jak w Czechach, Slowacji, Austrii itd. Bramki na autostradach to chory pomysl

~mil1231@gazeta.pl 2007-06-04

Krzychu lex- wiem, miałem na mysli to co Ty, dokładnie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.